Ապրիլի 16-ը Հայ կինոյի օրն է: Ի նշանավորումն օրվա՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը Հենրիկ Մալյանի անվան կինոդերասանի թատրոնում հանդիպել են կինոաշխարհի ներկայացուցիչներին:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, շնորհավորելով ոլորտի ներկայացուցիչներին տոնի կապակցությամբ, կարևորել է նրանց դերը հայ կինոյի զարգացման ու հանրահռչակման, նոր ժամանակներին համահունչ կայացման գործում:
«Կինոն՝ որպես արվեստ, այն գործունեությունն է, որը հանրության հետ խոսելու բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում, իսկ հանրության հետ խոսելը՝ մեծագույն շնորհ է»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարն անդրադարձել է ոլորտում պետական քաղաքականությանը՝ նշելով, որ ՀՀ կառավարությունն առանձին ծրագիր է իրականացնում մշակույթի ոլորտի հեղինակավոր փառատոների և մրցանակաբաշխությունների մասնակցած և մրցանակի արժանացած մշակույթի գործիչներին գնահատելու և խրախուսելու նպատակով: Ժաննա Անդրեասյանը նաև ասել է, որ Կառավարությունը նախորդ շաբաթ հաստատել է ֆիլմարտադրության ոլորտում ներդրումների մասնակի փոխհատուցման կարգը, որով մինչև 35 տոկոս վերադարձ է նախատեսվում կինոյի ոլորտում կատարվող ներդրումների համար։
Կինոյի մասնակի ներդրումների վերադարձը, ըստ Ժաննա Անդրեասյանի, կինոոլորտում զարգացման նոր խթան կհանդիսանա՝ բացելով գործունեության լայն դաշտ։ Նախարարը վստահեցրել է, որ պետությունը կանգնած է լավ գաղափարների կողքին, նաև կոչ է արել ուսանողներին չսահմանափակել երազանքները և ակտիվորեն մասնակցել տարբեր ծրագրերի:
«Ուրախ եմ, որ հայկական կինոն, հատկապես վերջին տարիներին, բավականին մեծ ակտիվություն է ցուցաբերում տարբեր միջազգային հարթակներում ներկայանալու, փառատոներում հաջողություններ գրանցելու հարցում: Պետության քաղաքականությունը միտված է կինոարտադրությունը որպես ինդուստրիա կայացնելուն»,- ասել է նախարարը՝ մասնավորապես անդրադառնալով աշխարհի ամենահեղինակավոր Անսի անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային կինոփառատոնի կարճամետրաժ ֆիլմերի «Հեռանկարներ» մրցութային ծրագրում ընդգրկված «Օձի ապուր» դեբյուտային անիմացիոն ֆիլմին: Այն նկարահանվել է ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, որի ռեժիսորը Զաքար Դեմիրճյանն է, իսկ պրոդյուսերը՝ Րաֆֆի Մովսիսյանը:
Հանդիպման շրջանակում տեղի է ունեցել նաև «Օձի ապուր» դեբյուտային անիմացիոն ֆիլմի դիտումը, որին հաջորդել է ֆիլմի քննարկումը:

16 апреля – День армянского кино.
В честь этого дня министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян и заместитель министра Даниел Даниелян встретились с представителями киноиндустрии в театре киноактера имени Генрика Маляна.
Поздравив представителей отрасли с праздником, министр Жанна Андреасян подчеркнула их роль в развитии и популяризации армянского кино, его адаптации к новым временам.
«Кино как искусство – это деятельность, которая дает уникальную возможность говорить с обществом, а говорить с обществом – это величайший дар», - отметила Жанна Андреасян.
Министр также затронула государственную политику в области культуры, сообщив, что правительство РА реализует программу оценки и поощрения деятелей культуры, которые принимали участие и получали награды на престижных фестивалях и конкурсах. Жанна Андреасян добавила, что на прошлой неделе правительство утвердило порядок частичной компенсации инвестиций в кинопроизводство, предусматривающий возврат до 35% от вложений в этой сфере.
По словам Жанны Андреасян, частичное возмещение инвестиций в кино станет новым стимулом для развития киноиндустрии, открывая широкий спектр возможностей. Министр заверила, что государство поддерживает хорошие идеи, призывая студентов не ограничивать свои мечты и активно участвовать в различных программах.
«Я рада, что армянское кино, особенно в последние годы, демонстрирует значительную активность на международной арене, достигает успехов на фестивалях. Государственная политика направлена на становление кинопроизводства как индустрии», - отметила она, упомянув короткометражный анимационный фильм «Суп из змеи», включенный в конкурсную программу «Перспективы» международного фестиваля анимационных фильмов в Анси, одного из самых престижных в мире. Фильм был снят при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта, режиссером является Закар Демирчян, а продюсером – Раффи Мовсесян.
В рамках встречи состоялся также показ дебютного анимационного фильма «Суп из змеи», после которого прошло его обсуждение.