ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՌեԱ փառատոնի կազմակերպիչների հրավերով Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի հեռուստաընկերության (France TV) երիտասարդական և կրթական բաժնի տնօրեն Պյեռ Սիրակուզային:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը և ՌեԱ փառատոնի հիմնադիր, երգիծանկարիչ Վրեժ Քասունին:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել Ֆրանսիայի հետ համատեղ կինոարտադրության, դիստրիբյուցիայի, հեռուստատեսության ոլորտներում համագործակցության պատրաստակամությունը: Նշելով ֆրանսիական փորձի ուսումնասիրության և յուրացման կարևորությունը՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է փորձի փոխանակումը ֆիլմարտադրության և հեռարձակման ոլորտում:
Հայաստան այցի շրջանակում Պյեռ Սիրակուզան Հայաստանի կինոյի հիմնադրամում օրերս հանդիպել է ֆիլմարտադրողների հետ, քննարկել անիմացիոն հեռուստաշարերի և համատեղ արտադրության հնարավորություններն ու մասնագիտական շուկայում նախընտրելի ձևաչափերը: Նա շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ պատրաստակամություն հայտնելով հայ գործընկերների հետ կիսվել ֆրանսիական փորձով:
ՌեԱ փառատոնի հիմնադիր Վրեժ Քասունու խոսքով՝ ոլորտային տարբեր ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը քննարկվել են անիմացիոն հեռուստաշարերի ստեղծման հնարավորությունները: Վրեժ Քասունին տեղեկացրել է՝ միջազգային գործընկերների հետ քննարկումների արդյունքում դիտարկվում է անկախ հարթակի ստեղծման հնարավորությունը: Հարթակը կնպաստի կրթական, մշակութային և ազգային բովանդակությամբ մանկական և երիտասարդական անիմացիոն հեռուստաշարերի ստեղծման ուղղությամբ աշխատանքների ակտիվացմանը:
Կարևորելով տարբեր ոլորտներում հայ-ֆրանսիական կապերի ամրապնդումը՝ նախարարը շեշտել է հատկապես մշակույթի և կրթության բնագավառներում համատեղ նախաձեռնությունների իրագործումը:
«Մեդիայի և սոցիալական ցանցերի ազդեցությունը երեխաների և դեռահասների կյանքում գնալով մեծանում է: Կրթադաստիարակչական բովանդակության ստեղծման խրախուսումն առաջնային թիրախ է նախարարության համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով այս ուղղությամբ կարողությունների զարգացմանը միտված նախագծերի իրականացումը:
Նախարարը նաև շեշտել, որ Հայաստանի կրթական համակարգի բարեփոխումները, մասնավորապես՝ Հանրակրթության պետական նոր չափորոշիչը ևս միտված է սովորողների կարողունակությունների զարգացմանը, որտեղ հատուկ շեշտադրում է արված մշակութային և մեդիագրագիտության բաղադրիչներին:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև նշել է՝ պետությունը կարևորում է համատեղ ֆիլմարտադրությունը, հայկական կինոյի հանրահռչակումը, որի շրջանակում մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ են կատարվել: ՀՀ կառավարությունը հաստատել է ֆիլմարտադրության ոլորտում ներդրումների մասնակի փոխհատուցման կարգը և պայմանները, որով նախատեսվում է մինչև 35 տոկոս ներդրումների վերադարձ Հայաստանում նկարահանվող ֆիլմերի համար: Ռազմավարական ուղղություններից են նաև անիմացիոն ֆիլմարտադրության զարգացումը, ինչպես նաև հեռուստատեսային կրթամշակութային հաղորդաշարերի ստեղծումը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today Director of the Youth and Education Department of France TV Pierre Siracusa who is in Armenia at the invitation of the organizers of the ReA festival.
ESCS Deputy Minister Daniel Danielyan and the founder of the ReA festival, cartoonist Vrej Kassouni also attended the meeting.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the guests and emphasized her willingness to cooperate with France in the fields of film production, distribution, and television. Underlining the significance of studying and adopting French experience, the ESCS Minister emphasized the importance of sharing experience in the field of film production and broadcasting.
As part of his visit to Armenia, Pierre Siracusa recently met with filmmakers at the Armenian Film Foundation to explore the opportunities of producing animated TV series and co-production, as well as the preferred formats in the professional market. Thankful for the reception, he expressed his willingness to share the French experience with his Armenian counterparts.
According to the founder of the ReA Festival, Vrej Kassouni, the opportunities of creating animated TV series were discussed at the meeting with various industry representatives. Vrej Kassouni informed that as a result of discussions with foreign partners, the possibility of creating an independent platform is being considered. The platform will facilitate the activation of activities towards the production of animated TV series for children and youth with educational, cultural and national content.
Underlining the significance of expanding Armenian-French ties in various fields, the Minister emphasized the execution of joint initiatives in the fields of culture and education.
“Media and social networks exert a growing influence on children and adolescents. Encouraging the creation of educational content is the primary goal of the Ministry,” stated ESCS Minister Zhanna Andreasyan, highlighting the importance of implementing projects aimed at capacity-building in this direction.
The Minister also underlined that the reforms in the Armenian education system - the new state standard for general education, in particular, aim to develop learners' capabilities, with a particular focus on the components of cultural and media literacy.
Zhanna Andreasyan also noted that the state attaches great importance to the co-production of films and the promotion of Armenian cinematography, within the framework of which a number of legislative changes have been made. The RA Government has approved the procedure and terms for partial reimbursement of investments in film production, which envisages a cash rebate of up to 35 percent of investments for films produced in Armenia. Strategic directions also cover the development of animated film production, as well as the creation of educational and cultural television series.