ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՌեԱ փառատոնի կազմակերպիչների հրավերով Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի հեռուստաընկերության (France TV) երիտասարդական և կրթական բաժնի տնօրեն Պյեռ Սիրակուզային:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը և ՌեԱ փառատոնի հիմնադիր, երգիծանկարիչ Վրեժ Քասունին:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել Ֆրանսիայի հետ համատեղ կինոարտադրության, դիստրիբյուցիայի, հեռուստատեսության ոլորտներում համագործակցության պատրաստակամությունը: Նշելով ֆրանսիական փորձի ուսումնասիրության և յուրացման կարևորությունը՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է փորձի փոխանակումը ֆիլմարտադրության և հեռարձակման ոլորտում:
Հայաստան այցի շրջանակում Պյեռ Սիրակուզան Հայաստանի կինոյի հիմնադրամում օրերս հանդիպել է ֆիլմարտադրողների հետ, քննարկել անիմացիոն հեռուստաշարերի և համատեղ արտադրության հնարավորություններն ու մասնագիտական շուկայում նախընտրելի ձևաչափերը: Նա շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ պատրաստակամություն հայտնելով հայ գործընկերների հետ կիսվել ֆրանսիական փորձով:
ՌեԱ փառատոնի հիմնադիր Վրեժ Քասունու խոսքով՝ ոլորտային տարբեր ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը քննարկվել են անիմացիոն հեռուստաշարերի ստեղծման հնարավորությունները: Վրեժ Քասունին տեղեկացրել է՝ միջազգային գործընկերների հետ քննարկումների արդյունքում դիտարկվում է անկախ հարթակի ստեղծման հնարավորությունը: Հարթակը կնպաստի կրթական, մշակութային և ազգային բովանդակությամբ մանկական և երիտասարդական անիմացիոն հեռուստաշարերի ստեղծման ուղղությամբ աշխատանքների ակտիվացմանը:
Կարևորելով տարբեր ոլորտներում հայ-ֆրանսիական կապերի ամրապնդումը՝ նախարարը շեշտել է հատկապես մշակույթի և կրթության բնագավառներում համատեղ նախաձեռնությունների իրագործումը:
«Մեդիայի և սոցիալական ցանցերի ազդեցությունը երեխաների և դեռահասների կյանքում գնալով մեծանում է: Կրթադաստիարակչական բովանդակության ստեղծման խրախուսումն առաջնային թիրախ է նախարարության համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով այս ուղղությամբ կարողությունների զարգացմանը միտված նախագծերի իրականացումը:
Նախարարը նաև շեշտել, որ Հայաստանի կրթական համակարգի բարեփոխումները, մասնավորապես՝ Հանրակրթության պետական նոր չափորոշիչը ևս միտված է սովորողների կարողունակությունների զարգացմանը, որտեղ հատուկ շեշտադրում է արված մշակութային և մեդիագրագիտության բաղադրիչներին:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև նշել է՝ պետությունը կարևորում է համատեղ ֆիլմարտադրությունը, հայկական կինոյի հանրահռչակումը, որի շրջանակում մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ են կատարվել: ՀՀ կառավարությունը հաստատել է ֆիլմարտադրության ոլորտում ներդրումների մասնակի փոխհատուցման կարգը և պայմանները, որով նախատեսվում է մինչև 35 տոկոս ներդրումների վերադարձ Հայաստանում նկարահանվող ֆիլմերի համար: Ռազմավարական ուղղություններից են նաև անիմացիոն ֆիլմարտադրության զարգացումը, ինչպես նաև հեռուստատեսային կրթամշակութային հաղորդաշարերի ստեղծումը:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня встретилась с директором отдела молодежи и образования французского телеканала (France TV) Пьером Сиракузой, который находится в Армении по приглашению организаторов фестиваля ReA.
Во встрече приняли участие заместитель министра КГМС Даниел Даниелян и основатель фестиваля ReA, карикатурист Вреж Касуни.
Министр Жанна Андреасян поприветствовала гостей и подчеркнула готовность к сотрудничеству с Францией в области совместного кинопроизводства, дистрибуции и телевидения. Она отметила важность изучения и освоения французского опыта, а также обмена знаниями в сфере кинопроизводства и трансляции.
В рамках визита в Армению Пьер Сиракуз недавно встретился с представителями армянского кинофонда, где обсуждались возможности создания анимационных телесериалов и совместного производства, а также предпочтительные форматы на профессиональном рынке. Он поблагодарил за прием и выразил готовность делиться французским опытом с армянскими коллегами.
По словам основателя фестиваля ReA Врежа Касуни, на встречах с представителями различных отраслей обсуждались возможности создания анимационных телесериалов. В ходе обсуждений с международными партнерами рассматривается возможность создания независимой платформы. Эта платформа будет способствовать активизации работы над созданием детских и молодежных анимационных телесериалов с образовательным, культурным и национальным содержанием.
Подчеркнув важность укрепления армяно-французских связей в различных областях, министр отметила особенно значимость совместных инициатив в сфере культуры и образования.
«Влияние медиа и социальных сетей на жизнь детей и подростков растет. Для министерства приоритетной целью является создание образовательного контента», - отметила министр Жанна Андреасян, подчеркнув важность реализации проектов, направленных на развитие компетенций в этом направлении.
Министр также подчеркнула, что реформы системы образования Армении, в частности новые государственные стандарты общего образования, также направлены на развитие способностей учащихся, с особым акцентом на компоненты культурной и медиаграмотности.
Жанна Андреасян также отметила, что государство уделяет большое внимание совместному кинопроизводству и популяризации армянского кино, в рамках чего были приняты ряд законодательных изменений. Правительство Армении утвердило порядок и условия частичной компенсации инвестиций в сфере кинопроизводства, предусматривая возврат до 35 процентов вложений для фильмов, снимаемых в Армении. Стратегическими направлениями являются развитие анимационного кинопроизводства, а также создание образовательных и культурных телевизионных программ.