Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայացել է Լորիս Ճգնավորյանի «Ռոստամ և Սոհրաբ» 2 գործողությամբ օպերային ներկայացման առաջնախաղը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալներ Դանիել Դանիելյանը և Արթուր Մարտիրոսյանը դիտել են «Ռոստամ և Սոհրաբ» ներկայացման առաջնախաղը: Նախարարը հանդիպել է նաև մաեստրո Լորիս Ճգնավորյանի և ներկայացման ստեղծագործական անձնակազմի հետ, շնորհավորել առաջնախաղի կապակցությամբ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
«Ռոստամի և Սոհրաբի պատմությանը մանկուց եմ սիրահարված։ Միշտ եմ ցանկացել օպերա գրել, բայց ուժ չունեի։ Ավարտեցի Վիեննայի ակադեմիան, վերադարձա Պարսկաստան և 1961 թվականին սկսեցի այդ նախագիծը։ Վաթսունհինգ տարի անցավ, մինչև օպերան բեմադրվեց։ Գաղափարը ծագեց 65 տարի առաջ, բեմադրվում է 65 տարի հետո։ Ութ տարբերակ եմ գրել։ Երբ Պարսկաստանում սկսեցի գրել, պահանջ զգացի, որ մի մեծ վարպետի ցույց տամ այն և խորհրդակցեմ նրա հետ։ Այն ժամանակ մտածեցի գնալ Ստրասբուրգ՝ միջազգային ճանաչում ունեցող մեծ կոմպոզիտոր Կառլ Օրֆի մոտ։ Երբ հանդիպեցի նրան, լսեց օպերայի մի քանի հատված ու առաջարկեց մնալ Ստրասբուրգում և ավարտել օպերան։ Ուսանող էի, չէի կարող մնալ, իսկ նա ինձ ասաց, որ Ստրասբուրգում մնալու մեկ տարվա ծախսը հոգացել են։ Ասաց՝ գնա, նստի, օպերան գրի։ Զարմանալի է, չէ՞։ Դժվար օպերա էր։ Կոնցերտային տարբերակով մի քանի անգամ կատարել եմ Վիեննայում, Անգլիայում, Մեքսիկայում, Հայաստանում, բայց այն երբեք չի բեմադրվել։ Երջանիկ եմ, որ այժմ այն կատարվում է»,- օպերայի ստեղծման մասին պատմել է մաեստրո Լորիս Ճգնավորյանը։
Ներկայացման արտիստական կազմը. Ռոստամ՝ Արման Առաքելյան, Սոհրաբ՝ Պերճ Քարազյան (ՀՀ վաստակավոր արտիստ), Թահմինե՝ Լուսինե Մակարյան, Ֆիրդուսի (պատմիչ)՝ Ռոման Խնկոյան, Հուման՝ Ռոլանդ Սոֆոյան, Աֆրասիաբ՝ Հովհաննես Ներսեսյան, Սամանգանի արքա՝ Գոշ Սարգսյա, դիրիժոր՝ Կարեն Դուրգարյան (ՀՀ վաստակավոր արտիստ):
Ներկայացման բեմադրական կազմը. երաժշտական ղեկավար` Լորիս Ճգնավորյան, բեմադրող ռեժիսոր, պարուսույց` Յարթա Յարան, զգեստների և բեմադրող նկարիչ` Յարթա Յարան, ռեժիսորի օգնական՝ Արա Ասատուրյան, լուսային նկարիչ՝ Եվգենի Գանսբուրգ, երգչախմբի ղեկավար՝ Նարինե Ոսկանյան:

В Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиарова состоялась премьера двухактного оперного спектакля Лориса Чкнаворяна «Рустам и Сухраб».
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, а также заместители министров Даниел Данелян и Артур Мартиросян присутствовали на премьере «Рустама и Сухраба». Министр встретилась с маэстро Лорисом Чкнаворяном и творческой командой спектакля, поздравив их с премьерой. Также на встрече присутствовал чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Армении Мехди Собхани.
Маэстро Лорис Чкнаворян рассказал о создании оперы: «История Рустама и Сухраба пленила меня с детства. Я всегда хотел написать оперу, но не хватало сил. Окончив Венскую академию, я вернулся в Персию и в 1961 году начал работать над этим проектом. Прошло 65 лет, прежде чем опера была поставлена. Идея возникла 65 лет назад, а исполнение состоялось только сейчас. Я написал восемь вариантов. В Персии, когда начал работу, почувствовал необходимость показать ее большому мастеру и посоветоваться с ним. Тогда решил обратиться к всемирно известному композитору Карлу Орфу в Страсбурге. Когда я встретил его, он послушал несколько отрывков оперы и предложил остаться в Страсбурге, чтобы завершить работу. Я был студентом, не мог остаться, но он сказал мне, что расходы на год пребывания в Страсбурге уже покрыты. Он сказал: «Езжай, сиди и пиши оперу». Это удивительно, правда? Опера сложная. В концертном варианте я исполнял ее несколько раз – в Вене, Англии, Мексике, Армении – но она никогда не ставилась. Счастлив, что сейчас она исполняется».
Состав артистов постановки: Рустам – Арман Аракелян, Сухраб – Перч Каразян (заслуженный артист Армении), Тахмине – Лусине Макарян, Фирдоуси (рассказчик) – Роман Хнкоян, Хуман – Роланд Сафоян, Афразиаб – Ованнес Нерсесян, царь Самангана – Гош Саргсян, дирижер – Карен Дургарян (заслуженный артист Армении).
Постановочная группа: музыкальный руководитель – Лорис Чкнаворян, режиссер-постановщик и хореограф – Ярта Яран, художник по костюмам и сценограф – Ярта Яран, помощник режиссера – Ара Асатурян, художник по свету – Евгений Гансбург, руководитель хора – Нарине Осканян.