Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայացել է Լորիս Ճգնավորյանի «Ռոստամ և Սոհրաբ» 2 գործողությամբ օպերային ներկայացման առաջնախաղը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալներ Դանիել Դանիելյանը և Արթուր Մարտիրոսյանը դիտել են «Ռոստամ և Սոհրաբ» ներկայացման առաջնախաղը: Նախարարը հանդիպել է նաև մաեստրո Լորիս Ճգնավորյանի և ներկայացման ստեղծագործական անձնակազմի հետ, շնորհավորել առաջնախաղի կապակցությամբ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
«Ռոստամի և Սոհրաբի պատմությանը մանկուց եմ սիրահարված։ Միշտ եմ ցանկացել օպերա գրել, բայց ուժ չունեի։ Ավարտեցի Վիեննայի ակադեմիան, վերադարձա Պարսկաստան և 1961 թվականին սկսեցի այդ նախագիծը։ Վաթսունհինգ տարի անցավ, մինչև օպերան բեմադրվեց։ Գաղափարը ծագեց 65 տարի առաջ, բեմադրվում է 65 տարի հետո։ Ութ տարբերակ եմ գրել։ Երբ Պարսկաստանում սկսեցի գրել, պահանջ զգացի, որ մի մեծ վարպետի ցույց տամ այն և խորհրդակցեմ նրա հետ։ Այն ժամանակ մտածեցի գնալ Ստրասբուրգ՝ միջազգային ճանաչում ունեցող մեծ կոմպոզիտոր Կառլ Օրֆի մոտ։ Երբ հանդիպեցի նրան, լսեց օպերայի մի քանի հատված ու առաջարկեց մնալ Ստրասբուրգում և ավարտել օպերան։ Ուսանող էի, չէի կարող մնալ, իսկ նա ինձ ասաց, որ Ստրասբուրգում մնալու մեկ տարվա ծախսը հոգացել են։ Ասաց՝ գնա, նստի, օպերան գրի։ Զարմանալի է, չէ՞։ Դժվար օպերա էր։ Կոնցերտային տարբերակով մի քանի անգամ կատարել եմ Վիեննայում, Անգլիայում, Մեքսիկայում, Հայաստանում, բայց այն երբեք չի բեմադրվել։ Երջանիկ եմ, որ այժմ այն կատարվում է»,- օպերայի ստեղծման մասին պատմել է մաեստրո Լորիս Ճգնավորյանը։
Ներկայացման արտիստական կազմը. Ռոստամ՝ Արման Առաքելյան, Սոհրաբ՝ Պերճ Քարազյան (ՀՀ վաստակավոր արտիստ), Թահմինե՝ Լուսինե Մակարյան, Ֆիրդուսի (պատմիչ)՝ Ռոման Խնկոյան, Հուման՝ Ռոլանդ Սոֆոյան, Աֆրասիաբ՝ Հովհաննես Ներսեսյան, Սամանգանի արքա՝ Գոշ Սարգսյա, դիրիժոր՝ Կարեն Դուրգարյան (ՀՀ վաստակավոր արտիստ):
Ներկայացման բեմադրական կազմը. երաժշտական ղեկավար` Լորիս Ճգնավորյան, բեմադրող ռեժիսոր, պարուսույց` Յարթա Յարան, զգեստների և բեմադրող նկարիչ` Յարթա Յարան, ռեժիսորի օգնական՝ Արա Ասատուրյան, լուսային նկարիչ՝ Եվգենի Գանսբուրգ, երգչախմբի ղեկավար՝ Նարինե Ոսկանյան:

Loris Tjeknavorian’s opera “Rustam and Suhrab” premiered in 2 acts at the A. Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theatre.
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and Deputy Ministers Daniel Danielyan and Arthur Martirosyan watched the premiere of the opera “Rustam and Suhrab”. The Minister also met with Maestro Loris Tjeknavorian and the creative team of the play, congratulating them on the premiere. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Mehdi Sobhani also attended the meeting.
“I have been in love with the story of Rustam and Suhrab since childhood. I always wanted to write an opera, but I didn't have the strength. I graduated from the Vienna Academy, returned to Persia and started this project in 1961. Sixty-five years passed before the opera was staged. The idea was conceived 65 years ago and is being implemented 65 years later. I composed eight versions. When I started writing in Persia, I felt the need to present it to a prominent maestro and consult with him. At that time, I thought of traveling to Strasbourg to meet the internationally renowned composer Carl Orff. When I met him, he listened to several excerpts from the opera and offered to stay in Strasbourg and complete it. I was a student, I couldn't afford it, and he told me that the expenses for a year's stay in Strasbourg would be covered. He said, “Go sit down and write the opera.” Amazing, isn’t it? It was a challenging opera. I have given multiple performances of the concert version in Mexico, Armenia, Vienna, and England, yet it has never been staged. I'm glad that it's happening now,” Maestro Loris Tjeknavorian told about the creation of the opera.
The artistic cast of the performance: Rustam - Arman Arakelyan, Suhrab - Perch Karazyan (Honored Artist of the Republic of Armenia), Tahmineh - Lusine Makaryan, Ferdowsi (narrator) - Roman Khnkoyan, Houman - Roland Sofoyan, Afrasiab - Hovhannes Nersesyan, King of Samangan - Gosh Sargsyan, conductor - Karen Durgaryan (Honored Artist of the Republic of Armenia).
The creative cast of the performance: Musical Director - Loris Tjeknavorian, Stage Director and Choreographer - Yarta Yaran, Costume and Set Designer – Yarta Yaran, Assistant Director – Ara Asaturyan, Light Designer - Yevgeny Ganzburg, and Choir Director -Narine Voskanyan.