ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության (DAAD) գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միխաել Հարմսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, Թբիլիսիում DAAD տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավարը Ռեուլ Գեբհարդը, տարածաշրջանային գրասենյակի այլ ներակայացուցիչներ, ինչպես նաև Գերմանիայի կիրառական գիտությունների 19 համալսարանների ղեկավարներ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հետ կրթության ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացումն ու երկկողմ համագործակցության զարգացումը: Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը բարձրագույն կրթության համակարգի ակտիվ բարեփոխումների փուլում է, և միջազգային գործընկերների հետ քննարկումներն ու փորձի փոխանակումը կարևոր նշանակություն ունեն:
Ներկայացնելով մշակման փուլում գտնվող «Բարձրագույն կրթության և գիտության» մասին նոր օրենքի նախագիծը` նախարարն ընդգծել է, որ այն ուղղված է ՀՀ բուհերի մրցունակության ու արդյունավետության բարձրացմանը:
«Կիրառական գիտությունների ուղղությունն առանձնահատուկ նշանակություն ունի մեզ համար՝ հանրային և տնտեսական զարգացման տեսանկյունից: Այս տեսանկյունից կարևոր է ուսումնասիրել ձեր փորձն ու համագործակցության ուղիներ գտնել»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև ներկայացրել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագիրը, որի իրականացմամբ Հայաստանում ստեղծվելու է կրթագիտական նոր միջավայր՝ բարձրագույն կրթության և հետազոտության համար միջազգային բարձր չափանիշների սահմանմամբ: Նշվել է, որ ծրագրի շրջանակում հայկական կողմն համագործակցում է Մյունխենի տեխնիկական համալսարանի, ինչպես նաև գերմանական մի շարք կազմակերպությունների հետ գլխավոր հատակագծի մշակման և մի շարք այլ աշխատանքների ուղղությամբ:
«Ակադեմիական քաղաքը պատկերացնում ենք որպես կրթական և հետազոտական բարձրորակ միջավայր բուհերի և գիտական կազմակերպությունների համար: Միջազգային բուհերի հետ համագործակցությունը մեզ համար առանցքային նշանակություն ունի. ակադեմիական քաղաքում կարող են ներկայացված լինել նաև միջազգային բուհերը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը երկկողմ համագործակցության համատեքստում ընդգծել է նաև Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության դերակատարությունը: Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար՝ նշելով, որ DAAD-ի միջոցով Գերմանիայի բարձրագույն կրթության ոլորտը հասանելի է դարձել նաև Հայաստանի ուսանողներին և դասախոսներին:
Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը ևս ողջունել է հյուրերին և առավել մանրամասն ներկայացրել բարձրագույն կրթության համակարգում իրականացվող բարեփոխումները: Նա, մասնավորապես, անդրադարձել է բուհերի խոշորացման և գիտական կազմակերպությունների հետ ինտեգրման գործընթացին, բուհական կրթական ծրագրերի խոշորացման և վերանայման համատեքստում միջազգային բուհերի հետ գործընկերության կարևորությանը, ինչպես նաև համատեղ կրթական ծրագրերի մշակման ինստիտուցիոնալացմանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության (DAAD) գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միխաել Հարմսը՝ ներկայացնելով Գերմանիայի բարձրագույն կրթության համակարգը, ինչպես նաև Գերմանիայում կիրառական գիտությունների համալսարանների միջազգայնացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները: Կողմերը կարևորել են Հայաստան-Գերմանիա համագործակցությունը, ՀՀ բուհերի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայությունը կրթաթոշակների տրամադրման և ակադեմիական փոխանակման առաջատար կազմակերպություններից է աշխարհում: DAAD-ի ծրագրերն աջակցում են ուսանողներին, գիտնականներին և հետազոտողներին՝ հնարավորություն տալով սովորել, հետազոտություններ իրականացնել կամ դասավանդել Գերմանիայում։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the delegation headed by Deputy Secretary General of the German Academic Exchange Service (DAAD) Michael Harms.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, Chairman of the ESCS Higher Education and Science Committee Sargis Hayotsyan, Head of the DAAD Regional Office in Tbilisi Reul Gebhard, other representatives of the regional office, as well as heads of 19 universities of Applied Sciences in Germany attended the meeting.
Welcoming the guests, Zhanna Andreasyan emphasized the significance of implementing joint programs and advancing bilateral cooperation in the field of education with the Federal Republic of Germany. The Minister pointed out that Armenia is at the stage of active reforms of the higher education system, and discussions and experience exchange with international partners are of great importance.
Introducing the new draft law on “Higher Education and Science” currently under development, the Minister emphasized that it aims to boost the competitiveness and efficiency of RA universities.
“The direction of applied sciences is of particular relevance to us from the perspective of public and economic development. From this perspective, it is important to study your experience and find avenues for collaboration,” said Zhanna Andreasyan.
The ESCS Minister also introduced the “Academic City” program, the execution of which will establish a new educational and scientific environment in Armenia, setting high international standards for higher education and research. It was mentioned that within the framework of the program, the Armenian side collaborates with the Technical University of Munich and other German organizations in developing the master plan and various other activities.
“We envision the Academic City as a high-quality educational and research hub for universities and scientific organizations. Collaboration with international universities is crucial for us: international universities may also be represented in the academic city,” said Zhanna Andreasyan.
The ESCS Minister also emphasized the role of the German Academic Exchange Service in the context of bilateral cooperation. Zhanna Andreasyan expressed gratitude for the productive cooperation, noting that thanks to DAAD, the German higher education sector has also become accessible to Armenian students and lecturers.
The chairman of the Higher Education and Science Committee, Sargis Hayotsyan, also greeted the guests and gave a more detailed explanation of the reforms implemented in the higher education system. He specifically addressed the process of university expansion and integration with scientific organizations, the significance of partnership with international universities in the context of the enlargement and revision of university educational curriculum, and the institutionalization of the development of joint educational programs.
Michael Harms, Deputy Secretary General of the German Academic Exchange Service (DAAD), also delivered a welcoming speech, presenting the German higher education system, as well as the work being carried out in Germany towards the internationalization of universities of applied sciences. The sides underlined the significance of cooperation between Armenia and Germany and the implementation of joint programs with Armenian universities.
The German Academic Exchange Service is one of the leading scholarship and academic exchange organizations in the world. DAAD programs support students, scientists, and researchers by providing them with the opportunity to study, conduct research, or teach in Germany.