ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության (DAAD) գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միխաել Հարմսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, Թբիլիսիում DAAD տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավարը Ռեուլ Գեբհարդը, տարածաշրջանային գրասենյակի այլ ներակայացուցիչներ, ինչպես նաև Գերմանիայի կիրառական գիտությունների 19 համալսարանների ղեկավարներ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հետ կրթության ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացումն ու երկկողմ համագործակցության զարգացումը: Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը բարձրագույն կրթության համակարգի ակտիվ բարեփոխումների փուլում է, և միջազգային գործընկերների հետ քննարկումներն ու փորձի փոխանակումը կարևոր նշանակություն ունեն:
Ներկայացնելով մշակման փուլում գտնվող «Բարձրագույն կրթության և գիտության» մասին նոր օրենքի նախագիծը` նախարարն ընդգծել է, որ այն ուղղված է ՀՀ բուհերի մրցունակության ու արդյունավետության բարձրացմանը:
«Կիրառական գիտությունների ուղղությունն առանձնահատուկ նշանակություն ունի մեզ համար՝ հանրային և տնտեսական զարգացման տեսանկյունից: Այս տեսանկյունից կարևոր է ուսումնասիրել ձեր փորձն ու համագործակցության ուղիներ գտնել»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև ներկայացրել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագիրը, որի իրականացմամբ Հայաստանում ստեղծվելու է կրթագիտական նոր միջավայր՝ բարձրագույն կրթության և հետազոտության համար միջազգային բարձր չափանիշների սահմանմամբ: Նշվել է, որ ծրագրի շրջանակում հայկական կողմն համագործակցում է Մյունխենի տեխնիկական համալսարանի, ինչպես նաև գերմանական մի շարք կազմակերպությունների հետ գլխավոր հատակագծի մշակման և մի շարք այլ աշխատանքների ուղղությամբ:
«Ակադեմիական քաղաքը պատկերացնում ենք որպես կրթական և հետազոտական բարձրորակ միջավայր բուհերի և գիտական կազմակերպությունների համար: Միջազգային բուհերի հետ համագործակցությունը մեզ համար առանցքային նշանակություն ունի. ակադեմիական քաղաքում կարող են ներկայացված լինել նաև միջազգային բուհերը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը երկկողմ համագործակցության համատեքստում ընդգծել է նաև Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության դերակատարությունը: Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար՝ նշելով, որ DAAD-ի միջոցով Գերմանիայի բարձրագույն կրթության ոլորտը հասանելի է դարձել նաև Հայաստանի ուսանողներին և դասախոսներին:
Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը ևս ողջունել է հյուրերին և առավել մանրամասն ներկայացրել բարձրագույն կրթության համակարգում իրականացվող բարեփոխումները: Նա, մասնավորապես, անդրադարձել է բուհերի խոշորացման և գիտական կազմակերպությունների հետ ինտեգրման գործընթացին, բուհական կրթական ծրագրերի խոշորացման և վերանայման համատեքստում միջազգային բուհերի հետ գործընկերության կարևորությանը, ինչպես նաև համատեղ կրթական ծրագրերի մշակման ինստիտուցիոնալացմանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության (DAAD) գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միխաել Հարմսը՝ ներկայացնելով Գերմանիայի բարձրագույն կրթության համակարգը, ինչպես նաև Գերմանիայում կիրառական գիտությունների համալսարանների միջազգայնացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները: Կողմերը կարևորել են Հայաստան-Գերմանիա համագործակցությունը, ՀՀ բուհերի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայությունը կրթաթոշակների տրամադրման և ակադեմիական փոխանակման առաջատար կազմակերպություններից է աշխարհում: DAAD-ի ծրագրերն աջակցում են ուսանողներին, գիտնականներին և հետազոտողներին՝ հնարավորություն տալով սովորել, հետազոտություններ իրականացնել կամ դասավանդել Գերմանիայում։

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян сегодня приняла делегацию во главе с заместителем генерального секретаря Германской службы академических обменов (DAAD) Михаэлем Хармсом.
Во встрече приняли участие заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян, председатель Комитета по высшему образованию и науке министерства Саргис Айоцян, руководитель регионального офиса DAAD в Тбилиси Реуль Гебхард, другие представители регионального офиса, а также руководители 19 университетов прикладных наук Германии.
Приветствуя гостей, Жанна Андреасян отметила важность реализации совместных программ в сфере образования с Федеративной Республикой Германии и развития двустороннего сотрудничества. Министр отметила, что в Армении проходит активная фаза реформирования системы высшего образования, и обсуждение с международными партнерами и обмен опытом играют важную роль.
Представляя проект нового закона «О высшем образовании и науке», находящегося на стадии разработки, министр подчеркнула, что он направлен на повышение конкурентоспособности и эффективности вузов Армении.
«Направление прикладных наук имеет особое значение для нас с точки зрения общественного и экономического развития. В этой связи важно изучить ваш опыт и найти пути сотрудничества», - сказала Жанна Андреасян.
Министр также представила проект «Академический город», который предполагает создание в Армении новой образовательной и научной среды с установлением международных высоких стандартов для высшего образования и исследований. Было отмечено, что в рамках программы армянская сторона сотрудничает с Техническим университетом Мюнхена, а также рядом немецких организаций по разработке генерального плана и выполнению других работ.
«Академический город мы видим как качественную образовательную и исследовательскую среду для вузов и научных организаций. Сотрудничество с международными вузами имеет для нас ключевое значение. В академическом городе могут быть представлены также международные университеты», - сказала Жанна Андреасян.
Министр подчеркнула роль Германской службы академических обменов в контексте двустороннего сотрудничества. Она поблагодарила за эффективное сотрудничество, отметив, что благодаря DAAD сфера высшего образования Германии стала доступной для студентов и преподавателей из Армении.
Председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян также поприветствовал гостей и более подробно представил реформы в системе высшего образования. В частности, он обратил внимание на процесс укрупнения вузов и их интеграции с научными организациями, важность партнерства с международными университетами в контексте укрупнения и пересмотра образовательных программ, а также институционализации разработки совместных образовательных программ.
С приветственной речью также выступил заместитель генерального секретаря Германской службы академических обменов (DAAD) Михаэль Хармс, который представил систему высшего образования Германии, а также работы по интернационализации университетов прикладных наук в Германии. Стороны подчеркнули важность сотрудничества между Арменией и Германией, реализации совместных программ с вузами Армении.
Германская служба академических обменов является одной из ведущих организаций в мире по предоставлению стипендий и академическим обменам. Программы DAAD поддерживают студентов, ученых и исследователей, предоставляя возможность учиться, проводить исследования или преподавать в Германии.