ԿԳՄՍ նախարարին կից հասարակական խորհուրդը գումարել է հերթական նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ, նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նիստի օրակարգում ներառված էր մեկ հարց՝ «Դպրոցների բովանդակային կառավարումը ԿԳՄՍ նախարարության, իսկ վարչատնտեսական մասը՝ մարզպետարանների և Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությանը հանձնելու վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի նախագծի ներկայացում»:
Ողջունելով խորհրդի անդամներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ նախորդ տարի բավականին արդյունավետ համատեղ աշխատանք է կատարվել. տարբեր ոլորտների վերաբերյալ մի քանի կարևոր օրենսդրական փաթեթներ են քննարկվել, որի համար նախարարը շնորհակալություն է հայտնել խորհրդի անդամներին՝ հավելելով, որ այսօրվա նիստն էլ բացառություն չէ. քննարկվելու է նախարարության համար առանցքային և կարևոր բարեփոխումների փաթեթ, որը վերաբերում է դպրոցների կառավարմանը:
Ըստ Ժաննա Անդրեասյանի՝ այս բարեփոխումը նոր չի մեկնարկել. դեռևս 2022 թվականին «Հանրակրթության մասին» օրենքի մեծածավալ փոփոխություններով դպրոցների բովանդակային կառավարումը տարանջատվել է վարչատնտեսականից: «Այս ճանապարհով գնալով՝ տեսնում ենք, որ նաև հետագա փոփոխությունների կարիք կա, որպեսզի բովանդակային իմաստով միասնական ստանդարտ ունենանք բոլոր դպրոցներում: Կարևոր է այն աշխատանքը, որ այժմ էլ արվում է բոլոր մարզերում և Երևանում՝ դպրոցների համակարգման և բնականոն գործունեության ապահովման նպատակով: Խոսքը այն մասին չէ, որ տեղերում գործառույթ չկա իրականացնելու. խնդիրն ավելի շուտ պարտականությունների և դերերի ճիշտ բաշխման մեջ է: Կրթության որակի և բովանդակության հետ կապված հարցերը պահանջում են նույն մոտեցումը՝ անկախ նրանից, թե որ բնակավայրում է դպրոցը տեղակայված: Սա նաև հստակ ուղերձ է՝ ամրագրված Կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրում, որի առաջին թիրախային ուղղությունը բոլոր բնակավայրերում սովորողների համար որակյալ կրթության հասանելիության ապահովումն է: Օրենսդրական այս նախաձեռնությունն այդ նպատակի իրականացմանն ուղղված հերթական քայլն է»,-նշել է նախարարը՝ միաժամանակ կարևորելով տարիներ առաջ սկիզբ առած ապակենտրոնացման գործընթացը և համայնքահեն հարցերի կարգավորման շրջանակը:
«Ակնհայտ է՝ որոշակի անցումային փուլի ժամանակահատված է պահանջվելու, որպեսզի համայնքների կարողությունները բավարար լինեն խնդիրներին որակյալ լուծում տալու համար, որոնք առկա են, օրինակ, նախադպրոցական և արտադպրոցական հաստատությունների պարագայում, ընդ որում՝ օբյեկտիվ պատճառներով: Միևնույն ժամանակ, կարծում ենք, որ վերոնշյալ հաստատությունները պետք է շարունակեն մնալ համայնքային, և անհրաժեշտ է աշխատել համայնքների կարողությունների բարելավման ուղղությամբ: Դպրոցների պարագայում պիլոտային ծրագիր է իրականացվում հատկապես կրթահամալիրների մասով՝ հասկանալու, թե ինչպես կարող են համայնքներն ավելի ակտիվ ներգրավվել դպրոցների կառավարման գործընթացում, որը, սակայն, ժամանակ է պահանջելու: Միևնույն ժամանակ, պետք է հասկանալ, որ կրթության բովանդակությունը միասնական ստանդարտի հարց է, և այն պետք է ունենա ավելի ուղղաձիգ տրամաբանություն՝ ընձեռելով նաև բավարար ճկունություն՝ տեղերում, ըստ համայնքների կարիքների, հարցերին ավելի ակտիվ ու հասցեական արձագանքելու: Հանրակրթության նոր պետական չափորոշիչը հենց այդ տրամաբանությամբ է կազմված, որը մի կողմից ստանդարտ է սահմանում, մյուս կողմից տալիս է ճկունություն, որպեսզի դպրոցը կարողանա նաև համայնքի կարիքներին բավարարող կրթություն իրականացնել: Այս փաթեթի շրջանառման ժամանակ հաճախ ենք մեղադրանքներ լսում, թե գնում ենք ամբողջական կենտրոնացման, սակայն իրականում տրամաբանությունը բոլորովին այլ է. բովանդակային միասնական ստանդարտ ունենալով՝ մնացած ծառայությունների իրականացումը վերապահել տեղերին և նաև աշխատել համայնքների հետ՝ դրանց կարողությունների զարգացման և հետագայում ավելի մեծ տեղ տալու համար: Հուսով եմ՝ ձեզանից ստացված արձագանքները ևս կօգնեն, որպեսզի դիտարկենք որոշ դրույթներ խմբագրելու կամ լավ առաջարկների պարագայում դրանք ներառելու հարցը»,-նշել է նախարարը՝ խորհրդի անդամներին մաղթելով արդյունավետ քննարկում:
Օրակարգի հարցը զեկուցել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը՝ օրենսդրական փաթեթի նախագծի շրջանակում ներկայացնելով մի շարք թվային ցուցանիշներ: Նրա խոսքով՝ հանրապետության շուրջ 1350 դպրոցից մարզային ենթակայության են 313 հիմնական և 745 միջնակարգ դպրոցներ, Երևան քաղաքում՝ 140 հիմնական և 13 միջնակարգ դպրոցներ: ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ հիմնականում ավագ, հատուկ և մասնագիտացված դպրոցներն են: Ըստ Արաքսիա Սվաջյանի՝ հավասարապես որակյալ կրթություն ապահովելու նպատակով նախարարության կողմից վերլուծություն է կատարվել՝ պետական քաղաքականության շրջանակում իրականացվող ծրագրերի համատեքստում տարբեր լիազոր մարմինների ենթակայությամբ գործող դպրոցներում գրանցված արդյունքների վերաբերյալ։
«Ըստ այդ ցուցանիշների, օրինակ, կամավոր ատեստավորված ուսուցիչների 20 տոկոսն այս պահին աշխատում է ԿԳՄՍՆ ենթակայությամբ դպրոցներում, մինչդեռ դպրոցների 8 տոկոսն է ընդամենը նախարարության ենթակայության: Ակնհայտ է, որ հատկապես ավագ դպրոցներում կամավոր ատեստավորում անցած ուսուցիչների թիվն անհամեմատ մեծ է, քան հիմնական դպրոցներում: Մենք ունենք նաև ցուցանիշներ կրթական մակարդակների ավարտական քննությունների համեմատությամբ՝ վերլուծելով «Հայոց լեզու» և «Մաթեմատիկա» առարկաների միջին միավորները: Եթե փորձենք ավարտական քննությունների ցուցանիշներն ըստ որակի դասավորել, ապա 1-ին տեղում վարժարաններն են և կրթահամալիրները, հետո ավագ, ապա՝ մյուս դպրոցները: Մյուս խնդիրն էլ փոքրաթիվ աշակերտներ ունեցող դպրոցներն են՝ որակյալ կրթության կազմակերպման և երեխաների սոցիալիզացիայի առումով»,-նշել է փոխնախարարը՝ հավելելով, որ այս բոլոր վերլուծությունների արդյունքում էլ մշակվել է օրենսդրական փաթեթը, համաձայն որի՝ դպրոցների բովանդակային կառավարումը կհանձնվի ԿԳՄՍ նախարարությանը, իսկ վարչատնտեսական մասը՝ մարզպետարաններին և Երևանի քաղաքապետարանին:
Ըստ Արաքսիա Սվաջյանի՝ այս գործընթացը, բնականաբար, մեծ ռեսուրս է պահանջելու նախարարությունից, որին այս հարցում օգնության են գալու թվայնացման գործիքները: Գույքագրվել և քարտեզագրվել են թվայնացման ենթակա բոլոր գործընթացները, առավել ևս, որ ներկայում դպրոցներում թվայնացված են բավականին մեծ թվով գործառույթներ՝ ուսումնական գործընթացի, անհատական վկայականների տրամադրման, ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման և այլ ուղղություններով: «Այսինքն՝ այդ ամբողջ տեղեկատվությունը թվայնացված կլինի, և մոնիթորինգային տեսանկյունից հստակ կարող ենք տեսնել՝ որ դպրոցում ինչպիսի իրավիճակ ունենք: Որոշակի գործառույթներ ուղղակիորեն համակարգվելու են նախարարության կողմից, որոնք հիմնականում բովանդակային կառավարմանը վերաբերող խնդիրներն են: Դպրոցների կառավարման համակարգն արդեն երրորդ տարին է՝ ինչ փոփոխության է ենթարկվել, որը մեզ համար սկզբունքային գործընթաց է, և պետք է այն շարունակենք՝ սահմանված չափանիշներին համապատասխան որակյալ կադրերով դպրոցներն ապահովելու նպատակով: Ինչ վերաբերում է վարչատնտեսական կառավարմանը, ապա այս պահին էլ այն իրականացվում է լիազոր մարմինների կողմից, և այս գործընթացի հետ կապված որոշակի աշխատանքներ արդեն իսկ կատարվում են կառավարման նոր համակարգի համատեքստում: Արտապատվիրակման պիլոտային ծրագիր է իրականացվելու երկու մարզում՝ հաշվապահական և գնումների ծառայությունների հետ կապված, և արդյունքների գնահատումից հետո, եթե կարիքը լինի, ծրագիրը կշտկվի և կներդրվի արդեն ողջ հանրապետությունում»,-նշել է փոխնախարարը՝ ընդգծելով, որ ներկայում քննարկվում է այլ վարչատնտեսական գործառույթներ ևս մասնագիտացված կազմակերպություններին պատվիրակելու հարցը, որը դեռևս վերլուծության փուլում է:
Անդրադառնալով կրթահամալիրներին՝ Արաքսիա Սվաջյանը նշել է, որ կգործեն շուրջ 70 կրթահամալիրներ, որոնց 90%-ից ավելին նոր կառուցվող ենթակառուցվածքներ են, որոնք ունենալու են թե՛ դպրոցական, թե՛ նախադպրոցական բաղադրիչ: «Այս կրթահամալիրները կառուցվում են փոքր գյուղական բնակավայրերում, որոնցում հիմնականում այլ ենթակառուցվածքներ չկան, իսկ այս դպրոցներն ունեն շատ լավ բակային մարզադաշտ, մարզադահլիճ, հանդիսությունների սրահ, բավական մեծ տարածքներ՝ մեծահասակների կրթության և երիտասարդների համար տարբեր միջոցառումներ կազմակերպելու նպատակով, հետևաբար դրանք ծառայելու են որպես համայնքային կենտրոններ՝ իրենց ողջ ենթակառուցվածքները համայնքի կարիքներին ծառայեցնելու ձեւաչափով։ Ներկայում իրավական կարգավորումներ ենք մշակում, որպեսզի կարողանանք այս բոլոր գործառույթները համատեղել մի ենթակառուցվածքում, սակայն ակնհայտ է, որ համայնքների դերակատարությունն այս հարցում մեծ է, որովհետև համայնքը պետք է բարձրաձայնի՝ ինչ տիպի ծառայությունների կարիք ունի, և դպրոցը կարողանա դրանք ապահովել համայնքի հետ համատեղ»,-նշել է փոխնախարարը՝ ընդգծելով, որ կրթահամալիրների վարչատնտեսական կառավարումը մեծապես կիրականացվի համայնքների կողմից, և դրանք էլ պատասխանատու կլինեն այդ ենթակառուցվածքների կառավարման, պահպանության և մնացած այլ հարցերով:
Զեկույցից հետո խորհրդի անդամները մի շարք հարցեր են ուղղել հիմնական զեկուցողին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են դպրոցների կառավարման համակարգի, համապատասխան ուսումնասիրության առկայության, հանրային ավելի մեծ քննարկման անհրաժեշտության, համայնքներում համապատասխան մասնագետների առկայության և տեղերում մշտադիտարկման կարևորության, դպրոցներում անվտանգ սննդի ապահովման, ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման, արտադպրոցական հաստատությունների գործունեության և այլ խնդիրների:
Նիստի ավարտին նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը շնորհակալություն է հայտնել շահագրգիռ քննարկման համար՝ նշելով, որ բոլոր դիտարկումները հավելյալ կքննարկվեն և, ըստ անհրաժեշտության, հաշվի կառնվեն։

Общественный совет при министерстве образования, науки, культуры и спорта провел очередное заседание, которое возглавила председатель совета, министр Жанна Андреасян.
На повестке дня был включен один вопрос: «Представление законодательного пакета, касающегося передачи содержательного управления школами под юрисдикцию министерства образования, науки, культуры и спорта, а административно-хозяйственной части – под юрисдикцию марзпетаранов (областных администраций) и мэрии Еревана».
Приветствуя членов совета, министр Жанна Андреасян отметила, что в прошлом году была проведена довольно эффективная совместная работа. Были обсуждены несколько важных законодательных пакетов в различных областях, за что министр выразила благодарность членам совета, добавив, что сегодняшнее заседание также не является исключением: будет обсужден ключевой и важный реформаторский пакет министерства, связанный с управлением школами.
Согласно словам Жанны Андреасян, эта реформа началась не недавно. Еще в 2022 году в результате масштабных изменений в законе «Об общем образовании» было разделено содержательное управление школами и их административно-хозяйственная часть. «Следуя этим путем, мы видим, что также необходимы дальнейшие изменения, чтобы во всех школах была единая стандартизация в содержательном смысле. Важно продолжить работу, которая сейчас проводится в регионах и Ереване, с целью обеспечения координации школ и их нормального функционирования. Речь не идет о том, что на местах нет функций для реализации, вопрос скорее в правильном распределении обязанностей и ролей. Вопросы качества и содержания образования требуют единого подхода, независимо от того, в каком населенном пункте расположена школа. Это также четкий посыл, закрепленный в государственной программе развития образования до 2030 года, первая целевая задача которой – обеспечить доступность качественного образования для учащихся всех населенных пунктов. Данная законодательная инициатива является очередным шагом в реализации этой цели», - отметила министр, одновременно подчеркнув важность начатого много лет назад процесса децентрализации и регулирования вопросов, ориентированных на местное сообщество.
«Очевидно, что потребуется определенный переходный период, чтобы возможности общин были достаточны для качественного решения существующих проблем, например, в случае дошкольных и внешкольных учреждений, причем по объективным причинам. В то же время, мы считаем, что вышеуказанные учреждения должны продолжать оставаться общинными, и необходимо работать над улучшением возможностей общин. Что касается школ, то проводится пилотная программа, особенно в отношении образовательных комплексов, чтобы понять, как общины могут более активно вовлекаться в процесс управления школами, что, однако, потребует времени. В то же время важно понимать, что содержание образования – это вопрос единого стандарта, который должен быть более вертикально ориентированным, обеспечивая также достаточную гибкость для более активного и адресного реагирования на вопросы в зависимости от потребностей общин на местах. Новый государственный стандарт общего образования составлен именно с такой логикой, которая, с одной стороны, устанавливает стандарт, а с другой стороны, дает гибкость, чтобы школа могла также реализовывать образование, удовлетворяющее потребностям общины. Во время обсуждения этого пакета мы часто слышим обвинения в стремлении к полной централизации, но на самом деле логика совершенно другая: имея единый стандарт содержания, реализация остальных услуг поручается местам, а также ведется работа с общинами над развитием их возможностей и предоставлением им в дальнейшем большей роли. Надеюсь, полученные от вас отзывы также помогут нам рассмотреть вопросы корректировки некоторых положений или включения хороших предложений», - отметила министр, пожелав членам совета эффективного обсуждения.
Вопрос повестки дня представила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армянской Республики Араксия Сваджян, озвучившая ряд цифровых показателей в рамках проекта законодательного пакета. По ее словам, из приблизительно 1350 школ республики под региональной юрисдикцией находятся 313 начальных и 745 средних школ, а в городе Ереване – 140 начальных и 13 средних школ. Под юрисдикцией Министерства образования, науки, культуры и спорта в основном находятся старшие, специализированные и специальные школы.
Согласно Араксии Сваджян, для обеспечения равного качественного образования министерство провело анализ результатов школ, находящихся в ведении различных уполномоченных органов, в рамках государственных программ.
«Согласно этим показателям, например, 20 процентов учителей, прошедших добровольную аттестацию, в настоящее время работают в школах под юрисдикцией министерства, тогда как под юрисдикцией министерства находятся только 8 процентов школ. Очевидно, что число учителей, прошедших добровольную аттестацию, особенно велико в старших школах, по сравнению с основными школами. У нас также есть показатели экзаменов по уровням образования, анализируя средние баллы по предметам «Армянский язык» и «Математика». Если попытаться упорядочить результаты экзаменов по качеству, то на первом месте оказываются гимназии и образовательные комплексы, затем старшие школы, и потом – остальные школы. Другой проблемой являются школы с малым числом учащихся, что усложняет организацию качественного образования и социализацию детей», - отметила заместитель министра, добавив, что на основе всех этих анализов был разработан законодательный пакет, согласно которому содержательное управление школами будет передано министерству образования, науки, культуры и спорта, а административно-хозяйственная часть – региональным администрациям и мэрии Еревана.
По словам Араксии Сваджян, этот процесс, естественно, потребует большого ресурса от министерства, которому в этом вопросе помогут инструменты оцифровки. Были инвентаризированы и нанесены на карту все процессы, подлежащие оцифровке, тем более что в настоящее время в школах оцифровано довольно большое количество функций в отношении учебного процесса, выдачи индивидуальных сертификатов, профессионального развития учителей и других направлений.
«То есть вся эта информация будет оцифрована, и с точки зрения мониторинга мы можем четко видеть, какая ситуация в какой школе. Некоторые функции будут напрямую координироваться министерством, в основном это вопросы, связанные с содержательным управлением. Система управления школами уже третий год подвергается изменениям, что для нас является принципиальным процессом, и мы должны продолжить это для обеспечения школ квалифицированными кадрами в соответствии с установленными стандартами. Что касается административно-хозяйственного управления, то в настоящее время оно также осуществляется уполномоченными органами, и уже проводятся определенные работы в контексте новой системы управления. В двух регионах будет реализована пилотная программа по аутсорсингу бухгалтерских и закупочных услуг. После оценки результатов, если будет необходимость, программа будет скорректирована и внедрена по всей республике», - отметила замминистра, подчеркнув, что в настоящее время также рассматривается вопрос делегирования других административно-хозяйственных функций специализированным организациям, что находится на стадии анализа.
Говоря о образовательных комплексах, Араксия Сваджян отметила, что будет функционировать около 70 образовательных комплексов, более 90% из которых являются новыми инфраструктурами, включающими как школьный, так и дошкольный компонент. Эти образовательные комплексы строятся в небольших сельских населенных пунктах, где, как правило, отсутствуют другие инфраструктуры. Эти школы будут оснащены хорошими дворовыми спортивными площадками, спортзалами, залами для мероприятий, а также достаточно большими территориями для организации обучения взрослых и различных мероприятий для молодежи. Следовательно, они будут служить в качестве центров общины, направленных на использование всей их инфраструктуры для нужд общины. В настоящее время разрабатываются правовые регулирования, чтобы объединить все эти функции в одной инфраструктуре. Однако очевидно, что роль общин в этом вопросе велика, поскольку община должна озвучивать, какие виды услуг ей нужны, а школа сможет обеспечивать их совместно с общиной», - отметила замминистра, подчеркнув, что административно-хозяйственное управление образовательных комплексов во многом будет осуществляться общинами, которые также будут ответственны за управление, сохранение и решение других вопросов, связанных с этой инфраструктурой.
После доклада члены совета задали докладчику ряд вопросов, которые, в частности, касались системы управления школами, наличия соответствующих исследований, необходимости более широкого общественного обсуждения, наличия специалистов в общинах и важности мониторинга на местах, обеспечения безопасного питания в школах, профессионального развития учителей, деятельности внешкольных учреждений и других проблем. В завершение заседания заместитель министра Араксия Сваджян выразила благодарность за заинтересованное обсуждение, отметив, что все замечания будут дополнительно рассмотрены и, при необходимости, учтены.