ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանn ԱԺ ԳԿՄՍԵՍ հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում ներկայացրել է «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը, որը քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ:
Առաջարկվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը հանձնել Երևանի Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 5 հասցեում տեղակայված մարզահամալիրը: Նախագիծն առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում որևէ փոփոխության չի ենթարկվել:
«Փորձում ենք սպորտային կարևոր ենթակառուցվածքը վերադարձնել պետությանը և վերջինիս բարեկարգմամբ նպաստել նաև մեր երկրում սպորտի զարգացմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ տեղեկացնելով, որ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն ստացվել:
Նախարարի խոսքով՝ արդեն իսկ կան մի շարք ծրագրեր, որոնք օրենքի ընդունմամբ հնարավոր կլինեն իրագործել:
ԱԺ ԳԿՄՍԵՍ հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, կարևորելով տաբեր ձևաչափերով մասնավորի հետ համագործակցությունը, տեղեկացրել է՝ արդեն իսկ համագործակցության վերաբերյալ հետաքրքրություն կա ֆուտբոլային և մարզական այլ կազմակերպության կողմից:
Հիշեցնենք՝ նախատեսվում է հիմնանորոգել մարզահամալիրն ու ստեղծել հավաքականների մարզման կենտրոն: Հաշվի առնելով ննջարանային մասնաշենքի և երկու մարզադահլիճների առկայությունը՝ մարզակառույցում կկազմակերպվեն ուսումնամարզական հավաքներ, ՀՀ առաջնություններ, միջազգային այլ մրցաշարեր: Կառույցում կգործի նաև բժշկավերականգնողական կենտրոն:

На очередном заседании постоянной комиссии парламента по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян представила проект внесения изменений в закон «О программе приватизации государственного имущества на 2017-2020 годы», который был обсужден во втором чтении.
Предлагается передать министерству образования, науки, культуры и спорта РА спортивный комплекс, расположенный по адресу Цицернакабердское шоссе, 5, в Ереване. Проект не претерпел никаких изменений от первого ко второму чтению.
«Мы пытаемся вернуть государству важную спортивную инфраструктуру и, улучшив ее, способствовать развитию спорта в нашей стране», - заявила Жанна Андреасян, сообщив, что после первого чтения никаких предложений не поступало. По словам министра, уже есть ряд программ, которые можно будет реализовать после принятия закона.
Председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С. Габриелян подчеркнул важность сотрудничества с частным сектором в различных форматах и сообщил, что уже есть интерес к сотрудничеству со стороны футбольной и других спортивных организаций.
Напомним, что согласно проекту планируется капитальный ремонт спортивного комплекса и создание тренировочного центра для сборных по различным видам спорта.
Учитывая наличие спального корпуса и двух спортзалов, в спортивном комплексе будут организованы учебно-тренировочные сборы, чемпионаты Армении, другие международные турниры. В структуре также будет действовать медико-реабилитационный центр. Проект получил положительное заключение комиссии.