ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Իզմիրլյան» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Լեզվի կոմիտեի նախագահ Սիրանուշ Դվոյանը:
Քննարկվել է ԿԳՄՍՆ լեզվի կոմիտեի կողմից իրականացվող «Հայերենը ոչ հայախոսների համար. հայերենի ուսուցում, ստուգում և գնահատում» ծրագիրը, որն ընթանում է «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է «Իզմիրլյան» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանին՝ ընդգծելով ԿԳՄՍ նախարարության և «Իզմիրլյան» հիմնադրամի փոխհամագործակցության կարևորությունը, որը նպաստում է նախարարության կողմից սահմանված ռազմավարական թիրախների արդյունավետ իրականացմանը:
«Կարևորելով ծրագիրը` ցանկանում եմ, որպես դրական ձեռքբերում, առանձնակի ընդգծել «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հետ արդյունավետ համագործակցությունը»,- ասել է նախարարը:
Հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանը նշել է՝ ուրախալի է ներդրում ունենալ այնպիսի կարևոր ծրագրում, որը հնարավորություն է ստեղծում ամրապնդելու հայերենը` նպաստելով դրա զարգացմանն ու պահպանմանը տեխնոլոգիաների գերարագ զարգացման ժամանակներում:
«Հայերենը ոչ հայախոսների համար. հայերենի ուսուցում, ստուգում և գնահատում» ծրագրի շրջանակում ձևավորվել է հայերենի գնահատման չափորոշիչները մշակող մասնագիտական խումբ, որն ուսումնասիրել է լեզուների իմացության (իրազեկության) և գնահատման համաեվրոպական շրջանակը, դրան առնչվող փաստաթղթերը և դրանց հիման վրա մշակել, տեղայնացրել, ամբողջացրել է հայերենի ուսուցման, ստուգման, գնահատման վեցաստիճան` Ա1, Ա2, Բ1, Բ2 Գ1, Գ2 (A1, A2, B1, B2, C1, C2) համակարգի չափորոշիչները։ ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի աջակցությամբ ուսումնասիրվել են նաև արևելյան լեզուների համար մշակված ազգային համակարգերը:
Լեզվի կոմիտեի նախագահ Սիրանուշ Դվոյանի տեղեկացմամբ՝ 2024 թ. վերջին կազմակերպվել է հանդիպում՝ մշակված չափորոշիչների ընդհանուր սկզբունքները շահագրգիռ կառույցների մասնագետների հետ քննարկելու նպատակով: Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ բուհերի և լեզվի ուսուցման կենտրոնների ներկայացուցիչներ: Ներկայում չափորոշիչների փաթեթը փորձագիտական եզրակացությունների է ուղարկվել համապատասխան կազմակերպություններին։ Բաց մրցույթով ձևավորվել է առաջադրանքները կազմող մասնագիտական խումբը:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի և Բրիտանական խորհրդի հետ Լեզվի կոմիտեն քննարկել է ծրագրի իրականացման հետ կապված աշխատանքները: Մասնավորապես՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջադրանքները կազմող խմբի մասնագետների համար անցկացնել վերապատրաստումներ:
Ծրագրի շրջանակում մշակվել է նաև հայերենի դյուրընթեռնելիության ինդեքսը (ARI բանաձևը)՝ անգլերեն Ա1, Ա2, Բ1, Բ2 Գ1, Գ2 (A1, A2, B1, B2, C1, C2) մակարդակների էտալոնային տեքստերի և ՀՀ–ում գործող 11 անուն դասագրքերի տեքստերի հիման վրա:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Director of the “Izmirlian” Foundation Armen Chobanyan.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and Chairman of the Language Committee Siranush Dvoyan attended the meeting.
The “Armenian for Non-Armenian Speakers: Teaching, Testing and Assessing the Armenian Language” program, implemented by the Language Committee in collaboration with the “Izmirlian” Foundation, was at the core of the discussion.
Minister Zhanna Andreasyan greeted the Director of the “Izmirlian” Foundation, Armen Chobanyan, emphasizing the importance of collaboration between the ESCS Ministry and the “Izmirlian” Foundation, which contributes to the efficient achievement of the strategic goals set by the Ministry.
“Stressing the significance of the program, I would like to highlight the productive cooperation with the “Izmirlian” Foundation as a positive achievement,” said the Minister.
Director of the Foundation Armen Chobanyan noted that it is a pleasure to contribute to such an important program, which creates an opportunity to promote the Armenian language and contribute to its development and preservation in times of rapid technological development.
Within the framework of the “Armenian for Non-Armenian Speakers: Teaching, Testing and Assessing the Armenian Language” program a professional group developing criteria for Armenian language assessment was formed, which studied the pan-European frameworks of language knowledge (awareness) and assessment, related documents and, based on them, developed, localized, generalized the standards of the system of learning, testing, assessing of Armenian language in six levels: A1, A2, B1, B2, C1, C2 (Ա1, Ա2, Բ1, Բ2 Գ1, Գ2 ). With the assistance of the Faculty of Oriental Studies of Yerevan State University, national systems developed for oriental languages were also studied.
According to the chairman of the Language Committee, Siranush Dvoyan, a meeting was convened at the end of 2024 to discuss the fundamental principles of the developed standards with specialists from relevant structures. Representatives of the RA universities and language learning centres participated in the discussion. Currently, the set of standards has been sent to the relevant organizations for expert opinions. An open competition has been used to form the professional team that will create the tasks.
The Language Committee discussed the program implementation with the British Council and the Armenian Office of the British Council. In particular, an agreement was reached to conduct training for the group of specialists who will create the assignments.
Within the framework of the program, the Armenian Language Automated Readability Index (ARI ) was also developed based on reference texts of English A1, A2, B1, B2, C1, C2 levels and texts of 11 textbook samples used in Armenia.
During the discussion, the parties also considered the potential for extending the collaboration with the “Izmirlian” Foundation.