ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը Հայաստանի հեծանվային սպորտի ֆեդերացիայի հետ համատեղ Երևանի և մարզերի հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչների համար իրականացնում է վերապատրաստումներ՝ դպրոցներին տրամադրված հեծանիվների շահագործման, պահպանության և տեխնիկական աջակցության նպատակով:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Եղվարդի թիվ 3 հիմնական դպրոցում այսօր հետևել է Կոտայքի մարզի դպրոցների ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչների վերապատրաստմանը՝ արդյունավետ դասընթաց մաղթելով նրանց:
«Հեծանիվների տեխնիկական օգտագործման տեսանկյունից վերապատրաստումն անհրաժեշտ է, որպեսզի դպրոցներին տրամադրված հեծանիվները հնարավորինս երկար ու արդյունավետ շահագործվեն: Հեծանիվների ծրագիրը նաև խթան է, որպեսզի բնակավայրերում հեծանվուղիների ապահովման և զարգացման աշխատանքներ իրականացվեն: Ուրախ կլինենք, եթե խոշորացված համայնքի դպրոցների շրջանում որևէ մրցաշար կազմակերպելու նախաձեռնողականություն լինի, որը, անկասկած, կնպաստի, որպեսզի հեծանիվ վարելը երեխաների շրջանում դառնա ապրելակերպ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ դպրոցներում հեծանվային սպորտի զարգացման, առողջ ապրելակերպի գաղափարների տարածման և ֆիզիկական դաստիարակության խրախուսման, ինչպես նաև «Ֆիզկուլտուրա» առարկայի դասավանդման որակը բարձրացնելու նպատակով ՀՀ մարզերի և Երևան քաղաքի հանրակրթական ուսումնական հաստատություններին ԿԳՄՍ նախարարության կողմից տրամադրվել է ավելի քան 6500 հեծանիվ:
Նախարարը վստահություն է հայտնել՝ դպրոցներին հեծանիվների տրամադրման ծրագրի շնորհիվ աշակերտներն ավելի լավ կնախապատրաստվեն «ՀՀ վարչապետի գավաթ» խճուղային հեծանվավազքի մրցաշարին, որը 2024 թվականից իրականացվում է միայն դպրոցականների համար:
Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ մրցաշարի կազմակերպչական աշխատանքների շրջանակում առաջիկայում նախատեսվում է հաստատել մարզային փուլերի հեծանվուղիները:
«Նպատակն առաջին հերթին երեխաների շրջանում առողջ ապրելակերպի տարածումն ու քարոզչությունն է, ուստի կարևոր է այս գործընթացին սրտացավ վերաբերվել»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Անդրադառնալով երեխաների հետ հեծանվային պարապմունքների անցկացմանը՝ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ դրանք հնարավոր է կազմակերպել ֆիզկուլտուրայի խմբակների ընթացքում: Միաժամանակ, ըստ նախարարի` նախատեսվում է նաև «Ֆիզկուլտուրա» առարկայի չափորոշչի և կրթական ծրագրերի վերանայում՝ հեծանիվ վարելու ուսուցումը կրթական հիմնական ծրագրում ներառելու նպատակով:
Վերապատրաստումների ընթացքում Հայաստանի հեծանվային սպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր մրցավար Գրիգոր Համբարձումյանն ու վերապատրաստում իրականացնող մասնագետները ներկայացրել են հեծանիվների տեխնիկական շահագործմանն ու պահպանությանը վերաբերող տեխնիկական պահանջները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ուսուցիչների կամավոր ատեստավորմանը և վարձատրության բարելավմանը վերաբերող հարցեր: Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև 2025 թվականին ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո անցկացվելիք «Դպրոցականների բասկետբոլի լիգա» մարզական խաղերին՝ դպրոցականների շրջանում բասկետբոլի մասսայականացման, առողջ ապրելակերպի քարոզման և տաղանդավոր ու հեռանկարային մարզիկների հայտնաբերման նպատակով:
Ուսուցիչների հետ հանդիպումից հետո Ժաննա Անդրեասյանը շրջել է նաև Եղվարդի թիվ 3 հիմնական դպրոցի ԲՏՃՄ լաբորատորիաներում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին, գույքով համալրման գործընթացին:

Министерство образования, науки, культуры и спорта РА совместно с федерацией велосипедного спорта Армении проводит переподготовку учителей физкультуры общеобразовательных учебных заведений Еревана и областей с целью эксплуатации, обслуживания и технической поддержки велосипедов, предоставленных школам.
Министр ОНКС Жанна Андреасян наблюдала за переподготовкой учителей физической культуры школ Котайкской области в основной школе №3 Егварда, пожелав им эффективного обучения.
«С точки зрения технического использования велосипедов обучение необходимо для того, чтобы велосипеды, предоставляемые школам, эксплуатировались как можно дольше и эффективнее. Велосипедная программа также является стимулом для обеспечения и развития велосипедных дорожек в населенных пунктах. Мы будем рады, если будет проявлена инициатива по организации какого-либо турнира среди школ укрупненной общины, что, несомненно, будет способствовать тому, чтобы езда на велосипеде стала образом жизни среди детей», - сказала Жанна Андреасян.
Она сообщила, что с целью развития велосипедного спорта в школах, распространения идей здорового образа жизни и поощрения физического воспитания, а также повышения качества преподавания предмета «Физическая культура» министерство предоставило более 6500 велосипедов общеобразовательным учебным заведениям в областях РА и городе Ереване.
Министр выразила уверенность, что благодаря программе предоставления велосипедов школам учащиеся будут лучше подготовлены к шоссейному велосипедному турниру «Кубок премьер-министра РА», который с 2024 года проводится только для школьников. В этом контексте Жанна Андреасян сообщила, что в рамках организационных работ турнира в ближайшее время планируется установить велосипедные дорожки для региональных этапов.
«В первую очередь цель заключается в распространении и пропаганде здорового образа жизни среди детей, поэтому к этому процессу нужно относиться с вниманием», - сказала Жанна Андреасян.
Коснувшись проведения велосипедных занятий с детьми, министр ОНКС отметила, что их можно организовать в кружках физкультуры. В то же время, по словам министра, предусматривается пересмотр стандарта и образовательных программ по предмету «Физическая культура» с целью включения обучения езде на велосипеде в основную образовательную программу.
В ходе переподготовки главный арбитр Федерации велосипедного спорта Армении Григор Амбарцумян и специалисты, проводящие переподготовку, представили технические требования, касающиеся технической эксплуатации и обслуживания велосипедов.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы, касающиеся добровольной аттестации учителей и повышения заработной платы. Жанна Андреасян также коснулась спортивных игр «Баскетбольная лига школьников», которые пройдут под эгидой премьер-министра Армении в 2025 году с целью популяризации баскетбола среди школьников, пропаганды здорового образа жизни и выявления талантливых и перспективных спортсменов.