ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ՝ հանդիպելու աշխատակազմին, գիտական համայնքի ներկայացուցիչներին և քննարկելու ոլորտում առկա խնդիրները։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին` կարևորելով ոլորտին վերաբերող հարցերի բաց քննարկումները և արդյունավետ երկխոսությունը։ Նախարարը շեշտել է գիտության ոլորտի քննարկումներում հասարակագիտական, հումանիտար և բնագիտական ուղղությունների միջև համաչափության պահպանման անհրաժեշտությունը։
«Կարևոր եմ համարում քննարկումների և հանրային խոսույթի ձևավորումը` հումանիտար և հասարակագիտական բնագավառների նշանակության վերաբերյալ` հաշվի առնելով այս ուղղությունների ազդեցությունը հասարակության զարգացման համատեքստում։ Գիտության ոլորտում համաչափության պահպանումը առաջնային խնդիր է, որը կարևոր է նաև հանրային ավելի լայն շրջանակներում ոլորտային տեսանելիությունը բարձրացնելու տեսանկյունից»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ ԲՏՃՄ ուղղությունների զարգացման մասին վերջին շրջանում ավելի շատ է խոսվում, ինչը սակայն չի նշանակում, թե հասարակական և հումանիտար ուղղությունների զարգացումը գիտության զարգացման օրակարգում երկրորդական է դիտվում:
Նախարարը կարևորել է նաև բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում նախատեսվող փոփոխությունների, դրանց առնչվող խնդիրների շուրջ մասնագիտական կարծիքներն ու անկեղծ քննարկումները` հետագա անելիքներն ու առաջնահերթությունները կանխորոշելու տեսանկյունից։
Անդրադառնալով Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գործունեությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ինստիտուտի գիտաշխատողներին՝ հետաքրքիր, բարդ ու պատասխանատու աշխատանքի համար, որի արդյունքն ու ձեռքբերումը նկատելի են ոչ միայն Հայաստանում, այլև միջազգային հարթակներում:
«Ձեր անմիջական ջանքերով 29 տարի անց Արագածոտնի մարզի Տիրինկատար հնավայրի վիշապաքարերը և մշակութային լանդշաֆտի վերաբերյալ հայտը ընդգրկվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում, որը ոլորտի համար մեծ ձեռքբերում է։ Միասին դեռ շատ անելիքներ ունենք»,- ասել է նախարարը։
Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Բոբոխյանը տեսասահիկով ներկայացրել է կառույցի գործունեությունը, ձեռքբերումները, առկա խնդիրները։
Հանդիպումն անցել է հարցուպատասխանի ձևաչափով. գիտնականները նախարարին բազմաթիվ հարցեր են ուղղել, որոնք վերաբերել են ինստիտուտի կարիքների գնահատմանը, ակադեմիական քաղաք ծրագրին, բուհական և ակադեմիական կառույցների միջև համագործակցության ճկուն և գործուն մեխանիզմների ներդրմանը, ապագա մասնագետների պրակտիկ գործունեությանը, հուշարձանների պահպանությանը և այլ խնդիրների։
Գիտնականներն առանձնակի կարևորել են նաև գիտական աշխատանքի արդյունավետության չափելիությունը, գիտական աշխատանքի խրախուսումնն ու գնահատումը։ Անդրադարձ է եղել նաև գիտնականների ատեստավորմանը, միջազգային գիտաժողովներին մասնակցությանը, տեղական և միջազգային գիտական հանդեսներում, այդ թվում՝ «Սկոպուս» գիտական շտեմարանում հրապարակումներին, ինչպես նաև ոլորտում սոցիոմշակութային մարդաբանությունը որպես նոր ուղղություն ներդնելու կարևորությանը, հայկական գիտական ինդեքսավորման համակարգի ստեղծմանը, հայագիտության կարևորմանն ու զարգացմանը։

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян посетила Институт археологии и этнографии НАН РА, чтобы встретиться с сотрудниками, представителями научного сообщества и обсудить проблемы, существующие в этой сфере.
На встрече также присутствовал председатель комитета по высшему образованию и науке Саркис Айоцян.
Министр ОНКС Жанна Андреасян приветствовала присутствующих, подчеркнув важность открытых обсуждений и эффективного диалога по вопросам, касающимся сферы. Министр также подчеркнула необходимость соблюдения баланса между общественно-научными, гуманитарными и естественнонаучными направлениями в обсуждениях в области науки.
«Считаю важным формирование дискуссий и публичных выступлений о значении гуманитарных и социальных наук, учитывая влияние этих направлений в контексте развития общества. Сохранение баланса в сфере науки является приоритетной задачей, которая важна также с точки зрения повышения видимости отрасли в более широких общественных кругах», - сказала Жанна Андреасян. Она также добавила, что в последнее время о развитии направлений естественной науки, технологий, инженерии и математики говорится больше, однако, это не означает, что развитие общественных и гуманитарных направлений рассматривается как второстепенное в повестке развития науки.
Министр также подчеркнула важность изменений, намеченных в сферах высшего образования и науки, выражения профессиональных мнений и искренних обсуждений вокруг всех проблем с точки зрения определения дальнейших действий и приоритетов.
Коснувшись деятельности Института археологии и этнографии, Жанна Андреасян поблагодарила научных сотрудников института за интересную, сложную и ответственную работу, результаты и достижения которой заметны не только в Армении, но и на международных площадках.
«Благодаря вашим непосредственным усилиям 29 лет спустя заявка на археологический памятник «Драконовы камни и культурный ландшафт Тиринкатар» в регионе Арагацотн была включена в Предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО, что является большим достижением для отрасли. Нам еще многое предстоит сделать вместе», - сказала министр.
Директор Института археологии и этнографии Арсен Бобохян представил деятельность, достижения и существующие проблемы структуры.
Встреча прошла в формате вопросов и ответов. Ученые задали министру многочисленные вопросы, связанные с оценкой потребностей института, программой академического города, внедрением гибких и эффективных механизмов взаимодействия вузов и академических учреждений, практической деятельностью будущих специалистов, сохранением памятников и т.д.
Ученые подчеркнули особую важность измеримости эффективности научной работы, а также поощрения и оценки научной работы. Были затронуты вопросы аттестации ученых, участия в международных конференциях, публикаций в местных и международных научных журналах, в том числе в научной базе данных «Скопус», а также важность внедрения социокультурной антропологии в качестве нового направления в этой области, создание системы армянской научной индексации, важность и развитие арменоведения.