Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում այսօր տեղի է ունեցել Լ. Շանթի «Ինկած բերդի իշխանուհին» պատմական դրաման: Ներկայացմանը ներկա էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, մարզային իշխանության ներկայացուցիչներ:
2024թ. տարվա լավագույն ներկայացում ճանաչված բեմադրությունն իրականացվել է ԿԳՄՍ նախարարության դրամաշնորհային ծրագրով:
Ներկայացումից հետո նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շրջել է թատրոնում, հանդիպել ստեղծագործական կազմի հետ, ծանոթացել թատրոնի հիմնախնդիրներին՝ քննարկելով առաջիկայում կայանալիք թատրոնի 160-ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագրերը, մասնավորապես՝ ԱՄՆ հյուրախաղերի և Գյումրու միջազգային թատերական փառատոնի կազմակերպման հետ կապված:

В Государственном драматическом театре имени В. Ачемяна в Гюмри состоялся показ исторической драмы Л. Шанта «Княгиня павшей крепости». На спектакле присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, заместитель министра Даниел Даниелян, представители региональных властей.
Постановка признана лучшим спектаклем 2024 года и была реализована в рамках грантовой программы министерства ОНКС РА.
После спектакля Жанна Андреасян обошла театр, встретилась с творческим коллективом, ознакомилась с проблемами театра, обсудив планы предстоящих мероприятий, посвященных 160-летию театра, в частности, в связи с гастролями в США и организацией Международного театрального фестиваля в Гюмри.