Այսօր մենք նշում ենք Կրթության միջազգային օրը, որը հնարավորություն է տալիս մեկ անգամ ևս ընդգծելու կրթության կարևոր դերը մեր հասարակության կայացման, քաղաքացու ձևավորման և խաղաղության հաստատման գործում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի որոշմամբ այս տարվա թեման արհեստական բանականության հնարավորություններն ու մարտահրավերներն են, որոնք կարող են փոխել մեր կրթական համակարգը և ընդլայնել նորարարությունների սահմանները:
Հայաստանում արդեն մի քանի տարի է, ինչ 15 ավագ դպրոցներում հաջողությամբ փորձարկվում է ԱԲ կրթական ծրագիրը, որին մասնակցում է շուրջ 600 աշակերտ: Այս ծրագիրը, որը մշակվել է մեր երկրում, ճանաչվել է միջազգային մակարդակում, և մենք հպարտ ենք, որ այն համապատասխանում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ստանդարտներին: Մենք նպատակ ունենք մինչև 2026 թվականը ծրագիրը հասանելի դարձնել հանրակրթական դպրոցների աշակերտների 80%-ին, ինչը կնպաստի մեր երիտասարդների մրցունակությանը և ստեղծագործական զարգացմանը:
Բարձրագույն կրթության ոլորտում` Երևանի պետական համալսարանում, գործում է արհեստական բանականության լաբորատորիա, որտեղ իրականացվում են նորարարական և կիրառական հետազոտություններ: Պետական բյուջեից հատկացված 8.6 մլրդ դրամը, այդ թվում՝ ԵՊՀ-ում նոր գերհամակարգչային կենտրոնի ստեղծման համար, հնարավորություն կտա մեր գիտնականներին և ուսանողներին աշխատել ժամանակակից տեխնոլոգիաներով ու միջոցներով:
Այսօր, ավելի քան երբևէ, կարևոր է, որ մենք միասին աշխատենք կրթության, գիտության և նորարարության ոլորտներում, որպեսզի մեր երկրում ստեղծենք կայուն, արդիական և մրցունակ հասարակություն:
Վստահ եմ, որ արհեստական բանականության ճիշտ կիրառությունը կարող է լավ գործիք լինել այդ ճանապարհին։ Միաժամանակ, ինչպես տեխնոլոգիական զարգացման մյուս դեպքերում, արժեքային կրթությունը դառնում է առանցքային՝ ստեղծված հնարավորությունները հանրային զարգացմանն ի նպաստ օգտագործելու և խելամիտ որոշումներ կայացնելու համար։ Սա էլ է կրթության համակարգի խնդիրը, որ պիտի լուծենք՝ գիտելիքն ու հմտությունը փոխանցելուն զուգընթաց։

Today we celebrate the International Day of Education, which provides an opportunity to highlight once again the vital role of education in the development of our society, the formation of citizens and the establishment of peace. According to UNESCO, this year's theme is the opportunities and challenges of artificial intelligence that can transform our education system and expand the boundaries of innovation.
The AI educational program has successfully been piloted in 15 high schools in Armenia for several years, involving approximately 600 students. This program, developed in our country, has gained international recognition, and we are proud that it meets UNESCO standards. We aim to make the program accessible to 80% of public school students by 2026, fostering our youth's competitiveness and creative development.
In the field of higher education, Yerevan State University has an artificial intelligence laboratory, where innovative and applied research is conducted. The 8.6 billion AMD allocated from the state budget, including for the creation of a new supercomputing centre at YSU, will enable our scientists and students to work using modern technologies and facilities.
Today, more than ever, it is essential to collaborate in education, science, and innovation to build a sustainable, modern, and competitive society in our country.
I am sure that the efficient use of artificial intelligence can be a good tool in this endeavour. Simultaneously, as in other cases of technological development, value-based education is becoming essential for using the created opportunities in the interests of public development and making reasonable decisions. This is also an issue within the education system that we must solve along with sharing knowledge and skills.