ԿԳՄՍ նախարար ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Ողջունելով դեսպանին՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի և Իտալիայի միջև համագործակցության զարգացմանն ուղղված արդյունավետ աշխատանքի համար:
Նախարարը կարևորել է համատեղ մշակութային նախաձեռնությունների անցկացումը հնագիտության, պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների վերականգնման, թանգարանների, երաժշտության, կինոյի ոլորտներում և վստահություն հայտնել, որ առկա է համագործակցության ընդլայնման մեծ ներուժ: Անդրադառնալով կրթության ոլորտում համագործակցությանը՝ նախարարը կարևորել է իտալերենի զարգացմանն ուղղված ծրագրերն ինչպես բուհական, այնպես էլ հանրակրթական համակարգում: Անդրադարձ է կատարվել նաև Իտալիայում գործող հայագիտական կենտրոնների գործունեությանը:
Դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և գնահատանքի համար: Ալֆոնսո Դի Ռոզոյի խոսքով՝ իր համար մեծ պատիվ է եղել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության իրականացումը: Նա նաև ընդգծել է՝ աշխատանքային շատ ինտենիսիվ տարիներ է անցկացրել Հայաստանում, որի ընթացքում իրականացվել են բազմաթիվ նախաձեռնություններ՝ ի նպաստ Հայաստանի և Իտալիայի միջև հարաբերությունների խորացման:
Անդրադառնալով մշակույթի ոլորտում արդեն իսկ իրականացված ծրագրերին՝ նշվել է, որ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում Իտալիայի Հանրապետության օրվա առթիվ բացվել է «Իտալական արվեստի բեկորները Հայաստանում» ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացվել են այնպիսի վարպետների գլուխգործոցներ, ինչպիսիք են՝ Դոնատելլոն, Տինտորետտոն, Գուերչինոն, Կանալետոն և Կանովան: Կազմակերպվել է «Պերուջինոյի» պանելների շրջիկ ցուցահանդեսը: Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ Երևանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում բեմադրվել է Ջուզեպպե Վերդիի «Տրավիատա» ներկայացումը։ Երկու երկրներում անցկացված կինոփառատոներում տեղի են ունեցել հայկական և իտալական ֆիլմերի ցուցադրություններ, իսկ մի շարք հայկական համույթներ, երգչախմբեր և պարախմբեր, ինչպես նաև անհատ կատարողներ պարբերաբար հանդես են գալիս Իտալիայի տարբեր քաղաքներում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի: ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հաջողություն և արդյունավետ աշխատանք է մաղթել դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին հետագա գործունեության ընթացքում:

ESCS Minister Zhanna Andreasyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Armenia Alfonso Di Riso in connection with the completion of the diplomatic mission in Armenia.
Welcoming the Ambassador, Zhanna Andreasyan expressed gratitude for the fruitful work aimed at advancing cooperation between Armenia and Italy.
The Minister emphasized the significance of collaborative cultural initiatives in the field of museums, music, cinema, and restoration of immovable monuments of archaeology, history and culture, and expressed confidence in the huge potential for expanded cooperation. Speaking on collaboration in the field of education, the Minister emphasized the significance of initiatives aimed at advancing the Italian language in both general and higher education systems. Additionally, a reference was made to the activities of the Armenian studies centers operating in Italy.
Ambassador Alfonso Di Riso thanked for the reception and appreciation. According to him it was a great honor for him to carry out a diplomatic mission in Armenia. He also emphasized that he has spent many intensive working years in Armenia, during which various initiatives have been implemented for the benefit of strengthening relations between Armenia and Italy.
Regarding the cultural programs having already been implemented, it was highlighted that the National Gallery of Armenia opened the exhibition “Fragments of Italian Art in Armenia” on Italian Republic Day, featuring masterpieces by renowned artists such as Donatello, Tintoretto, Guercino, Canaletto, and Canova. A touring exhibition of panels of “Perugino” has been organized. To mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Republic of Italy, Giuseppe Verdi's “La Traviata” was staged at Alexander Spendiaryan Yerevan National Academic Theater of Opera and Ballet. Armenian and Italian films have been screened at film festivals held in the two countries, and a number of Armenian ensembles, choirs and dance groups, along with solo performers, regularly perform in different cities of Italy.
During the meeting, the parties also touched upon other issues of bilateral interest. ESCS Minister Zhanna Andreasyan wished Ambassador Alfonso Di Rizo success and productive activities in his future endeavors.