ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսի կրթության նախարար Մարիա դե լաս Մերսեդես Միգելին:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է Բուենոս Այրեսի կրթության նախարարին և կարևորել Հայաստանի և Արգենտինայի միջև առկա բարեկամական ու բազմակողմանի հարաբերությունների խորացումն ու զարգացումը, լավագույն փորձի փոխանակմանը միտված նախաձեռնությունների խրախուսումը: Այս համատեքստում նախարարը կարևորել է մասնավորապես հայաստանյան կրթական լավագույն բրենդներից մեկի՝ «Թումոյի» կրթական մոդելի տարածումն ու հասանելիությունը նաև Բուենոս Այրեսի պատանիների համար՝ շեշտելով, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցությամբ 2025 թվականին Բուենոս Այրեսում նախատեսվում է «Թումո» կենտրոնի հիմնում:
Բուենոս Այրեսում հիմնվող «Թումո» կենտրոնն առաջինն է Հարավային Ամերիկայում. այն շուրջ 3000 պատանու հնարավորություն կընձեռի ոչ ֆորմալ մասնագիտական կրթություն ստանալու այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են անիմացիան, խաղերի ստեղծումը, երաժշտությունը, ռոբոտաշինությունը, ֆիլմերի ստեղծումը, գրաֆիկական դիզայնը, 3D մոդելավորումը, ծրագրավորումը և այլն:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է նաև արգենտինահայ համայնքի դերակատարությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:
Անդրադառնալով Բուենոս Այրես քաղաքի կրթության նախարարության հետ կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացմանը՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է դիտարկել կրթության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում փորձի փոխանակման, նորարար լուծումների կիրառման բնագավառում փոխհամագործակցության, ուսումնական հաստատությունների միջև կապերի ընդլայնման հնարավորությունները:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև ներկայացրել է ՀՀ-ում տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանը միտված ծրագրերը, որոնք հետաքրքրություն են առաջացրել տարբեր միջազգային հարթակներում: Նախարարը անդրադարձել է ՀՀ դպրոցներում իրականացվող ռոբոտաշինության և ինժեներական «Արմաթ» լաբորատորիաներին, «ՔՈԱՖ» ոչ ֆորմալ կրթական կենտրոնին, ինչպես նաև 16 ավագ դպրոցներում 2023 թ. սեպտեմբերից մեկնարկած «Արհեստական բանականության (ԱԲ) սերունդ» կրթական ծրագրերին: Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ այս տարվա սեպտեմբերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փարիզյան կենտրոնակայանում «Թվային կրթության շաբաթ» ամենամյա միջոցառման շրջանակում ներկայացվել է ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում արհեստական բանականության (ԱԲ-ի) ոլորտի խորացված կրթության ներդրման փորձառությունը. ծրագիրը մեծ արձագանք է ստացել միջազգային գործընկերների շրջանում, որը փաստում է Հայաստանի ներուժը դպրոցական մակարդակում խորացված ԱԲ կրթության ներդրման և կրթական նորարարության առաջնորդման ասպարեզում:
Անդրադառնալով ՀՀ-ում կրթության բովանդակության բարելավման նպատակով հաստատված հանրակրթության պետական նոր չափորոշչին՝ Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ 2021-2022 ուսումնական տարվանից այն փորձնական ներդրվել է Տավուշի մարզի դպրոցներում, իսկ Համաշխարհային բանկի իրականացրած անկախ գնահատման զեկույցի համաձայն՝ նոր չափորոշչով սովորողների շրջանում երկու տարվա ընթացքում կրթության դինամիկայի 6 ամսվա աճ է գրանցվել:
Բուենոս Այրես քաղաքի կրթության նախարար Մարիա դե լաս Մերսեդես Միգելը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և բարձր գնահատել ՀՀ կառավարության՝ նորարարական կրթության ջատագով լինելու նախաձեռնողականությունը: Նա ցանկություն է հայտնել ուսումնասիրել մեր երկրի փորձն այս ուղղությամբ: Մարիա դե լաս Մերսեդես Միգելը նշել է՝ Արգենտինայում ևս կրթական ակտիվ բարեփոխումներ են ընթանում, այդ թվում նախագծային ուսուցման ներդրման ուղղությամբ, որին կնպաստի նաև «Թումո» կրթական մոդելը:
Բուենոս Այրեսի կրթության նախարարը ողջունել է նաև Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ մասնակցելու Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (OECD) աշակերտների միջազգային գնահատման «PISA» ծրագրին՝ ընդգծելով, որ աշակերտների բնագիտության և մաթեմատիկայի կարողությունների գնահատման տեսանկյունից այն կարևոր հարթակ է:
Ընդգծելով ԲՏՃՄ ուղղություններով կրթության կարևորությունը՝ Մարիա դե լաս Մերսեդես Միգելը նշել է կանանց ներգրավվածության բարձրացման հարցը՝ որպես մարտահրավերային խնդիր: ԿԳՄՍ նախարարը շեշտել է՝ Հայաստանում ևս այն առանձին քաղաքականության թիրախ է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նախադպրոցական կրթության ուղղությամբ փորձի փոխանակման հնարավորություններին, ուսուցիչների և սովորողների կարողությունների զարգացմանը միտված ծրագրերին: Քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today Maria de las Mercedes Miguel, Minister of Education of Buenos Aires, Argentina.
Zhanna Andreasyan welcomed the Minister of Education of Buenos Aires and highlighted the significance of strengthening and advancing friendly and multilateral relations between Armenia and Argentina, encouraging the initiatives to share best practices. In this regard, the Minister emphasized the significance, specifically, of the promotion and accessibility of one of the top educational brands in Armenia - the “Tumo” educational model, for the youth of Buenos Aires, emphasizing that the “Tumo” centre is planned to be established in Buenos Aires in 2025, in collaboration with the RA ESCS Ministry.
The “Tumo” centre, planned to be established in Buenos Aires, is the first one in South America: it will provide about 3,000 teenagers with the opportunity to receive informal professional education in fields including animation, game development, music, robotics, filmmaking, graphic design, 3D modelling, programming and more.
The ESCS Minister also underlined the role of the Armenian community of Argentina in the advancement of bilateral relations.
Touching upon the development of collaboration in the field of education with the Ministry of Education of the City of Buenos Aires, the ESCS Minister suggested considering the possibilities of sharing experience in education and information technology, cooperation in the field of innovative solutions, and expanding ties between educational institutions.
Zhanna Andreasyan also introduced programs aimed at advancing technological education in Armenia, sparking interest on various international platforms. The Minister touched upon the “Armat” robotics and engineering laboratories established in schools in Armenia, the “COAF” Centre for Informal Education, as well as the “Generation AI” educational programs, which has been launched in 16 high schools since September 2023. Zhanna Andreasyan informed that in September of this year, the experience of implementing advanced education in the field of artificial intelligence (AI) in secondary schools of Armenia was presented at the UNESCO Paris headquarters within the framework of the annual “Digital Education Week” event: the program has received significant interest among international partners, which testifies to Armenia's potential in the field of implementing advanced AI education at the school level and leadership in educational innovations.
Referring to the new state standard of general education, approved to enhance the education content in Armenia, Zhanna Andreasyan noted that starting from the 2021-2022 academic year, it has been piloted in schools of Tavush region, and according to the independent assessment report, conducted by the World Bank, the dynamics of education over two years have increased by 6 months among students studying under the new standard.
The Minister of Education of Buenos Aires Maria de las Mercedes Miguel expressed her gratitude for the reception and highly appreciated the initiative of the RA Government to advocate for innovative education. She expressed a desire to study the experience of our country in this direction. Maria de las Mercedes Miguel pointed out that Argentina is also implementing significant education reforms, such as the introduction of project-based learning, which will be facilitated by the “Tumo” educational model.
The Minister of Education of Buenos Aires also welcomed Armenia's willingness to participate in the “PISA” International Student Assessment program of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), emphasizing that it is an important platform from the point of view of assessing students' abilities in natural sciences and mathematics.
Highlighting the significance of STEM education, María de las Mercedes Miguel pointed to the issue of increasing women's engagement as a challenging issue. The ESCS Minister emphasized that it is also a separate target policy in Armenia.
During the meeting, the parties touched upon the possibilities of exchanging experience in preschool education and programs aimed at enhancing the capacities of teachers and students. Other issues of bilateral interest were also discussed.