Ղազախստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Ղազախստանի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի պատվիրակության կազմում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է մի շարք կրթական, մշակութային հաստատություններ:
ՀՀ պատվիրակությունը, մասնավորապես, այցելել է Ղազախստանի ազգային թանգարան, ծանոթացել ցուցանմուշներին, ինչպես նաև գործող «Ոսկե մարդ» ցուցադրությանը: Քննարկվել են նշյալ ցուցադրությունը Հայաստանում ղազախական մշակույթի օրերի շրջանակում Երևանում կազմակերպելու հնարավորությունները:
Այցի շրջանակում նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է նաև Հայաստան-Ղազախստան միջպետական հանդիպումներին ու քննարկումներին, որոնց ընթացքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ:

Within the framework of the Armenian Culture Days in Kazakhstan, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, as part of the delegation of RA President Vahagn Khachaturian, who made an official visit to the Republic of Kazakhstan, visited several educational and cultural institutions.
The Armenian delegation, in particular, visited the National Museum of Kazakhstan, and got acquainted with the exhibits, including the ongoing exhibition the “Golden Man”. The possibilities of organizing this exhibition in Yerevan within the framework of Kazakh Culture Days in Armenia were discussed.
As part of the visit, Minister Zhanna Andreasyan also participated in interstate meetings and discussions between Armenia and Kazakhstan, during which several agreements were reached.