ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակությունը, որի կազմում է նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, այցելել է Ղազախստանի «Աստանա հաբ» միջազգային կենտրոն:
ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակության անդամներին դիմավորել են Ղազախստանի Հանրապետության թվային զարգացման, նորարարությունների և օդատիեզերական արդյունաբերության նախարար Ժասլան Մադիևը և «Աստանա հաբ» կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Մագջան Մադիևը:
ՀՀ պատվիրակության անդամները ծանոթացել են տեխնոլոգիաների և նորարարությունների ոլորտում ղազախական կողմի փորձառությանը և գործունեությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են զարգացման ռազմավարությանն ու ապագա նպատակներին առնչվող հարցեր:
Այցի ավարտին Հայաստանի «Թումո» ստեղծարար կենտրոնի և Ղազախստանի «Աստանա հաբ» միջազգային կենտրոնի միջև ստորագրվել է հուշագիր, որով կողմերն իրենց մտադրությունն են հայտնում խորացնել կրթության, նորարարական տեխնոլոգիաների և ստեղծարար արդյունաբերության ոլորտների համագործակցությունը:
Հուշագիրը ստորագրել են «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների զարգացման գլխավոր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը և «Աստանա հաբ» կորպորատիվ հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Մագջան Մադիևը:

The official delegation, headed by President Vahagn Khachaturian, including Minister of Education, Science, Culture, and Sports of Armenia Zhanna Andreasyan, visited the “Astana Hub” International Center in Kazakhstan.
The members of the delegation headed by the President of the Republic of Armenia were greeted by Minister of Digital Development, Innovation and Aerospace Industry of the Republic of Kazakhstan Zhaslan Madiyev and the CEO of the “Astana Hub” Center Magzhan Madiyev.
The Armenian delegation members got acquainted with the experience and activities of the Kazakh side in the field of technology and innovation. The meeting addressed issues concerning the development strategy and future objectives.
At the conclusion of the visit, a memorandum was signed between the Armenian “Tumo” Center for Creative Technologies and the Kazakh “Astana Hub” International Center, in which the parties stated their commitment to advance cooperation in the fields of education, innovative technologies and the creative industry.
The memorandum was signed by the Director General of the “Tumo” Center for Creative Technologies Pegor Papazian, and Director General of the “Astana Hub” Corporate Foundation Magzhan Madiyev.