ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հոկտեմբերի 14-16-ը ՀՀ Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Ղազախստան կատարած պաշտոնական այցի պատվիրակության կազմում մեկնել է Աստանա` մասնակցելու Ղազախստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի միջոցառումներին։
Մշակույթի օրերի ծրագրում ներառված են մի շարք միջոցառումներ` hանդիսավոր համերգ Հայաստանի ջազ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար` Դավիթ Մելքոնյան) մասնակցությամբ, ֆոտոցուցահանդես՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովին, հայկական կինոյի օրեր և Սոս Սարգսյանի անվան «Համազգային» թատրոնի (գեղարվեստական ղեկավար` Նարինե Գրիգորյան) հյուրախաղը։
Հայաստանի մշակույթի օրերի հիմնական միջոցառումները կանցկացվեն Ղազախստանի Քալիբեկ Կուանիշբաևի անվան ազգային երաժշտական դրամատիկական թատրոնում, որտեղ հոկտեմբերի 15-ին կկայանա մշակույթի օրերի բացման հանդիսավոր համերգը՝ նվիրված Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին։ Համերգային ծրագրում հիմնականում ընդգրկված են շանսոնյեի երգերը, բայց կհնչեն նաև Կոմիտասի և Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները։ Հայաստանի ջազ նվագախմբի հետ միասին հանդես կգան Հայաստանի վաստակավոր արտիստուհի Ինգա Արշակյանը և միջազգային մրցույթների դափնեկիր Գոռ Սուջյանը։
Նույն օրը թատրոնի ճեմասրահում կբացվի Սերգեյ Փարաջանովի կյանքին ու գործունեությանը նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդեսը, որը պատրաստվել է Ս. Փարաջանովի թանգարանի կողմից։
Հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 16-ին, Ղազախստանի Քալիբեկ Կուանիշբաևի անվան ազգային երաժշտական-դրամատիկական թատրոնում հանդես կգա Սոս Սարգսյանի անվան «Համազգային» թատրոնը՝ «Լյու Բյոֆ» ներկայացմամբ։
Ղազախստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակում 7 IMAX KERUEN կինոթատրոնում կցուցադրվեն հայկական խաղարկային և անիմացիոն ֆիլմեր։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan has left for Astana as part of the delegation of RA President Vahagn Khachaturyan's official visit to Kazakhstan on October 14-16 to participate in the Armenian Culture Days events in Kazakhstan.
The Cultural Days program features various events, including a ceremonial concert by the Armenian Jazz Orchestra (artistic director: Davit Melkonyan), a photo exhibition honouring Sergey Parajanov, Armenian cinema days, and a tour of the Hamazgayin Theatre named after Sos Sargsyan (artistic director: Narine Grigoryan).
The main events of the Armenian Culture Days will take place at the Kalibek Kuanyshbaev National Music and Drama Theatre in Kazakhstan, featuring an opening concert on October 15 to celebrate the 100th anniversary of Charles Aznavour. The concert program primarily includes songs by the chansonnier, however, works by Komitas and Arno Babajanyan will also be performed. Honoured Artist of Armenia Inga Arshakyan and international competition laureate Gor Sujyan will perform with the Jazz Orchestra of Armenia.
On the same day, a photo exhibition dedicated to the life and activities of Sergei Parajanov, prepared by the S. Parajanov Museum, will open in the theatre's foyer.
The next day, on October 16, the “Hamazgayin” theatre named after Sos Sargsyan will perform at Kalibek Kuanyshbaev National Music and Drama Theatre in Kazakhstan, with the performance “Leu Boeuf”.
As part of the Armenian Culture Days in Kazakhstan, Armenian live-action and animated films will be screened in the “7 IMAX KERUEN” cinema.