ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի պատվիրակությանը՝ ԵԺԿ խորհրդի անդամ, Եվրոպական խորհրդարանի նախկին պատգամավոր, արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախկին նախագահ Էլմար Հայնրիխ Բրոքի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի «Քաղաքական երկխոսություն Հարավային Կովկաս» տարածաշրջանային ծրագրի տնօրեն Շտեֆան Մալերիուսը, պատվիրակության այլ անդամներ:
«Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի ներկայացուցիչները Հայաստան են ժամանել մասնակցելու «Խաղաղության խաչմերուկ. միավորելով անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը» խորագրով համաժողովին: Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը շեշտադրել է խաղաղության կրթության ուղղությամբ աշխատանքների իրականացման կարևորությունը՝ նշելով, որ Հայաստանը կարող է դառնալ խաղաղության կրթության գաղափարի տարածման միջազգային հարթակ:
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև ժողովրդավարության շեշտադրումը, որի շրջանակում «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի հետ հետևողական աշխատանք է իրականացվում, մասնավորապես՝ հասարակագիտական կրթության բարելավման ուղղությամբ:
Անդրադառնալով երիտասարդության ոլորտում համագործակցությանը՝ նշվել է, որ 2023 թվականից «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղը գործընկեր կառույցների հետ համատեղ՝ ԵՄ համաֆինանսավորմամբ, իրականացնում է «Երիտասարդները գործելիս. Հայաստանում երիտասարդների զորեղացման և առաջնորդության խթանման» ծրագիրը, որի նպատակն է զարգացնել Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության կարողությունները:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the delegation of the “Konrad Adenauer” Foundation headed by the member of the EPP Council, former Member of the European Parliament, former Chairman of the Foreign Affairs Commission Elmar Heinrich Brok.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, Director of the “Political Dialogue South Caucasus” regional program of the “Konrad Adenauer” Foundation Stephan Malerius, and other members of the delegation also attended the meeting.
The representatives of the “Konrad Adenauer” Foundation arrived in Armenia to participate in the conference entitled “Crossroads of Peace: Integrating Security and Democracy”. Minister Zhanna Andreasyan welcomed the guests and emphasized the productive collaboration with the Armenian branch of the “Konrad Adenauer” Foundation.
Within the framework of the RA Government's “Crossroads of Peace” program, Zhanna Andreasyan highlighted the significance of activities targeted at peace education, noting that Armenia can serve as an international platform for promoting the concept of peace education.
Zhanna Andreasyan highlighted the focus on democracy, underlining the ongoing collaboration with the “Konrad Adenauer” Foundation, particularly in the direction of enhancing social science education.
Referring to the cooperation in the youth sector, it was noted that since 2023, the Armenian branch of the “Konrad Adenauer” Foundation, together with partner structures and co-funded by the EU, has been implementing the program “Youth in Action: Youth Empowerment and Leadership Development in Armenia”, which aims to enhance the capacities of civil society in Armenia.