ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը մասնակցել է ամենամյա երիտասարդական ֆորումին, որն այս տարի համախմբել էր ՀՀ 10 մարզերից և Երևանից 150 երիտասարդների ու երիտասարդական ՀԿների ներկայացուցիչների։
Ֆորումին մասնակցել են նաև ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը, ՀՀ‐ում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հեսսը, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) «Քաղաքացիական հասարակության հզորացում Արևելյան Գործընկերության երկրներում» ծրագրի ղեկավար Թոմաս Մայերը։
Ամենամյա երիտասարդական ֆորումի մեկնարկը տրվել է «Տիեզերք» բենդի կատարումներով:
Ֆորումի շրջանակում իրականացվել են պանելային քննարկումներ երիտասարդական քաղաքականության մշակման անհրաժեշտության, երիտասարդության, երիտասարդական կազմակերպությունների, երիտասարդական աշխատողների և պետության միջև իրավահարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտության և նրանց կարիքների ու պետությունից ունեցած ակնկալիքների վերաբերյալ:
Ողջունելով ֆորումի մասնակիցներին՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը երիտասարդության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներում կարևորել է ինչպես քաղհասարակության կառույցների ներկայացուցիչների, այնպես էլ անմիջապես երիտասարդների մասնակցությունը գործընթացներին։ Նա հատկապես ընդգծել է «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» օրենքի մշակմանը երիտասարդների մասնակցությունը. «Առաջնային համարելով երիտասարդների ձայնն ու առաջնահերթությունները՝ հանրային լսումներ ենք կազմակերպել ավելի քան 1000 երիտասարդի մասնակցությամբ՝ ընդգրկելով ամբողջ ՀՀ տարածքը։ Մեզ համար կարևոր է օրենքին հաջորդող ռազմավարական փաստաթղթում ներկայացնել երիտասարդների թե՛ կարիքները, թե՛ ակնկալիքները»։ Պանելային քննարկմանը ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել է երիտասարդական ոլորտում իրականացվող քաղաքականությունը՝ օրենքի մշակումից մինչև երիտասարդական կենտրոնների ստեղծում, երիտասարդական աշխատողների վերապատրաստումեր, կարողությունների զարգացման և իրազեկման աշխատանքներ, դրամաշնորհային և միջազգային համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրեր: Նա իրազեկել է, որ այժմ ընթացքի մեջ է «Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք» մրցույթի կարճ հաղորդագրությամբ (SMS) քվեարկության փուլը՝ կոչ անելով ակտիվորեն քվեարկել հայտ ներկայացրած քաղաքներից որևէ մեկի՝ Աբովյանի, Ալավերդիի, Ապարանի, Մարտունիի կամ Նոյեմբերյանի օգտին:
«Ձեր դերը հանրության կյանքում չափազանց կարևոր է՝ կայանալու որպես իրավատեր, նախաձեռնող քաղաքացի, որը մասնակից է այն փոփոխություններին, որոնք ուզում ենք տեսնել մեր երկրում»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը՝ հորդորելով երիտասարդներին ցուցաբերել բարձր մասնակցություն պետական ծրագրերին։
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը ներկայացրել է ոլորտում օրենսդրական բարեփոխումները՝ կարևորելով երիտասարդների մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացում, որը բաց է նրանց հետ համագործակցության համար:
Ֆորումի շրջանակում անցկացվել են նաև 5 աշխատարաններ հետևյալ թեմաներով՝ «Տեղական ինքնակառավարման մարմիններում (ՏԻՄ-երում) երիտասարդների ակտիվ մասնակցության խոչընդոտները և հնարավորությունները», «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երիտասարդների կարիքները և ակնկալիքները ՀՀ պետական երիտասարդական քաղաքականությունից», «Երիտասարդների առջև ծառացած հիմնախնդիրները և դրանց պետական երիտասարդական քաղաքականության արձագանքը», «Երիտասարդների տնտեսական ակտիվության բարձրացման, զբաղվածության և ձեռներեցության խթանման խոչընդոտները և հնարավորությունները», «Երիտասարդների կարիքները և ակնկալիքները պետությունից, ՏԻՄ-երից և հասարակական կազմակերպություններից»։
Ընտրված մասնակիցներն իրենց համայնքներում նախապես իրականացրել են ֆոկուս խմբային քննարկումներ՝ վերհանելու իրենց համայնքում բնակվող երիտասարդների կարիքները և ֆորումի ընթացքում կիսվել են արդյունքներով։ Ֆորումը կամփոփվի 5 աշխատարանների շրջանակում առաջարկների փաթեթի մշակմամբ։
Ամենամյա երիտասարդական ֆորումն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ֆինանսավորմամբ՝ «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» հասարակական կազմակերպության և Հայաստանի երիտասարդական կազմակերպությունների միության կողմից՝ GIZ-ի կողմից իրականացվող «Քաղաքացիական հասարակության հզորացում Արևելյան գործընկերության երկրներում» ծրագրի ներքո գործող «ԵՄ-ն հանուն երիտասարդների. երիտասարդների ներգրավում և հզորացում» ծրագրի աջակցությամբ, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի կառավարության կողմից։

ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan took part in the annual youth forum, which this year brought together 150 representatives of youth and youth NGOs from 10 regions of Armenia and Yerevan.
Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Taguhi Ghazaryan, Head of the Cooperation Department of the EU Delegation to Armenia Frank Hess, and Director of the “Strengthening Civil Society in the Eastern Partnership Countries” program of the German International Cooperation Agency (GIZ) Thomas Meyer also attended the forum.
The annual youth forum kicked off with the performances of the “Tiezerk” band.
The forum featured panel discussions addressing the development of youth policy, regulation of legal relations among the youth, youth organizations, youth workers and the state, along with their needs and expectations from the state.
Upon extending a warm welcome to the attendees of the forum, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan emphasized the significance of participation in the processes of both representatives of civil society structures and the youth directly in the reforms carried out in the youth sector. He placed particular emphasis on the participation of the youth in the development of the law on “Youth Policy”: “Giving priority to the voice and priorities of the youth, we organized public hearings with the participation of more than 1,000 young people throughout Armenia. It is important for us to reflect both the needs and expectations of young people in the strategic document following the law”. During the panel discussion, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan outlined the youth policy, covering law development, youth centre establishment, training of youth workers, capacity building, awareness-raising, grant programs, and international cooperation initiatives.” He informed that the voting stage for the short message (SMS) of the “Youth Capital of the Republic of Armenia 2025” contest is currently underway, calling for active voting for any of the applicant cities, namely: Abovyan, Alaverdi, Aparan, Martuni or Noyemberyan.
“Your role in public life is crucial for becoming an owner and an initiative citizen in driving the changes we want to see in our country,” said Arthur Martirosyan, urging young people to show high participation in state programs.
Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Taguhi Ghazaryan presented legislative reforms in this area, emphasizing the importance of youth participation in the decision-making process, open to cooperation with them.
During the forum, five workshops were conducted on the following topics: “Barriers and opportunities for youth participation in local self-government”, “Needs and expectations of the youth forcibly displaced from Nagorno-Karabakh regarding Armenia's state youth policy”, “Challenges the youth face and the response of state youth policy to them”, “Challenges and opportunities for fostering youth economic activity, employment and entrepreneurship”, “Youth expectations from the state, local self-governments and NGOs”.
The selected participants held focus group discussions in their communities to identify the needs of local youth and shared the outcomes at the forum. The forum will conclude with a package of proposals developed within the framework of 5 workshops.
The annual Youth Forum is held with the funding of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports by the “Armenian Progressive Youth” NGO and the Youth Organizations Union of Armenia with the support of the “EU4Youth: Youth Engagement and Empowerment” program implemented by the GIZ as part of the “Strengthening civil society in the Eastern Partnership countries” program which is co-financed by the European Union and the German Government.