ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր Ազգային ժողովում հանդիպել է «Ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը «Ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցներին ներկայացրել է նախարարության համակարգման ոլորտներում իրականացվող նախաձեռնություններն ու դրանց ընթացքը, ինչպես նաև պատասխանել դպրոցականների հարցերին:
«Ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցները հետաքրքրվել են «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի ընթացքի, ինչպես նաև նոր չափորոշչով տպագրվող դպրոցական դասագրքերի մասին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Գրականություն» և «Պատմություն» առարկաների ինտեգրված փորձնական (պիլոտային) քննությանը, որն այս տարի առաջին անգամ անցկացվել է Տավուշի մարզի 9-րդ դասարանցիների համար՝ հանրակրթության նոր չափորոշչի տրամաբանությամբ: Քննության նոր ձևաչափը միջառարկայական կապեր ստեղծելու և համապատասխան արդյունքները դիտարկելու նպատակ ունի:
Ազգային ժողովում արդեն երրորդ տարին անցկացվող «Ամառային դպրոց» ծրագրին Երևանի և ՀՀ մարզերի ավագ դպրոցների 51 աշակերտ է մասնակցում:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan has met with participants of the “Summer School” program at the National Assembly today. MP Hasmik Hakobyan, a member of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sports, also attended the meeting.
Zhanna Andreasyan presented to the participants of the “Summer School” program the initiatives implemented under the scope of coordination of the Ministry and their progress and also responded to the students’ questions.
The participants of the Summer School program inquired about the progress of the Academic City program, as well as school textbooks published according to the new standard.
Reference was also made to the piloting of the integrated examination of “Literature” and “History” subjects, which was held for the first time this year for the 9th-graders of Tavush region, in line with the new standard of general education. The new exam format aims to create interdisciplinary connections and review relevant results.
The “Summer School” program, now in its third year at the National Assembly, has enrolled 51 high school students from Yerevan and various regions of Armenia.