ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի` կրթության հարցերով տեղակալ Ստեֆանիա Ջիաննինիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Արաքսիա Սվաջյանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին և շնորհակալություն հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ մշտական ու շարունակական արդյունավետ համագործակցության համար:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է բոլորովին վերջերս՝ հունիսի 16-22-ը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության փորձագետների այցը Հայաստան: 4 փորձագետներից կազմված առաքելությունը հունիսին երկու սեմինար է անցկացրել Հայաստանում՝ «Տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում մասնագիտական ​​կրթության և ուսուցման կառավարման և ֆինանսավորման վերաբերյալ տեխնիկական ուղեցույցների տրամադրում» և «Հմտությունների պրոֆիլավորման և աշխատանք փնտրելու տեխնիկական գործիքի ներդրում» թեմաներով, որը նախատեսված է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների և աշխատանք փնտրող քաղաքացիների համար:
Սեմինարներն անցկացվել են ՄԿՈՒ ոլորտում քաղաքականություն մշակող և իրականացնող, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմ հանդիսացող ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Զուգահեռ կայացել են նաև ՄԿՈՒ ոլորտի երկկողմ ձևաչափով նախատեսված հանդիպումներ:
«Մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտը մեր ամենակարևոր ուղղություններից է: Արդեն ստացել ենք փորձագետների հաշվետվությունն ու առաջարկությունները, որոնք իսկապես արժեքավոր են մեզ համար»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու կարևորել այն աջակցությունը, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետները տրամադրում են հմտությունների պրոֆիլավորման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ներկայացրել է Կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման ռազմավարության կարևոր թիրախները՝ նշելով, որ ՄԿՈՒ հաստատությունների շրջանավարտները պետք է աշխատաշուկայում մրցունակ լինեն և կարողանան մասնագիտական զբաղվածություն ունենալ: Այս թիրախի ապահովման նպատակով իրականացվող շարունակական աշխատանքներից նախարարը կարևորել է հատկապես օրենսդրական բարելավումները միկրո որակավորումների և կրթության ներառականության ուղղությամբ աշխատանքները։ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների կրթության ապահովման հարցում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տրամադրած աջակցությունը: Մասնավորապես, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համատեղ Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնն իրականացնում է «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների ընդգրկումը կրթական գործընթացում նրանց հոգեսոցիալական տոկունության բարձրացման միջոցով» ծրագիրը: ՀՄԿ-ի կողմից շուրջ 632 հոգեբանների համար կազմակերպվել է վերապատրաստման դասընթացների առաջին փուլը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի` կրթության հարցերով տեղակալ Ստեֆանիա Ջիաննինին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել Հայաստանի կրթական համակարգում իրականացվող մեծածավալ բարեփոխումներն ինչպես մասնագիտական կրթության և ուսուցման, այնպես էլ բարձրագույն կրթության ոլորտներում: Ստեֆանիա Ջիաննինին արդյունավետ է գնահատել Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված մարտահրավերային իրավիճակների հաղթահարմանն ու այդ համատեքստում կրթության իրավունքի իրացման գերակայությանը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթության հարցերով տեղակալը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը նշված բոլոր ուղղություններով:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի` կրթության հարցերով տեղակալ Ստեֆանիա Ջիաննինիի գլխավորած պատվիրակությունը այցի շրջանակում հանդիպումներ է ունենալու նաև Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնում, Ինֆորմատիկայի պետական քոլեջում, Մ․ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում և Թումո կենտրոնում։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the delegation headed by UNESCO Assistant Director-General for Education Stefania Giannini.
ESCS Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Araksia Svajyan also attended the meeting.
Minister Zhanna Andreasyan welcomed the guests and expressed gratitude for the consistent and long-standing fruitful cooperation with UNESCO.
The ESCS Minister highlighted the significance of the recent visit of UNESCO mission experts to Armenia on June 16-22. The mission, consisting of 4 experts, held two workshops in Armenia in June on the topics “Providing Technical Guidance on the Management and Funding of Vocational Education and Training in the Field of Information and Communication Technologies” and “Implementing a Technical Tool for Skills Profiling and Job-Seeking” intended for forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh and citizens seeking for work.
VET policymakers and implementers, as well as stakeholders, participated in the workshops. In parallel, VET-related bilateral meetings were organized and conducted.
“VET education is one of our most important directions. We have already received the report and recommendations of experts, which are truly valuable for us,” said Zhanna Andreasyan and highlighted the support that UNESCO experts provide in the field of skills profiling.
During the meeting, the Minister presented the core targets of the “Education Development Strategy until 2030”, noting that graduates of VET institutions should be competitive in the labor market and have the opportunity to have professional employment. Of the ongoing activities implemented to achieve this goal, the Minister highlighted the legislative amendments and activities towards micro-qualifications and inclusive education. The ESCS Minister further underlined the significance of UNESCO's assistance in providing education to children forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. In particular, together with UNESCO, the Republican Pedagogical-Psychological Center is implementing a program “Inclusion of Forcibly Displaced Children from Nagorno-Karabakh in the Educational Process by Increasing their Psychosocial Resilience”. The first stage of the training was organized by RPPC for about 632 psychologists.
UNESCO Assistant Director-General for Education Stefania Giannini thanked for the reception and emphasized the significance of the large-scale reforms carried out in the education system of Armenia both in the field of vocational education and training and in higher education. Stefania Giannini highly appreciated Armenia's commitment aimed at overcoming challenging situations and prioritizing the realization of the right to education in this context. UNESCO Assistant Director-General for Education expressed willingness to continue collaboration in all these areas.
Other issues of bilateral interest were also considered during the meeting.
As part of the visit, the delegation, headed by UNESCO Assistant Director-General for Education Stefania Giannini, will also hold meetings at the Republican Pedagogical Psychological Center, the State College of Informatics, the Mesrop Mashtots Matenadaran and the Tumo Center.