ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում այսօր կայացել է Եվրոպական միության աջակցությամբ իրականացվող Էրազմուս+ ծրագրի 2024 թվականի մեկնարկային օր միջոցառումը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է՝ Եվրոպական միությունը ԿԳՄՍ նախարարության նշանակալի գործընկերներից է, իսկ Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մի շարք կետեր վերաբերում են ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտներին, և Էրազմուս+ ծրագիրն այդ ուղղությամբ իրականացվող արդյունավետ համագործակցություն է:
Փոխնախարարը Էրազմուս+ ծրագրի իրականացումը կարևորել է թե՛ բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումների, թե՛ մարդկային կապիտալի զարգացման, թե՛ ՀՀ-ԵՄ երկխոսության տեսանկյունից։
Նրա խոսքով՝ Էրազմուս+ ծրագիրը Հայաստան-ԵՄ համագործակցության արդյունավետ գործիք է բարձրագույն կրթության ոլորտում, ինչպես Հորիզոն Եվրոպան՝ գիտության ոլորտում, և Ստեղծագործ Եվրոպան՝ մշակույթի ոլորտում: Նշված բոլոր ուղղություններով նպատակները համահունչ են ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների և ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրերի թիրախներին։
«Բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ինստիտուցիոնալ կարողությունների ստեղծումը կարևոր ուղղություն է՝ բարձրագույն կրթության ոլորտում բարեփոխումների արդյունավետության բարձրացման տեսանկյունից: Մարդկային կապիտալի զարգացումը մեր երկրի առջև ծառացած խնդիրների լուծման ու պետության զարգացման ապահովման առաջնային ուղղությունն է»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
Այս համատեքստում նախարարի տեղակալը կարևորել է ՀՀ բուհերի մասնակցության խթանումը Էրազմուս+ ծրագրին․ «Մեզ համար շատ ոգևորիչ է, որ 2022-2023 ուստարվա ընթացքում ֆինանսավորման երաշխավորված չորս ծրագրերն այս տարի արդեն դարձան 8, որոնցից վեցի դեպքում հայաստանյան բուհերը հանդիսանում են կոնսորցիումի համակարգողներ»։
Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է՝ իրականացվող ծրագրերն անհրաժեշտ է դիտարկել կրթության ռազմավարությամբ սահմանված թիրախների իրագործման և ՀՀ կառավարության ստանձնած պարտավորությունների իրականացման համատեքստում՝ մեկ ամբողջության մեջ:
«Դիվերսիֆիկացումը թերևս զուտ տեխնիկական բառ է, բայց իրականում մենք խոսում ենք Հայաստանի դիմակայությունն ավելի բարձրացնելու մասին։ Մարդկային կապիտալում ներդրումներ կատարելը կարևոր է ոչ միայն գիտելիքահենք տնտեսություն, այլև գիտելիքահենք հասարակություն ունենալու համար: Այն ներառում է նաև ժողովրդավարական կրթությունը և մեդիագրագիտությունը, և թե ինչպես կարող է քաղաքացին դառնալ ակտիվ քաղաքացի։ Այս առումով գիտելիքն ու կրթությունը էապես կարևոր են»: Ներկայում ընթացիկ ծրագրերի համար արդեն իսկ հատկացվել է ավելի քան 350 միլիոն եվրո։ Եվ վերջերս մենք հայտարարել ենք «Հայաստանի դիմակայունության և աճի ծրագրի» մեկնարկի մասին (մանրամասներ՝ https://tinyurl.com/bdxptreb), որի շրջանակում դրամաշնորհների համար նախատեսվել է 270 միլիոն եվրո բյուջե։ Դրա մի մասը կուղղվի նաև ներդրումների ներգրավմանը»,-նշել է ԵՄ դեսպան Մարագոսը։
Հայաստանում էրազմուս+ ազգային գրասենյակի հետ համագործակցությամբ կազմակերպված «Էրազմուս+ նախագծերի մեկնարկային օր 2024» միջոցառման նպատակն է ներկայացնել դրամաշնորհ ստացած բուհերի և ՄԿՈւ հաստատությունների կողմից իրականացվող նախագծերի հիմնական նպատակներն ու ակնկալվող արդյունքները:
Հայաստանում Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան տեղեկացրել է՝ ակադեմիական հանրությանը կներկայացվի 12 ծրագիր. «Ութ ծրագիր ընթանում է բարձրագույն կրթության ոլորտում, չորսը՝ միջին մասնագիտական: Եվրոպական հանձնաժողովի առաջնահերթություններն են կանաչ կրթությունը, թվայնացման տեխնոլոգիաները, ներառական ռազմավարությունը և այլն: Մենք ունենք մի քանի ծրագրեր, որոնք անդրադառնում են կանաչ կրթությանը. այդ շրջանակում ուսումնական ծրագրերը բակալավրում և մագիստրատուրայում վերանայվում են ու դառնում ավելի մատչելի»,-նշել է Լանա Կառլովան:
Հաջորդիվ տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ վերոնշյալ նախագծերի ղեկավարների մասնակցությամբ, որոնց մասնակցել են նաև բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, կրթության ոլորտում քաղաքականություն մշակողներ, հասարակական կազմակերպություններ, բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչներ և այլ շահագրգիռ անձինք։

Today the EU-supported “Erasmus+ National Kick-off Day 2024” event was held at the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos made opening remarks at the event.
Arthur Martirosyan pointed out that the European Union is a key partner of the ESCS Ministry, and several aspects of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement relate to the ESCS Ministry’s scope of coordination and the Erasmus+ program is a successful collaboration in this direction.
The Deputy Minister emphasized the significance of implementing the Erasmus+ program from the perspectives of higher education reforms, human capital development, and the Armenia-EU dialogue.
According to him, the Erasmus+ program is an efficient tool for Armenia-EU cooperation in higher education, similar to Horizon Europe in science and Creative Europe in culture. In all the specified directions, the goals align with the RA Government's 2021-2026 and “RA Education Development State Program until 2030” targets.
“Institutional capacity building in higher education institutions is an important direction from the perspective of raising the efficiency of reforms in higher education. Human capital development is a top priority for addressing our country's challenges and ensuring state progress,” noted Arthur Martirosyan.
In this context, the Deputy Minister stressed the significance of facilitating the participation of Armenian universities in the Erasmus+ program: “We find it very encouraging that the four programs with guaranteed funding for the 2022–2023 academic year have already grown to eight this year, with Armenian universities serving as consortium coordinators in six of them.
Arthur Martirosyan noted that the implemented programs should be considered within the framework of the education strategy's goals and the RA Government’s commitments.
Diversification is probably just a technical word, but in reality we are talking about making Armenia more resilient. Investing in human capital is essential in order to have a knowledge-based economy and also a knowledge-based society. This involves also education in democracy and media literacy, and it is also about how a citizen can be an active citizen. Knowledge and education is essential in this respect. Our current portfolio is more than 350 million euro of ongoing projects. And we have recently announced new Resilience and Growth Plan https://euneighbourseast.eu/news/publications/a-resilience-and-growth-plan-for-armenia/), we have announced 270 million euro of grants. Part of this will be used also to leverage investments,” noted EU Ambassador Maragos.
The purpose of the Erasmus+ National Kick-off Day 2024” event, organized in cooperation with the National Erasmus+ Office in Armenia, is to present the main objectives and expected results of funded projects implemented by the universities and VET institutions.
Coordinator of the National Erasmus+ Office in Armenia Lana Karlova informed that 12 programs will be introduced to the academic community: “Eight programs are running in higher education, four in VET. The priorities of the European Commission include “green” education, digitalization technologies, an inclusion strategy, and much more. We have several green education programs. Within this framework, bachelor's and master's degree programs are being reviewed and become more accessible,” noted Lana Karlova.
Following, panel discussions were held with the above-mentioned project coordinators in which representatives of higher education institutions, education policymakers, non-governmental organizations, business sector representatives, and other interested individuals also participated.