ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը պաշտոնապես հերքում է Ադրբեջանի տարբեր մեդիահարթակներում տեղ գտած հրապարակումները, թե իբր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատվող (և ոչ միայն) հատվածներում գտնվող հայկական պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ամրակայման, նորոգման և վերականգնման աշխատանքներն «աղվանական հետքերի» վերացման նպատակ են հետապնդում:
Նմանօրինակ լրատվությունն ակնհայտ սուտ է, պատմական փաստերը կեղծելու Ադրբեջանի մանիպուլյատիվ քաղաքականության հերթական դրսևորում:
Մասնավորապես՝ ՀՀ Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղի եկեղեցին կառուցվել է 19-րդ դարում տեղական կոպտատաշ քարից և եռանավ բազիլիկ հայկական եկեղեցի է։ Պահպանվել են հայկական լինելու փաստը հաստատագրող հարավային ավանդատան պատուհանի վերևի հատվածում պահպանված արձանագրությունը («1888 ամի»)՝ կառուցման տարեթվով, իսկ դրանից աջ նաև հայերեն արձանագրությունը։ Կիրանցի այս եկեղեցին խորհրդային շրջանում վերածվել էր պահեստի։ 2024 թ․ ՀՀ կառավարության հատկացրած միջոցներով կիրականացվեն հուշարձանի ամրակայման, նորոգման և վերականգնման և զանգաշտարակ-ռոտոնդայի տեղադրման գիտանախագծային փաստաթղթերի կազմման աշխատանքները:
ՀՀ Տավուշի մարզի Ոսկեպարի Սբ Աստվածածին կենտրոնագմբեթ եկեղեցին կառուցվել է 7-րդ դարում։ Այն պատկանում է հայկական վաղմիջնադարյան եկեղեցական ճարտարապետության «մաստարայատիպ» կառույցներին (Մաստարայի Սբ Հովհաննես, Հառիճավանքի Սբ Գրիգոր, Արթիկի Սբ Գևորգ, Կարսի Առաքելոց)։ Ոսկեպարի վաղմիջնադարյան եկեղեցին հիմնական վերանորոգման է ենթարկվել 1975-1977 թվականներին, սակայն մթնոլորտային տեղումների արդյունքում առաջացած խոնավության ներթափանցումից եկեղեցու տանիքածածկերը քայքայվել են, ծածկասալերը՝ վնասվել: 2024 թ․ պետական միջոցներով կվերականգնեն հուշարձանի տանիքի ծածկասալերը։
ՀՀ Շիրակի մարզի Երերույքի վաղքրիստոնեական տաճարը, որը նույնպես հայտնվել է ադրբեջանական տեղեկատվական քարոզչության թիրախում և պատմական կեղծ պնդմամբ ներկայացվել իբրև թյուրքական կոթող, ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության նախնական ցանկում և Եվրոպա Նոստրայի ամենավտանգված մշակութային կոթողների ցանկում:
Երերույքի տաճարի և հարակից տարածքը հարուստ է մշակութային շերտով, ինչի մասին են վկայում տարիներ շարունակ հայ և իտալական հնագիտական արշավախմբերի կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքները։
Երերույքի վաղքրիստոնեական տաճարի ամրակայման և վերականգնման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության միջև համագործակցության շրջանակում՝ ԱՄՆ դեսպանի «Մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի» ֆինանսավորմամբ:
Հայաստանի Հանրապետության պատմամշակութային ժառանգության պահպանումը, վերականգնումն ու հանրահռչակումը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության առաջնահերթություններից է, և այս ուղղությամբ պետությունն իրականացնում է շարունակական աշխատանք:
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի համապատասխան շրջանակներին չխեղաթյուրել պատմական փաստերը, ինչպես նաև ապահովել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հայկական պատմամշակութային հուշարձանների պահպանումը՝ մասնավորապես ապահովելով նաև միջազգային դիտորդական առաքելության այցերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում գտնվող հայկական հուշարձանների մշտադիտարկման նպատակով:

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia officially refutes publications on various media platforms of Azerbaijan that allegedly the fortification, restoration and preservation activities of Armenian historical and cultural immovable monuments located on the delimited (and not only) sections of the border between Armenia and Azerbaijan are intended to eliminate “Albanian traces”.
Such reporting is blatantly false, yet another manifestation of Azerbaijan's manipulative policy of distorting historical facts.
In particular, the church in the Kirants village in Tavush region of Armenia was built in the 19th century from local rough stone and is a three-nave Armenian basilica. The inscription “1888 ami” on the upper part of the window of the southern depository confirms the Armenian identity and construction date, alongside the preserved Armenian inscription to the right of it. This Kirant church was turned into a warehouse during the Soviet period. In 2024, the funds allocated by the Government of the Republic of Armenia will be used for fortification, restoration and preservation of the monument, as well as to assemble scientific and design documentation for the installation of the bell tower-rotunda.
The center-domed Church of the Holy Virgin of Voskepar in the Tavush region of the Republic of Armenia dates back to the 7th century. It belongs to the “mastara-type” structures of the Armenian early medieval church architecture (St. Hovhannes in Mastara, St. Grigor in Harichavank, St. Gevorg in Artik, St. Arakelots in Kars). The early medieval church of Voskepar underwent major restorations in 1975-1977, but due to the infiltration of moisture caused by atmospheric precipitation, the roof coverings of the church were destroyed, and the roof beams were damaged. In 2024, the roof of the monument will be restored with public funds.
The early Christian Yereruyk Temple in the Shirak region of Armenia, which also became the target of Azerbaijani information propaganda and, according to a false historical statement, was presented as a Turkic monument, is included in the UNESCO World Cultural Heritage tentative list and the list of endangered cultural monuments of Europa Nostra.
The Yereruyk Temple and the surrounding area are rich in cultural layer, as evidenced by the results of research conducted by Armenian and Italian archaeological expeditions over the years.
The fortification and restoration program of the Early Christian temple in Yereruyk is carried out within the framework of cooperation between the RA ESCS Ministry and the U.S. Embassy in Armenia with the funding of the U.S. Ambassador’s “Fund for the Preservation of Cultural Values”.
The preservation, restoration and promotion of the historical and cultural heritage of the Republic of Armenia are among the priorities of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, and the state carries out continuous work in this direction.
We call on the relevant circles of Azerbaijan to refrain from distorting historical facts, as well as to ensure the protection of Armenian historical and cultural monuments under the control of Azerbaijan, in particular, by ensuring the visits of an international observation mission to monitor Armenian monuments located in the territory of Nagorno-Karabakh.