Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի ապրիլի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ օտարերկրյա քաղաքացիների, ինչպես նաև օտարերկրյա պետություններում գործող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմիններում աշխատող դիվանագետների ընտանիքների անդամների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 700-Ն և ՀՀ կառավարության 2011 թվականի օգոստոսի 25-ի «Հայաստանի Հանրապետության նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 1295-Ն որոշումները, սկսում է օտարերկրացի և սփյուռքահայ դիմորդների փաստաթղթերի ընդունումը՝ 2024-2025 ուսումնական տարում ՀՀ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական), միջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ընդունվելու համար:
Օտարերկրյա քաղաքացիները՝ սփյուռքահայ և օտարազգի դիմորդները, փաստաթղթերը պետք է ներկայացնեն նախարարություն հետևյալ ժամկետներում՝
• անվճար առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրով (հայագիտական, մանկավարժական և արվեստի բնագավառի մասնագիտություններ) սփյուռքահայ դիմորդների ընդունելության համար՝ 2024 թ. հունիսի 17-ից մինչև օգոստոսի 23-ը ներառյալ,
• վճարովի առկա ուսուցմամբ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով, այդ թվում՝ նախապատրաստական դասընթացում ընդունելության համար՝ 2024 թ. հունիսի 17-ից մինչև սեպտեմբերի 27-ը ներառյալ,
• վճարովի առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրով ընդունելության համար՝ 2024 թ. հունիսի 17-ից մինչև հոկտեմբերի 10-ը ներառյալ,
• վճարովի հեռակա ուսուցմամբ բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով ընդունելության համար՝ 2024 թ. հունիսի 17-ից մինչև հոկտեմբերի 15-ը ներառյալ,
• վճարովի հետբուհական՝ ասպիրանտի կրթական ծրագրով ընդունելության համար՝ 2024 թ. hունիսի 17-ից մինչև նոյեմբերի 15-ը ներառյալ
• վճարովի առկա ուսուցմամբ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար՝ 2024 թ. հուլիսի 3-ից մինչև օգոստոսի 15-ը ներառյալ,
• վճարովի հեռակա ուսուցմամբ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար՝ 2024 թ. հունիսի 17-ից մինչև հոկտեմբերի 11-ը ներառյալ:
Փաստաթղթերը նախարարություն ներկայացվում են`
• դիմորդի կողմից անձամբ կամ նրա լիազորված անձի կողմից,
• բարձրագույն ուսումնական հաստատության, նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) կամ միջին մասնագիտական հաստատության կողմից,
• օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով:
1. Դիմում` համաձայն կից ներկայացված ձևի,
2. դիմում-հարցաթերթիկ` համաձայն կից ներկայացված ձևի,
3. բժշկական տեղեկանք` ընդհանուր առողջական վիճակի մասին (սույն տեղեկանքը կարող է տրված լինել նաև Հայաստանի Հանրապետության բժշկական կազմակերպությունների կողմից),
4. անձնագրի պատճենը,
5. սփյուռքահայ դիմորդների համար` ծննդյան վկայականի պատճենը` նոտարով վավերացված կամ մկրտության վկայականի պատճենը,
6. կրթական աստիճանի վերաբերյալ ավարտական փաստաթղթի պատճենը (գնահատականներով)` թարգմանված և նոտարական, իսկ առանձին երկրների դեպքում` նաև միջազգային վավերացմամբ (ապոստիլ),
7. 3x4 չափսի 4 լուսանկար,
8. ինքնակենսագրություն (CV)` հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով,
9. հետբուհական մասնագիտական կրթություն ստանալու համար՝ ընտրած մասնագիտության թեմայով գիտական ռեֆերատ` 20 էջի սահմաններում (հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով):
Դիմորդի կողմից ներկայացվող փաստաթղթերի փաթեթը ոչ ամբողջական կամ թերի լինելու դեպքում դիմորդի փաստաթղթերը չեն ուսումնասիրվելու և վերադարձվելու են դիմորդին։
Դիմորդը, կա՛մ նրա լիազորված անձը, կա՛մ ուսումնական հաստատության ներկայացուցիչը վերոնշյալ կետերով (1-9) պահանջվող փաստաթղթերը սահմանված ժամկետներում պետք է ներկայացնեն նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն կամ պահանջվող փաստաթղթերի էլեկտրոնային տարբերակները պետք է ուղարկեն secretariat@escs.am էլեկտրոնային հասցեին։
Գիտելիքի գնահատման ընթացքում դիմորդը, կա՛մ նրա լիազորված անձը, կա՛մ ուսումնական հաստատության ներկայացուցիչը պարտավոր են նախարարության էլեկտրոնային հասցեին ուղարկած 1-9-րդ կետերով պահանջվող փաստաթղթերի բնօրինակները ներկայացնել նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն:
2024-2025 ուսումնական տարում օտարերկրյա դիմորդների ընդունելությունն իրականացվելու է բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում, նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) կամ միջին մասնագիտական հաստատությունում լիցենզիայով սահմանված համապատասխան տեղերի առկայության պարագայում:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարելի է դիմել նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության հետևյալ բաժիններին՝

Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения объявляет прием документов иностранных заявителей, в том числе армян диаспоры, для поступления в 2024-2025 учебном году в начальные профессиональные (ремесленные), средние профессиональные и высшие учебные заведения Республики Армения. Прием документов осуществляется согласно постановлению Правительства Республики Армения №700-Н от 28 апреля 2011 года «Об утверждении порядка приема в высшие учебные заведения Республики Армения иностранных граждан, а также членов семей дипломатических работников, осуществляющих служебную деятельность в дипломатических представительствах Республики Армения за рубежом», и решения Правительства Республики Армения № 1295-Н от 25 августа 2011 года «Об утверждении порядка приема иностранных граждан в начальные профессиональные (ремесленные) и средние профессиональные учебные заведения Республики Армения».
Иностранные граждане (иностранцы и представители армянской диаспоры) должны представить документы в Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения в следующие сроки:
|
Форма обучения |
Сроки подачи документов |
Для поступления на очную форму обучения по образовательным программам (по специальностям арменоведения, педагогики и искусства) бакалавриата на бюджетной основе для заявителей из числа армян диаспоры |
с 17 июня по 23 августа 2024г.
Для поступления на очную форму обучения по образовательным программам бакалавриата и непрерывным и интегрированным образовательным программам на платной основе, в том числе для поступления на подготовительный курс. |
с 17 июня по 27 сентября 2024г. |
Для поступления на очную форму обучения по образовательным программам магистратуры на платной основе |
с 17 июня по 10 октября 2024г. |
Для поступления на заочную форму обучения по образовательным программам бакалавриата и магистратуры на платной основе |
с 17 июня по 15 октября 2024г. |
Для поступления на обучение по образовательной программе послевузовского профессионального образования (аспирантура) на платной основе |
с 17 июня по 15 ноября 2024г. |
Для поступления на очное обучение в начальные профессиональные (ремесленные) и средние профессиональные учебные заведения на платной основе |
с 3 июля по 15 августа 2024 г. |
Для поступления на заочное обучение в средние профессиональные учебные заведения на платной основе |
с 17 июня по 11 октября 2024 г. |
Документы в Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения представляются:
- заявителем лично или уполномоченным представителем;
- высшим учебным заведением, начальным профессиональным (ремесленным) и средним профессиональным учебным заведением;
- через дипломатические представительства Республики Армения за рубежом.
- Заявление (согласно приложенной форме);
- Заявление-анкета (согласноприложеннойформе);
- Нотариально заверенная копия свидетельства о рождении или копия свидетельства о крещении (для заявителей из числа армянской диаспоры);
- 4 фотографии размером 3x4;
- Автобиография (CV) на армянском, русском или английском;
- Для получения послевузовского профессионального образования – научный реферат по теме выбранной специальности в объеме 20 страниц (на армянском, русском или английском языках).
В случае направления в Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения неполного пакета документов, представленных заявителем, документы заявителя рассматриваться не будут и будут возвращены заявителю.
Заявитель или его/ее уполномоченное лицо или представитель учебного заведения в установленные сроки должны предоставить вышеперечисленные документы (пункты 1-9) в управление внешних связей и диаспоры Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения или направить электронные версии соответствующих документов на электронный адрес Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения: secretariat@escs.am.
При оценке знаний заявитель или его/ее уполномоченное лицо или представитель учебного заведения обязан предоставить в управление внешних связей и диаспоры Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения оригиналы вышеперечисленных документов (пункты 1-9), отправленные на электронный адрес Министерства.
Прием иностранных абитуриентов на 2024-2025 учебный год будет осуществляться в высшие учебные заведения, в начальные (профессиональные) и средние профессиональные образовательные учреждения при наличии соответствующих мест, предусмотренных лицензией.
За дополнительной информацией обращаться в следующие отделы управления внешних связей и диаспоры Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения: