Լոնդոն կատարած այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Բրիտանական թանգարան և հանդիպել տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մարկ Ջոնսին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սեպտեմբերին Հայաստանի պատմության թանգարանում նախատեսվող «Մայր աստվածություն Անահիտից Մարիամ» խորագրով համատեղ միջազգային ցուցադրության կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:
Ցուցահանդեսի շրջանակում, համաձայն Բրիտանական թանգարանի հետ կնքված պայմանագրի, Հայաստանի պատմության թանգարանում կցուցադրվեն Ք․ ա․ II-I դդ․ թվագրվող Անահիտ աստվածուհու բրոնզե արձանից պահպանված գլխի ու ձեռքի նմուշները։ Դրանք Հայաստան կտեղափոխվեն և 2024 թվականի սեպտեմբերի 21-ից մինչ 2025 թվականի մարտ՝ շուրջ 6 ամիս, կցուցադրվեն Հայաստանի պատմության թանգարանում պահվող բացառիկ արժեքների համադրմամբ՝ «Մայր աստվածություն․ Անահիտից Մարիամ» խորագրով մեծածածավալ ցուցադրության շրջանակում:
Հայաստանի պատմության թանգարանը նախկինում համագործակցել է Բրիտանական թանգարանի հետ և իր հավաքածուները ժամանակավոր փոխառության տրամադրել տարբեր միջազգային ցուցահանդեսների շրջանակում: Հայաստանում, սակայն, այս հեղինակավոր թանգարանից առաջին անգամ են ցուցադրվելու նմուշներ՝ հատկապես նման խորհրդանշական և հայ ժողովրդի համար հատուկ նշանակություն ունեցող թանգարանային առարկաներ։
Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է նաև Մեծ Բրիտանիայի ազգային գրադարան, որտեղ հաջորդ տարի նախատեսվում է կազմակերպել հայ-բրիտանական կապերին նվիրված ցուցահանդես:
Հանդիպմանը մասնակցել են բրիտանական գրադարանի միջազգային գրասենյակի ղեկավար Մարսի Հոփքինդսը, Միջազգային ներգրավվածության կառավարիչ Էլեոնոր Կուպերը, Ասիական և Աֆրիկյան հավաքածուների ղեկավար Լուիզա Մենգոնին, Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի հավաքածուների ղեկավար Մայքլ Էդմանը:
ԿԳՄՍ նախարարը, կարևորելով նմանօրինակ ցուցադրությունների անցկացումը, ընդգծել է զուգահեռաբար դասախոսություններ և այլ միջոցառումներ կազմակերպելու հնարավորությունն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Մեծ Բրիտանիայում: Ժաննա Անդրեասյանը նաև պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Մեծ Բրիտանիայի ազգային գրադարանում հաջորդ տարի անցկացվելիք ցուցահանդեսը Հայաստանում ևս կազմակերպելու հարցում:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նաև կարևորել է բրիտանական գրադարանում պահվող հայկական հարուստ ժառանգության՝ ձեռագրերի, քարտեզների և ամենատարբեր նյութերի գույքագրումը, քարտեզագրումն ու ամբողջացումը:

В рамках визита в Лондон министр ОНКС Жанна Андреасян посетила Британский музей и встретилась с временно исполняющим обязанности директора Марком Джонсом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся организации совместной международной выставки под названием «Богиня-мать: от Анаит до Марии», запланированной на сентябрь в Музее истории Армении. Согласно договору, заключенному с Британским музеем, в Музее истории Армении будут представлены образцы головы и рук, сохранившиеся от бронзовой статуи богини Анаит II века до нашей эры. Они будут перевезены в Армению и в течение примерно 6 месяцев, с 21 сентября 2024 года по март 2025 года, будут выставлены в сочетании с исключительными ценностями, хранящимися в Музее истории Армении. Музей истории Армении и ранее сотрудничал с Британским музеем и предоставлял свои коллекции во временное пользование в рамках различных международных выставок. Однако в Армении впервые будут выставлены артефакты из этого престижного музея, особенно такие символичные и имеющие особое значение для армянского народа музейные экспонаты.
Жанна Андреасян также посетила Национальную библиотеку Великобритании, где в следующем году планируется организовать выставку, посвященную армяно-британским связям.
Во встрече приняли участие глава международного офиса Британской библиотеки Марси Хопкинс, менеджер по международному взаимодействию Элеонора Купер, глава азиатских и африканских коллекций Луиза Менгони, глава коллекций Ближнего Востока и Центральной Азии Майкл Эдман.
Отметив важность проведения подобных выставок, министр ОНКС РА подчеркнула возможность параллельной организации лекций и других мероприятий как в Армении, так и в Великобритании. Жанна Андреасян также выразила готовность оказать содействие в организации выставки в Армении, которая состоится в Национальной библиотеке Великобритании в следующем году. В ходе встречи министр ОНКС РА Жанна Андреасян также подчеркнула важность инвентаризации, картографирования и архивирования богатого армянского наследия – рукописей, карт и различных материалов, которые хранятся в Британской библиотеке.