Աշխաբադ կատարած այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Թուրքմենստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական կոմիտեի նախագահ Սապարով Ալլաբերդիի հետ։
Հանդիպմանը քննարկվել են սպորտի ոլորտում երկկողմ համագործակցության հեռանկարները:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ Հայաստանում մեծապես կարևորվում է սպորտի ոլորտի զարգացումը և առաջարկել է դիտարկել երկու երկրների մարզիկների մասնակցությամբ համատեղ ուսումնամարզական հավաքների անցկացումը, փորձի փոխանակումը հատկապես ծանրամարտ, ձյուդո և մի շարք այլ մարզաձևերում: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացվող սպորտային մի շարք խոշոր միջազգային մրցաշարերին:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ Հայաստանը մեծ պատասխանատվությամբ նախապատրաստվում է 2027 թվականին հյուրընկալել Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ հոբելյանական մարզամշակութային խաղերը՝ ապահովելով մարզական ենթակառուցվածքների համապատասխանեցումը պահանջվող չափանիշներն։
Թուրքմենստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական կոմիտեի նախագահը հաջողություն է մաղթել մեր երկրին՝ ԱՊՀ սպորտային մայրաքաղաք Գյումրիում ԱՊՀ երկրների ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի խորհրդի համաժողովի անցկացման կազմակերպական հարցերում, որը տեղի է ունենալու ընթացիկ տարվա մայիսի վերջին:

В рамках визита в Ашхабад министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян встретилась с председателем Государственного комитета Туркменистана по физической культуре и спорту Сапаровым Аллаберди.
На встрече были обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества в области спорта. Министр ОНКС РА подчеркнула, что в Армении придается большое значение развитию сферы спорта, и предложила рассмотреть возможность проведения совместных учебно-тренировочных сборов с участием спортсменов двух стран, обмена опытом, особенно в тяжелой атлетике, дзюдо и ряде других видов спорта.
Министр сообщила, что Армения с большой ответственностью готовится к проведению 10-х юбилейных спортивно-культурных игр Франкофонии в 2027 году, обеспечивая соответствие спортивной инфраструктуры требуемым стандартам.
Председатель Государственного комитета Туркменистана по физической культуре и спорту пожелал нашей стране успехов в организационных вопросах проведения конференции совета стран СНГ по физической культуре и спорту в спортивной столице СНГ Гюмри, которая состоится в конце мая текущего года.