Աշխաբադ կատարած այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Թուրքմենստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական կոմիտեի նախագահ Սապարով Ալլաբերդիի հետ։
Հանդիպմանը քննարկվել են սպորտի ոլորտում երկկողմ համագործակցության հեռանկարները:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ Հայաստանում մեծապես կարևորվում է սպորտի ոլորտի զարգացումը և առաջարկել է դիտարկել երկու երկրների մարզիկների մասնակցությամբ համատեղ ուսումնամարզական հավաքների անցկացումը, փորձի փոխանակումը հատկապես ծանրամարտ, ձյուդո և մի շարք այլ մարզաձևերում: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացվող սպորտային մի շարք խոշոր միջազգային մրցաշարերին:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ Հայաստանը մեծ պատասխանատվությամբ նախապատրաստվում է 2027 թվականին հյուրընկալել Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ հոբելյանական մարզամշակութային խաղերը՝ ապահովելով մարզական ենթակառուցվածքների համապատասխանեցումը պահանջվող չափանիշներն։
Թուրքմենստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական կոմիտեի նախագահը հաջողություն է մաղթել մեր երկրին՝ ԱՊՀ սպորտային մայրաքաղաք Գյումրիում ԱՊՀ երկրների ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի խորհրդի համաժողովի անցկացման կազմակերպական հարցերում, որը տեղի է ունենալու ընթացիկ տարվա մայիսի վերջին:

Within the framework of her visit to Ashgabat, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan had a meeting with Chairman of the State Committee for Physical Culture and Sports of Turkmenistan Saparov Allaberdi.
The perspectives of bilateral cooperation in sports were considered at the meeting.
The ESCS Minister emphasized that great importance is attached to the development of sport in Armenia, and suggested considering the possibility of holding joint training camps with the participation of athletes from the two countries, sharing experience, especially in weightlifting, judo and a number of other sports. The meeting also touched upon various major international sports tournaments held in Armenia in recent years.
The Minister informed that Armenia is diligently preparing to host the 10th anniversary Francophonie Sports and Cultural Games 2027, ensuring that the sports infrastructure meets the necessary standards.
The Chairman of the State Committee for Physical Culture and Sports of Turkmenistan wished our country success in organizing the conference of the CIS Council on Physical Culture and Sports in the CIS sports capital Gyumri, which will be held at the end of May this year.