Աշխաբադում անցկացվող Մշակույթի նախարարների միջազգային համաժողովի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Թուրքմենստանի ոլորտային նախարարների հետ:
Թուրքմենստանի մշակույթի նախարար Աթագելդի Շամուրադովի հետ հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ համագործակցության բարելավմանն ուղղված մի շարք հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը, մասնավորապես, անդրադարձել են Թուրքմենստանում հայկական եկեղեցու և Հայաստանում թուրքմենական էմիրների դամբարանի վերականգնմանը: ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ հայկական կողմը պատրաստ է վերականգնող մասնագետների խումբ գործուղել՝ տեղում ուսումնասիրություն կատարելու և աշխատանքների մեկնարկը տալու նպատակով:
Ընդգծելով երկկողմ համագործակցության ներուժը՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել նաև Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում Թուրքմենստանում համերգների շարք իրականացնելու հնարավորությունը:
Աշխաբադում ԿԳՄՍ նախարարը հանդիպումեր է ունեցել նաև Թուրքմենստանի կրթության նախարարի, ինչպես նաև սպորտի կոմիտեի նախագահի հետ։

As part of the international conference of Ministers of Culture held in Ashgabat, RA Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan convened several meetings with sectoral ministers of Turkmenistan.
Several issues on advancing bilateral cooperation were discussed at the meeting with the Minister of Culture of Turkmenistan Atageldi Shamuradov.
During the meeting, the sides, in particular, touched upon the restoration of the Armenian Church in Turkmenistan and the mausoleum of the Turkmen emirs in Armenia. The ESCS Minister underlined that the Armenian side is ready to send a group of restoration specialists to carry out on-site research and start the work.
Highlighting the potential of bilateral cooperation, Minister Zhanna Andreasyan also suggested considering the possibility of holding a series of concerts in Turkmenistan as part of the anniversary events dedicated to the 100th anniversary of Charles Aznavour.
In Ashgabat, the ESCS Minister also had meetings with the Minister of Education of Turkmenistan, as well as with the Chairman of the Sports Committee.