Ալեքսեյ Օրեշինը, որը նախորդ տարվանից հանդես է գալիս ՀՀ դրոշի ներքո, 2024 թվականի IRONMAN հեղինակավոր մրցաշարի (եռամարտ) աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու իրավունք է ստացել: Առաջնությունը կանցկացվի Հավայան կղզիներում այս տարվա հոկտեմբերին:
Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու իրավունքն Օրեշինը վաստակել է ապրիլի վերջին Ironman-ի Աֆրիկյան տարածաշրջանի առաջնության իր խմբում առաջատար դիրքեր զբաղեցնելու շնորհիվ: Հայաստանը ներկայացնող մարզիկն այս տարի հանդես կգա նաև դեկտեմբերին Նոր Զելանդիայում կայանալիք Ironman 70.3 (Half Ironman) աշխարհի առաջնությանը։
«Այսպիսի մասշտաբային միջոցառումներում Հայաստանի միակ ներկայացուցիչը լինելը մեծ պատիվ և նշանակալի իրադարձություն է ինձ համար: Մայրիկիս պապը՝ Սարգիս Մանասյանը, 1919 թվականին եղել է Հայաստանի ներքին գործերի նախարարը: Մայրս ասում էր՝ եթե թեկուզ մեկ կաթիլ հայկական արյուն ունես, չես կարող հայ չլինել: Նրա մահից հետո ցանկացա ամրապնդել կապերս Հայաստանի հետ, ստանալ ՀՀ քաղաքացիություն և միջազգային հարթակներում իմ ուժերի ներածին չափով ևս բարձր պահել Հայաստանի անունը: Սա ինձ համար շատ կարևոր է»,- պատմում է Օրեշինը, որը ծնվել է Մոսկվայում, իսկ այժմ բնակվում է Սինգապուրում:
Օրեշինը եռամարտով ակտիվորեն զբաղվում է 2017 թվականից, բայց ամենաբարձր արդյունքները սկսել է գրանցել վերջին 3 տարիների ընթացքում:
«Հենց այնպես չես կարող հայտնվել աշխարհի առաջնությունում. ավելի քան 500 մասնակիցներից աշխարհի առաջնության ուղեգիր են նվաճում 20-30 մարզիկներ: Խմբում պետք է առնվազն լավագույն եռյակում լինես՝ արտոնագիր ստանալու համար: Ես հանդես եմ գալիս 40-44 տարեկանների խմբում, որը բավականին մրցունակ է. այնտեղ նախկին պրոֆեսիոնալ մարզիկներ են, ռեկորդակիրներ: Սինգապուրում, օրինակ, ինձ հետ միևնույն խմբում է հանդես գալիս մի մարզիկ, որն Օլիմպիական խաղերի՝ լողի մրցումների նախկին մասնակից է»,- պատմում է Ալեքսեյ Օրեշինը:
ՀՀ դրոշի ներքո առաջին մասնակցությունն Օրեշինն ունեցել է 2023 թվականի մայիսին՝ Մալայզիայի Դեսարու քաղաքում անցկացված Ironman 70.3 առաջնությունում գրավելով առաջին հորիզոնականը: Նույն տարում նա Ավստրալիայում կայացած Ironman 70.3 առաջնությունում եզրափակել է լավագույն հնգյակը:
Ընդհանուր առմամբ՝ 2023 թվականին Օրեշինը կարողացել է հասնել ակնառու արդյունքների համաշխարհային մակարդակում: Ավստրալիայում անցկացված Ironman-ի Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան հեղինակավոր առաջնությունում զբաղեցնելով առաջատար դիքերից մեկը՝ նա իրավունք է ստացել մասնակցելու Ֆրանսիայի Նիս քաղաքում տեղի ունեցած աշխարհի առաջնությանը: Աշխարհի լավագույն եռամարտիկների հետ պայքարում Հայաստանի ներկայացուցիչը եզրափակել է լավագույն քառյակը:
Ironman-ը երկար հեռավորությունների եռամարտի շարք է, որի յուրաքանչյուր անհատական ​​մրցավազք բաղկացած է երեք փուլից. դրանք անցկացվում են հետևյալ հաջորդականությամբ՝ առանց ընդհատումների 2,4 մղոն (3,86 կմ) լող, 112 մղոն (180,25 կմ) ճանապարհային հեծանվավազք և 26,2 մղոն (42,195 կմ) մարաթոնային վազք: Ironman-ը համարվում է աշխարհի ամենադժվար մեկօրյա մրցաշարերից մեկը:

Алексей Орешин, который с прошлого года выступает под флагом Армении, получил право участвовать в чемпионате мира по триатлону в престижном турнире IRONMAN 2024 года. Чемпионат пройдет на Гавайях в октябре этого года.
Алексей Орешин получил право участвовать в чемпионате мира благодаря тому, что в конце апреля занял лидирующие позиции в своей группе на чемпионате IRONMAN в африканском регионе. Представляющий Армению спортсмен в этом году также выступит на чемпионате мира IRONMAN 70.3 (Half Ironman), который состоится в декабре в Новой Зеландии.
«Быть единственным представителем Армении на таких масштабных мероприятиях для меня большая честь и знаменательное событие, Дед моей матери, Саркис Манасян, был министром внутренних дел Армении в 1919 году. Моя мама говорила, что если в тебе есть хоть капля армянской крови, ты не можешь не быть армянином. После ее смерти я хотел укрепить свои связи с Арменией, получить гражданство РА и, насколько это в моих силах, поддерживать имя Армении на высоком уровне на международных площадках. Это очень важно для меня», - рассказывает Орешин, который родился в Москве, а сейчас живет в Сингапуре.
Алексей Орешин активно занимается триатлоном с 2017 года, но самые высокие результаты начал показывать за последние 3 года.
«Просто так невозможно попасть на чемпионат мира, из более чем 500 участников только 20-30 спортсменам удается завоевать путевки на турнир. Я выступаю в группе 40-44 летних спортсменов, которая довольно конкурентоспособна, поскольку в нее входят бывшие профессиональные спортсмены, рекордсмены. Например, в Сингапуре со мной в одной группе выступает спортсмен, бывший участник Олимпийских игр по плаванию», - рассказывает Алексей Орешин.
Впервые Орешин выступил под флагом Армении в мае 2023 года, заняв первое место на чемпионате IRONMAN 70.3 в Десару, Малайзия. В том же году он вошел в пятерку лучших на чемпионате IRONMAN 70.3 в Австралии. В целом, в 2023 году Орешину удалось добиться выдающихся результатов на мировом уровне. Заняв одно из ведущих мест на престижном Азиатско-Тихоокеанском чемпионате IRONMAN, проходившем в Австралии, он получил право участвовать в чемпионате мира, который проходил в Ницце, Франция. В борьбе с первоклассными триатлонистами мира представитель Армении вошел в четверку лучших.
IRONMAN – это серия троеборья на длинные дистанции, в которой каждая индивидуальная гонка состоит из трех этапов. Они проводятся в следующем порядке: плавание протяженностью 2,4 мили (3,86 км) без перерывов, езда на шоссейных велосипедах протяженностью 112 миль (180,25 км) и марафонский забег протяженностью 26,2 мили (42 195 км). IRONMAN считается одним из самых сложных однодневных турниров в мире.