Ապրիլի 15-16-ը Ուզբեկստանի Հանրապետության Տաշքենդ քաղաքում, որը հռչակվել է 2024 թվականի ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք, տեղի է ունեցել ԱՊՀ մասնակից պետությունների երիտասարդության հարցերով խորհրդի հերթական նիստը, որին մասնակցել է նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Նիստին մասնակցում էին Ռուսաստանի, Ուզբեկստանի, Ղրղըզստանի, Տաջիկստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի, Ադրբեջանի, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի, ԱՊՀ մասնակից պետությունների երիտասարդների հետ աշխատանքի և երիտասարդական ձեռներեցության զարգացման հենակետային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։
Խորհրդի անդամները քննարկել են Ուզբեկստանի Հանրապետության պետական երիտասարդական քաղաքականությանն ուղղված հարցեր, ԱՊՀ միջազգային երիտասարդական քաղաքականության ռազմավարության 2023-2024 թթ. գործողությունների ծրագիրը, ԱՊՀ մասնակից պետություններում «2024 թվականը՝ ԱՊՀ կամավորական տարի» ծրագրի շրջանակում նախատեսված միջոցառումները։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաև «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» ծրագրին առնչվող հարցեր, մասնավորապես՝ ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաքներում իրականացվող միջոցառումները։ Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև 2026 թվականին ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք հռչակված ՀՀ Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում նախատեսվող միջոցառումներին։ Նիստի ընթացքում ընդունվել են նաև մի շարք որոշումներ. հաստատվել է, որ հաջորդ նիստը տեղի կունենա Տաջիկստանի Հանրապետության Դուշանբե քաղաքում։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ԱՊՀ երիտասարդության հարցերով խորհրդի նիստում ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում երիտասարդության ոլորտի բարեփոխումները, որոնք ընդգրկում են օրենսդրական մշակումների, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների և միջավայրի բարելավման աշխատանքներ՝ միտված երիտասարդների ներուժի բացահայտմանը և հնարավորությունների ընդլայնմանը։ Փոխնախարարը, մասնավորապես, ներկայացրել է «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» օրենքի մշակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, ինչպես նաև նշել, որ կառույցների զարգացման շատ ծրագրեր հասանելի են դարձել երիտասարդական պորտալի և այլ ռեսուրսների միջոցով ինչպես ՀՀ երիտասարդներին, այնպես էլ Հայաստանից դուրս բնակվող թե՛ հայ, թե՛ օտարերկրյա երիտասարդներին։
Արթուր Մարտիրոսյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող մի շարք երիտասարդական միջոցառումների և ծրագրերի՝ ընդգծելով, մասնավորապես, մեդիագրագիտության, կիբեռգրագիտության, ֆինանսական գրագիտության և կամավորության խթանմանն ուղղված ծրագրերը, որոնց 2024 թվականին մասնակցության հնարավորություն ունեն նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների երիտասարդները։
Խորհրդի անդամները մասնակցել են Տաշքենդի՝ որպես ԱՊՀ առաջին երիտասարդական մայրաքաղաքի հռչակման բացման արարողությանը, հանդիպել ԱՊՀ մասնակից պետությունների երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների համաժողովի մասնակիցների հետ, ծանոթացել Տաշքենդում գործող մի շարք երիտասարդական կառույցների գործունեությանը։
Հիշեցնենք, որ ԱՊՀ մասնակից պետությունների երիտասարդության հարցերով խորհուրդը ստեղծվել է 2005 թվականի նոյեմբերի 25-ին՝ համաձայն ԱՊՀ մասնակից պետությունների երիտասարդների հետ աշխատանքի բնագավառում համագործակցության համաձայնագրի։ Ներկայում խորհրդին անդամակցում են Հայաստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը, Բելառուսը, Ուզբեկստանը, Ղրղըզստանը, Ղազախստանը և Ադրբեջանը:

On April 15-16, Tashkent City of the Republic of Uzbekistan, which was declared the CIS Youth Capital 2024, hosted the regular meeting of the Council for Youth Affairs of the CIS member states, which was also attended by the delegation headed by RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan.
The representatives of Russia, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Kazakhstan, Belarus, Azerbaijan, CIS Executive Committee and youth service organizations for work and youth entrepreneurship development of CIS member states participated in the session.
The Council members addressed issues related to the state youth policy of the Republic of Uzbekistan, the action plan of the CIS International Youth Policy strategy for 2023-2024 and activities provided for as part of the “2024 - the CIS Year of Volunteer Movement” program in the CIS member states.
During the session, issues related to the “CIS Youth Capital” program were also considered, in particular, events held in the CIS youth capitals. In this regard, reference was also made to the events scheduled in Kapan, the regional centre of RA Syunik, which was declared the CIS Youth Capital for 2026. Several decisions were also made during the session, and it was decided that the city of Dushanbe of the Republic of Tajikistan would host the next session.
At the meeting of the CIS Council for Youth Affairs, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan introduced the reforms in the youth sector in Armenia, covering legislative developments, as well as activities to enhance the infrastructure and the environment with a view to unlock the youth potential and expand opportunities. The Deputy Minister, in particular, presented the work carried out towards the development of the law “On Youth Policy”, and also mentioned that many development programs of structures have become available to both the youth of Armenia and Armenian and foreign youth residing outside Armenia through the Youth Portal and other resources.
Arthur Martirosyan also touched upon several youth events and programs implemented in the Republic of Armenia, emphasizing, in particular, programs aimed at developing media, cyber and financial literacy and volunteerism, in which young people from CIS member states can also participate in 2024.
The members of the Council participated in the opening ceremony of Tashkent as the first CIS Youth Capital, met with participants of the conference of youth public organizations of the CIS member states, and familiarized themselves with the activities of several youth structures operating in Tashkent.
It should be recalled that the Council for Youth Affairs of the CIS member states was established on November 25, 2005, under the agreement on cooperation in the field of work with the youth of the CIS member states. Currently, the Council's members include Armenia, Russia, Tajikistan, Belarus, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, and Azerbaijan.