ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն այսօր հանդիպել է Դանիայի մշակութային ինստիտուտի Արևելյան հարևանության երկրների տարածաշրջանային տնօրեն Հենրիետ Բորգ Ռայնհոլդտին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Դանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Թովթ Սորենսենը:
Նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ողջունել է հյուրերին և կարևորել երկու երկրների բարեկամական կապերի զարգացումը՝ առաջարկելով դիտարկել մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցային կապերի ամրապնդումը:
Դանիայի մշակութային ինստիտուտի Արևելյան հարևանության երկրների տարածաշրջանային տնօրեն Հենրիետ Բորգ Ռայնհոլդտը տեղեկացրել է՝ Դանիայի մշակութային ինստիտուտն ինքնակառավարվող հաստատություն է և զբաղվում է տարբեր երկրներում մշակութային կապերի հաստատմամբ: Այս համատեքստում կարևորվել է Հայաստանի հետ համագործակցության խորացումը՝ դիտարկելով մշակութային և մի շարք այլ փառատոների անցկացման հնարավորությունը:
Ներկայացնելով մշակույթի ոլորտի պետական քաղաքականությունն ու ընթացող բարեփոխումները՝ Ալֆրեդ Քոչարյանը նշել է, որ տարեսկզբից գործում է Մշակույթի զարգացման հիմնադրամը, որը մշակույթի ոլորտի հանրահռչակման, նաև թանգարանների միասնական կառավարման և ոլորտում բազմաթիվ այլ աշխատանքների իրականացման նպատակով ստեղծված կառույց է: Նախարարի տեղակալն առաջարկել է դիտարկել երկու երկրների թանգարանների միջև համագործակցության ամրապնդման, մասնագետների փոխանակման և վերապատրաստումների ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր ևս՝ կարևորով հայ-դանիական կապերի զարգացումը:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Alfred Kocharyan received today Regional Director for Eastern Neighborhood countries of the Danish Cultural Institute Henriette Borg Reinholdt. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Denmark to Armenia Anne Toft Sorensen also attended the meeting.
Deputy Minister Alfred Kocharian welcomed the guests and emphasized the significance of fostering friendly relations between the two countries, suggesting considering the issue of strengthening cooperation in the field of culture and youth.
Regional Director for Eastern Neighborhood countries of the Danish Cultural Institute Henriette Borg Reinholdt informed that the Danish Cultural Institute is a self-governing institution and is engaged in establishing cultural ties in different countries. The significance of strengthening ties with Armenia was highlighted in this regard, and the prospect of organizing cultural and various other festivals was taken into consideration
Presenting the state cultural policy and ongoing reforms, Alfred Kocharyan mentioned that the Cultural Development Fund has been operating since the start of the year, which is a structure established to promote culture, as well as the joint management of museums and the implementation of many other activities in the field. The Deputy Minister suggested considering the possibility of enhancing collaboration between the museums of the two countries and implementing exchange and training programs for the specialists.
The sides also considered other issues of bilateral interest, with a focus on enhancing Armenian-Danish relations.