ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Ուզբեկստանի Հանրապետության Տաշքենդ քաղաքում կայացած ԱՊՀ մասնակից պետությունների երիտասարդության հարցերով խորհրդի հերթական նիստին, ինչպես նաև Տաշքենդի՝ որպես ԱՊՀ առաջին երիտասարդական մայրաքաղաքի հռչակման պաշտոնական բացման արարողությանը։
Տաշքենդն ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք է հռչակվել՝ համաձայն ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի 2023 թվականի հունիսի 8-ի որոշման։
Պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի է ունեցել Տաշքենդի երիտասարդների ստեղծագործական պալատում, որին մասնակցել են նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների երիտասարդության հարցերով խորհրդի լիիրավ անդամները՝ ԱՊՀ 8 երկրից, ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարը, Ուզբեկստանի Հանրապետության երիտասարդության հարցերով գործակալության տնօրեն Ալիշեր Սադուլաևը և Տաշքենդի փոխքաղաքապետ Դուրդոնա Շատուլաևան։
Միջոցառման շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի Արթուր Մարտիրոսյանը ներկա է եղել «Տաշքենդը՝ 2024 թվականի ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» հուշարձանի բացման արարողությանը և հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
Շնորհավորելով մասնակիցներին Տաշքենդի՝ որպես ԱՊՀ առաջին երիտասարդական մայրաքաղաք ճանաչվելու կապակցությամբ, փոխնախարարը կարևորել է համագործակցությունը ԱՊՀ շրջանակում երիտասարդական ոլորտում փորձի համադրման, ինչպես նաև Հայաստան-Ուզբեկստան երկկողմ ձևաչափով կապերի զարգացման առումով: Նա, մասնավորապես, շեշտել է երիտասարդական քաղաքականության և, ընդհանրապես, ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը։ Արթուր Մարտիրոսյանի խոսքով՝ այս միջոցառումներին ՀՀ ներկայացուցիչների մասնակցությունը շատ կարևոր է՝ 2026 թվականի ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք Կապանում իրականացվելիք միջոցառումներին պատշաճ նախապատրաստվելու համար։
Միջոցառման շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը մասնակցել է նաև խորհրդանշական ծառատունկի, այցելել «Նոր Ուզբեկստան» հուշարձան, մանկական գրադարան, տեխնոպարկ և երիտասարդների ներուժի բացահայտմանն ու զարգացմանը միտված այլ հաստատություններ։

The delegation, headed by RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan, took part in the regular meeting of the Council for Youth Affairs of the CIS member States held in Tashkent, Republic of Uzbekistan, as well as in the official opening ceremony of Tashkent as the first youth capital of the CIS.
Tashkent was declared the youth capital of the CIS by the decision of the CIS Council of Heads of Governments dated June 8, 2023.
The official opening ceremony was held at Tashkent Youth Creativity Palace, which was also attended by full members of the Council for Youth Affairs of the CIS member States from 8 CIS countries, the CIS Secretary-General, Director of the Youth Affairs Agency of the Republic of Uzbekistan Alisher Sadullayev and Deputy Mayor of Tashkent Durdona Shatulayeva.
As part of the event, ESCS Minister Arthur Martirosyan attended the opening ceremony of the monument “Tashkent- the Youth Capital of the CIS 2024” and delivered a welcoming speech.
Congratulating the participants on awarding Tashkent the first youth capital of the CIS, the Deputy Minister emphasized the significance of cooperation in terms of combining experience in the youth sector within the CIS, as well as the advancement of bilateral relations between Armenia and Uzbekistan. He, in particular, emphasized the expansion of cooperation in youth policy and, in general, in other sectors under the ESCS Ministry’s coordination. According to Arthur Martirosyan, the participation of RA representatives in these events is very important to properly prepare for the upcoming events in Kapan, the CIS Youth Capital of 2026.
Within the event, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan also participated in symbolic tree planting and visited the “New Uzbekistan” monument, children's library, technopark and other institutions aimed at identifying and advancing the potential of the youth.