ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում Սերգեյ Փարաջանովի հոբելյանական միջոցառումներին մասնակցելու այցի շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպումներ է ունեցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի՝ մշակույթի, կրթության, հասարակական և հումանիտար գիտությունների հարցերով տեղակալներ Էռնեստո Օտտոնեի, Ստեփանիա Ջանինիի և Գաբրիելա Ռամոսի հետ։
Հանդիպումներին ներկա էին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարիտիրոսյանը և Ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի մշակութային հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ պատմամշակութային ժառանգության, ոչ նյութական ժառանգության պահպանության, մշակութային բազմազանության խրախուսման վերաբերյալ։
Այս համատեքստում խոսվել է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացման և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության մասին` կարևորելով Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների հիմնարար իրավունքների, մասնավորապես՝ մշակութային իրավունքի իրացման հարցերը։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ ԼՂ տարծքում վտանգված են հայկական պատմամշակութային շուրջ 5000 անշարժ հուշարձաններ:
Էռնեստո Օտտոնեն շնորհակալություն է հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աշխատանքներին Հայաստանի ակտիվ մասնակցության և աջակցության համար՝ նշելով, որ Հայաստանը տարածաշրջանում առաջատարն է հակամարտությունների արդյունքում մշակութային ժառանգության ուսումնասիրության, տեխնիկական առաքելություններին և վերականգնմանը մասնակցելու առումով։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին «Տաթևի և Տաթևի Անապատ վանական համալիրներ և Որոտանի հովտի հարակից տարածքներ» հուշարձանին ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակ շնորհելու համար: Նախարարը միաժամանակ տեղեկացրել է, որ «Վերականգնելով Մոսուլի ոգին» ծրագրի շրջանակում մարտ ամսին ավարտվել է Մատենադարանի մասնագետների այցը Էրբիլի Արևելյան ձեռագրերի թվայնացման կենտրոն՝ նշելով, որ հայկական կողմը կարևորում և խրախուսում է Մատենադարանի ներգրավումը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ծրագրերում։
Նախարարը նաև կարևորել է «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության խրախուսման և պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի շրջանակում համագործակցության հետագա զարգացումը։ Այդ համատեքստում նախարարը հաստատել է, որ 2025 թվականին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կկազմակերպվի համերգ՝ նվիրված ֆրանսահայ շանսոնյե, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան Շառլ Ազնավուրին, իսկ սեպտեմբերին Հայաստանում կանցկացվի միջազգային համաժողով՝ նվիրված նշյալ կոնվենցիայի կիրարկմանը:
Հանդիպման վերջում ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Էռնեստո Օտտոնեին՝ Փարաջանովին նվիրված հոբելյանական միջոցառումները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում հյուրընկալելու և միջոցառումներին մասնակցելու համար։
Նույն օրը կայացել է ԿԳՄՍ նախարարի հանդիպումը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ստեֆանիա Ջանինիի հետ։ Քննարկումները ծավալվել են Հայաստանում գործող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնների, մշակույթի և արվեստի կրթության նոր ձևաչափի, Աբու-Դաբիի որոշումների, ինչպես նաև «Դպրոցական սնունդ» ծրագրի շուրջ։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է 2023 թվականի հոկտեմբերին Հայաստան փաստահավաք առաքելություն այցի արդյունքների մասին, որոնցից մեկը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված կրթության ոլորտի մասնագետների վերապատրաստման ծրագրի կազմակերպումն էր։ Նախարարն առանձնահատուկ կարևորել է «Դպրոցական սնունդ» ծրագիրը, որը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել միջազգային գործընկերների շրջանում:
Ստեֆանիա Ջանինին ընդգծել է, որ «Դպրոցական սնունդ» ծրագիրն անչափ կարևոր է, քանզի հատկապես փախստական և բռնի տեղահանված երեխաները հատուկ աջակցության և ուշադրության կարիք ունեն։ Քննարկման ընթացքում նաև շեշտել է մշակութային կրթության վեկտորի զարգացման Հայաստանի հանձնառությունը:
Անդրադառնալով կրթության ոլորտին՝ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ Հայաստանը բազմաթիվ կրթական, այդ թվում՝ ներառական կրթության հաջողված ծրագրեր և նախաձեռնություններ ունի՝ առաջարկելով իրականացնել փորձի փոխանակում։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել նաև «խաղաղ կրթության» ապահովումը տարածաշրջանում, որն առանձնակի նշանակություն ունի ՀՀ-ի համար` նշելով, որ այս հարցում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աջակցությունը կարևոր է:
Նախարարը հաջորդաբար հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի հասարակական և հումանիտար գիտությունների հարցերով տեղակալ Գաբրիելա Ռամոսի հետ էր։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի և կրթության ոլորտներին վերաբերող կոնվենցիաների աշխատանքներին: Նա նաև կարևորել է երիտասարդության հարցերով ոլորտային համագործակցության զարգացումը` ընդգծելով հայկական կողմի պատրաստակամությունը։
Գաբրիելա Ռամոսը տեղեկացրել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ծրագրերի մասին` ներկայացնելով երիտասարդության, ռասսայական խտրականության դեմ պայքարի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի քաղաքականությունը։
Ժաննա Անդրեասյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ ներկայում ՀՀ-ում մշակվում է «Երիտասարդության քաղաքականության մասին» օրենքի նախագիծը, որի վերաբերյալ ակնկալում են ստանալ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագիտական եզրակացությունը:
«Մեզ համար հետաքրքրիր է նաև ընդդեմ խտրականության և ռասիզմի դեմ պայքարի շրջանակում համագործակցության ծավալումը, քանի որ Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում «Խաղաղ կրթություն» կարգախոսով և փորձում է առաջ մղել այդ գաղափարը»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Գաբրիելա Ռամոսն ընդգծել է, որ երիտասարդական քաղաքականություն իրականացնելիս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարևորում է միջմշակութային երիտասարդական ծրագրերի իրականացումը, և այս առումով ՀՀ փորձը շատ հետաքրքիր է։

Within her visit to participate in Sergey Parajanov’s jubilee events held at UNESCO Headquarters, RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan had meetings with UNESCO Assistant Directors-General for Education, Culture, Social and Human Sciences Stefania Giannini, Ernesto Ottone and Gabriela Ramos.
RA ESCS Deputy Minister Arthur Maritirosyan and Head of the Department for Modern Art Svetlana Sahakyan attended the meetings.
During the meeting with UNESCO Assistant Director-General for Culture Ernesto Ottone, a variety of topics were discussed, including historical and cultural heritage, preservation of intangible heritage, and promotion of cultural diversity.
In this context, the destruction of Armenian historical and cultural monuments and the preservation of intangible cultural heritage in Nagorno-Karabakh were discussed, emphasizing the significance of realizing the fundamental rights of our compatriots in Nagorno-Karabakh, in particular, to culture. Minister Zhanna Andreasyan stressed that about 5,000 Armenian immovable historical-cultural monuments are endangered in the territory of Nagorno-Karabakh.
Ernesto Ottone thanked Armenia for its active participation and support in UNESCO's endeavours, noting that Armenia is a leader in the region in terms of research, participation in technical missions and preservation of post-conflict cultural heritage.
Minister Zhanna Andreasyan expressed her gratitude to UNESCO for granting enhanced protection status to the monument “Tatev and the Great Desert of Tatev Monastery Complexes and the Vorotan River Gorge”. Furthermore, the Minister reported that within the framework of the “Revive the Spirit of Mosul” program, the visit of Matenadaran specialists to the Center for Digitization of Oriental Manuscripts in Erbil concluded in March, noting that the Armenian side attaches importance and encourages the involvement of Matenadaran in UNESCO programs.
The Minister also highlighted the significance of further development of cooperation within the scope of the convention “On the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions”. In this respect, the Minister stated that a concert honouring the French chansonnier of Armenian origin and UNESCO Goodwill Ambassador Charles Aznavour will be organized at UNESCO Headquarters in 2025, and in September an international conference on the implementation of the Convention will be held in Armenia.
At the end of the meeting, the ESCS Minister thanked Ernesto Ottone for organizing commemorative events dedicated to Parajanov at UNESCO Headquarters and participating in them.
On the same day, the RSCS Minister met with UNESCO Assistant Director-General Stefania Giannini. The discussions focused on UNESCO chairs operating in Armenia, a new education model in culture and art, Abu Dhabi solutions, and the “School Meals” program.
Thankful for the meeting, Zhanna Andreasyan reported on the results of the fact-finding mission's visit to Armenia in October 2023, including the organization of a training program for education specialists forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. The Minister underlined the significance of the “School Meals” program sparking intense interest among international partners.
Stefania Giannini emphasized that the School Meals program is extremely important, since refugees and forcibly displaced children, in particular, require special care and support. During the discussion, Armenia's commitment to the advancement of the vector of cultural education was also underlined.
Regarding education, the ESCS Minister highlighted Armenia's numerous successful education programs and initiatives, particularly in inclusive education, and proposed exchanging experiences.
Zhanna Andreasyan also emphasized the significance of maintaining “peace education” across the region, especially crucial for Armenia, highlighting the significance of UNESCO's support in this regard.
Shortly afterwards, the Minister had a meeting with UNESCO Assistant Director-General for Social and Human Sciences Gabriela Ramos.
Thankful for the meeting, Zhanna Andreasyan noted that Armenia is actively involved in the work of UNESCO conventions related to culture and education. In addition, she emphasized the significance of sectoral collaboration on youth issues underlining the willingness of the Armenian side.
Gabriela Ramos provided information about UNESCO's programs, presenting UNESCO's policy on youth and combating racial discrimination.
Zhanna Andreasyan, in turn, said that a draft law “On Youth Policy” is currently being developed in Armenia, on which they expect to receive an expert opinion from UNESCO.
“We are also interested in developing collaboration in the fight against discrimination and racism, since Armenia advocates for “peace education” throughout the region, and tries to promote this concept,” said ESCS Minister Zhanna Andreasyan.
Gabriela Ramos stressed that UNESCO attaches priority to the implementation of intercultural youth programs in the implementation of youth policy, and Armenia's experience is very interesting in this regard.