ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 3-5-ը պաշտոնական այցով մեկնել է Փարիզ՝ մասնակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին:
Մասնավորապես՝ նախատեսվում է Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի ցուցադրություն և Փարաջանովի ստեղծագործություններին նվիրված ցուցահանդեսի բացում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կազմակերպված միջոցառումների շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը հանդես կգա ողջույնի խոսքով:
Այցի շրջանակում նախատեսվում են նաև հանդիպումներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, Ֆրանսիայի կրթության և երիտասարդության նախարարության, առանձին թանգարանների ղեկավար կազմերի ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Անահիտ Միքայելյանը, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը, ԿԳՄՍ նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը և Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը:

The delegation headed by RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan paid an official visit to Paris on April 3-5 to participate in the commemorative events dedicated to the 100th anniversary of Sergei Parajanov at UNESCO headquarters.
Specifically, Sergei Parajanov's “The Color of Pomegranate” film will be screened, and an exhibition honouring Parajanov's works will open. The RA ESCS Minister will deliver a welcoming speech as part of the events organized at UNESCO headquarters.
During the visit, meetings are also scheduled with the representatives of UNESCO, the Ministry of Education and Youth of France, and museum management staff.
The delegation headed by RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan includes Deputy Minister Arthur Martirosyan, Director of the National Gallery of Armenia Marina Hakobyan, Director of the History Museum of Armenia David Poghosyan and Head of the Department for Modern Art of the Ministry Svetlana Sahakyan.