Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի կրկնակի օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի եռակի, Եվրոպայի վեցակի չեմպիոն Արմեն Նազարյանն ու ըմբշամարտի աշխարհի 2001 թվականի չեմպիոն Վաղինակ Գալուստյանը սպորտի ոլորտում ունեցած նշանակալի ավանդի և ներդրման համար պարգևատրվել են ԿԳՄՍՆ ոսկե մեդալnվ:
Պարգևներն անվանի մարզիկներին հանձնել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Ողջունելով հյուրերին և շնորհավորելով ծննդյան 50-ամյա հոբելյանների առթիվ՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել սպորտի ոլորտում կատարած մեծ աշխատանքի և հաղթանակների համար. «Ձեր հաղթանակների շնորհիվ մեր հասարակությունն աննկարագրելի էմոցիաներ և ոգևորություն է ապրել: Վստահ եմ՝ ձեր օրինակով մեր շատ երեխաների ոգեշնչել եք զբաղվելու սպորտով: Անկասկած, ձեր սպորտային նվաճումների ու մեդալների կողքին սա ավելի խորհրդանշական նշանակություն կունենա, բայց այն ևս մեկ անգամ ձեր ներդրման արժևորման ու գնահատանքի միջոց է»:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը ևս բարձր է գնահատել անվանի մարզիկների ներդրումն ու ավանդը հայկական ըմբշամարտի զարգացման գործում:
«Արմեն Նազարյանն արդի ժամանակների ամենատիտղոսակիր ու հռչակավոր մարզիկներից մեկն է: Ճիշտ է՝ Արթուր Ալեքսանյանն արդեն գերազանցել է Նազարյանին՝ նվաճած տիտղոսների քանակով, բայց օլիմպիական կրկնակի չեմպիոնությունը դեռևս անգերազանցելի արդյունք է: Արմեն Նազարյանի հետադարձ բռնվածքն ըմբշամարտի աշխարհում շատ հայտնի փաստ էր. բոլոր մրցակիցները փորձում էին պաշտպանվել, բայց ապարդյուն: Վաղինակ Գալուստյանը Պատրասում տեղի ունեցած աշխարհի առաջնության ժամանակ առաջինից մինչև վերջին գոտեմարտ ապահովեց վստահ հաղթանակներ, որոնք ամենատպավորիչն էին. նա մեկ գլուխ բարձր էր բոլորից»,- ասել է Կարեն Գիլոյանը:
Անկախ Հայաստանի առաջին օլիմպիական չեմպիոն Արմեն Նազարյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և գնահատանքի համար, ընդգծել է՝ Օլիմպիական խաղերում, աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններում Հայաստանի դրոշը ծածանելն ու հայ ազգի անունը բարձր պահելը մեծ հպարտություն է եղել:
«Երկար տարիներ է՝ Հայաստանում չեմ ապրում, և այս գնահատանքը, իսկապես, կարևոր նշանակություն ունի ինձ համար: Այս մեդալն էլ իմ մյուս մեդալների կողքին իր տեղը կունենա»,- ասել է Արմեն Նազարյանը:
Լեգենդար մարզիկը ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հետ հանդիպմանը տեղեկացրել է, որ այժմ ղեկավարում և համակարգում է Բուլղարիայի երեք տարիքային հավաքականների աշխատանքները, բայց հայրենիքի հետ կապը չի խզել: Նա հաճախ այցելում է Հայաստան և Բուլղարիայի ըմբշամարտի հավաքականների հետ նաև համատեղ ուսումնամարզական հավաքներ է կազմակերպում մեր երկրում: Արմեն Նազարյանը նաև կիսվել է մարզական հարուստ կարիերայի վերաբերյալ հուշերով:
Ըմբշամարտի աշխարհի 2001 թվականի չեմպիոն, Երևանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի տնօրեն Վաղինակ Գալուստյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել վետերան մարզիկներին ուշադրության արժանացնելու համար:
«Հաճելի և պարտավորեցնող է, երբ գնահատվում են նաև նախկինում սպորտային պատմություն ունեցող մարզիկները: Մեծ սպորտում այսօրվա հաղթանակները պատահական չեն. դրանք պետության ուշադրության արդյունք են: Վերջին 3-4 տարիներին մեր մեդալների քանակը լավագույնս վկայում է այդ մասին: Հաճելի է նաև տեսնել երեխաների հոսքը դեպի մարզադպրոցներ, ինչն այժմ նկատելի է: Վերջին տարիներին մեր երկրում անցկացված խոշոր մարզական միջոցառումներն էականորեն նպաստում են երեխաների շրջանում սպորտի հանդեպ հետաքրքրության բարձրացմանը: Ժամանակին մեզ համար երազանք էր սեփական պատերի ներքո մրցասպարեզ մտնելը. ցավոք, ժամանակին նման հնարավորություն չենք ունեցել: Այժմ միջազգային մրցաշարերի հյուրընկալումը գեղեցիկ ավանդույթ է դառնում, որը ոգևորիչ է և հաճելի»,- ընդգծել է Վաղինակ Գալուստյանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև սպորտի ոլորտում պետության կողմից իրականացվող քաղաքականությանը, նոր նախաձեռնություններին, ինչպես նաև Փարիզի 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերի նախապատրաստությանը վերաբերող հարցերին:

Two-time Olympic champion in Greco-Roman wrestling, three-time world champion, six-time European champion Armen Nazaryan and 2001 World wrestling champion Vaghinak Galustyan were awarded the MoESCS gold medal for their substantial contributions and achievements to the world of sports.
The renowned athletes received the awards from Zhanna Andreasyan, the Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia.
Welcoming the guests and congratulating them on their 50th anniversary, Zhanna Andreasyan expressed gratitude for the outstanding accomplishments and victories achieved in the field of sports: “Thanks to your victories, our society has experienced indescribable emotions and excitement. I am certain that your example has inspired many of our children to participate in sports. Along with your medals and athletic accomplishments, this will surely have a wider symbolic value, yet it remains a means to express appreciation and recognition for your contribution.”
ESCS Deputy Minister Karen Giloyan also highly appreciated the significant contribution and achievements of renowned athletes to the development of Armenian wrestling.
“Armen Nazaryan is one of the most title-winning and famous sportsmen of our times. While it is true that Arthur Aleksanyan has already surpassed Nazaryan in terms of titles won, the two-time Olympic championship remains an unmatched achievement. Armen Nazaryan's reverse lift was a widely recognized technique in the realm of wrestling, with all opponents attempting to counter it, albeit unsuccessfully. Vaghinak Galustyan secured convincing victories from start to finish at the World Championship in Patras, which were the most impressive: he was one head above everyone else,” said Karen Giloyan.
The first Olympic champion of independent Armenia Armen Nazaryan thanked everyone for the warm welcome and emphasized how proud he was to have raised the Armenian flag at the Olympic Games, World and European Championships, and to have upheld the wonderful reputation of the Armenian people.
“I haven't lived in Armenia for many years, and this appreciation is truly important to me. This medal will also take its place along with my other medals,” said Armen Nazaryan.
During the meeting with ESCS Minister Zhanna Andreasyan the legendary athlete informed that he now organizes and coordinates the activities of three age groups in Bulgaria, but he maintains his ties to his homeland. He frequently visits Armenia and arranges joint training camps in our country, along with the Bulgarian wrestling teams. Armen Nazaryan also shared his memories of a rich sports career.
Vaghinak Galustyan, the 2001 World wrestling champion and Director of the Yerevan State Sports College of the Olympic Reserve, also expressed gratitude for recognizing the veteran athletes.
“It is pleasant and obliging when athletes with a past sporting background are also appreciated. Today's major sports achievements are not coincidental: they derive from the state's focused efforts. The best evidence of this is the number of medals we have won over the past three to four years. It is also encouraging to see the influx of children into sports schools, which is observed nowadays. Children's interest in sports has increased significantly as a result of major sporting events hosted in our country recently. Once it was our dream to enter the arena in our own country: unfortunately, we did not have such an opportunity at that time. Currently, hosting international competitions is developing into a beautiful tradition that brings joy and inspiration,” emphasized Vaghinak Galustyan.
During the meeting, the state's sports policy, new initiatives, as well as issues related to preparations for the 2024 Olympic Games in Paris were also touched upon.