ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը ներկա է եղել միջին մասնագիտական կրթության համակարգում ներդրվող «IMPROVET կարողությունների հզորացում» ծրագրի պաշտոնական բացման միջոցառմանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի տեղակալ Յան Պլեշինգերը և Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան:
Ծրագիրն իրականացվում է ԵՄ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում՝ Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի, Գյումրու պետական բժշկական քոլեջի, Լիոնի SEPR կամպուսի, Իտալիայի Apro Formazione ուսումնական կենտրոնի, HovakimyanLab ատամնատեխնիկական լաբորատորիայի համատեղ ջանքերով՝ ի նպաստ Հայաստանում մասնագիտական կրթության զարգացման։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը ողջունել է ներկաներին և կարևորել ծրագրի ներդրումը ՄԿՈւ ոլորտում՝ այն որակելով որպես կարողությունների զարգացման լավագույն ճանապարհ. «Վստահ եմ, որ այս ծրագիրը, որը ՄԿՈւ համակարգում «էրազմուս+»-ի շրջանակում ներդրվող 2-րդ ծրագիրն է, ոլորտում նոր ակտիվություն է բերելու: Հատկապես կարևորում եմ երեք երկրների՝ Հայաստանի, Ֆրանսիայի և Իտալիայի ուսումնական հաստատությունների ընդգրկվածությունը և ծրագրի շրջանակում համագործակցությունը: Սա եվրոպական լավագույն փորձին ծանոթանալու հնարավորություն է, որը կարող է նպաստել նաև դասավանդողների կարողությունների զարգացմանը և կրթական ծրագրերի բովանդակության վերանայմանը»:
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև ՄԿՈՒ ոլորտի բարեփոխումներին՝ ընդգծելով, որ ներկայում մշակվում են մասնագիտական կրթության կազմակերպման նոր մոտեցումներ: Նրա խոսքով՝ ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ հաստատել է «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» օրենքը, որը ոլորտում ապահովելու է նոր կարգավորումներ, մասնավորապես՝ ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա է դրվելու աշխատանքի վրա հիմնված դուալ կրթության մոդելը, իրականացվելու է հաստատությունների քարտեզագրում, սահմանվելու է մասնագիտությունների ինքնարժեք, վերանայվելու է կրթաթոշակային քաղաքականությունը և այլն:
Նշենք, որ «IMPROVET կարողությունների հզորացում» ծրագիրն իրականացվում է երեք ուղղությամբ՝ «Ատամնատեխնիկական գործ» մասնագիտության մեջ թվային տեխնոլոգիաների ներդրում, մասնագիտական կողմնորոշման նոր մոտեցումներ՝ թվային գործիքների կիրառմամբ, սոցիալ-առողջապահական աջակցողի մասնագիտության ներդրում:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Araksia Svajyan attended the official opening of the “IMPROVET - Improving Skills” program implemented in the VET system.
Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan, Deputy Head of the EU Delegation to Armenia Jan Plesinger and Coordinator of the National Office of the Erasmus+ Program in Armenia Lana Karlova also attended the event.
The program is implemented under the EU Erasmus+ program through the joint efforts of the French-Armenian Vocational Education Center, Gyumri State Medical College, SEPR Campus in Lyon, Apro Formazione Training Center in Italy, and HovakimyanLab Dental Laboratory for the benefit of the advancement of vocational education in Armenia.
ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan greeted the participants and highlighted the program's impact on vocational education and training, hailing it as the optimal method for enhancing capacities: “I am confident that this program, which is the second Erasmus+ program implemented in the VET system, will spark new initiatives in this field. I attach particular importance to the participation of educational institutions from Armenia, France, and Italy, as well as collaboration within the program's framework. This is an opportunity to get acquainted with the European best practices, which can also contribute to the enhancement of teachers' skills and the revision of the curriculum content.”
The Deputy Minister also addressed VET reforms, emphasizing that innovative methods for organizing vocational education are currently under development. According to her, the National Assembly approved the first reading of the law “On Vocational Education and Training”, which will introduce new regulations in this field, specifically laying out the work-based dual education model within the institutional framework, mapping out institutions, determining the cost of specializations, revising the scholarship policy, etc.
Note that the “IMPROVET - Improving Skills” program is implemented in three directions: the introduction of digital technologies for “Dental Technology”, new approaches to professional orientation using digital tools, and the introduction of the profession of healthcare social worker.