ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) Մերձավոր Արևելքի, Հյուսիսային Աֆրիկայի և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրենի տեղակալ Քեյթ Նյուտոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նաննա Սկաուն, «Դպրոցական սնունդ և երեխաների բարեկեցություն» հիմնարկի տնօրեն Սաթենիկ Մկրտչյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հետ արդյունավետ համագործակցության կարևորությունն ու գրանցված հաջողությունները:
«Ուրախալի է, որ հայաստանյան փորձն օրինակելի է համարվում մի շարք պետությունների համար: Նախորդ տարի «Դպրոցական սնունդ» ծրագիրն ամբողջությամբ ազգայնացվեց և փոխանցվեց ՀՀ կառավարությանը, իսկ հոկտեմբերին Հայաստանը մասնակցեց Փարիզում անցկացված «Դպրոցական սնունդ» կոալիցիայի առաջին գլոբալ համաժողովին: Սա շատ կարևոր նախաձեռնություն էր, որը թույլ տվեց մասնակիցը դառնալու այս գործընթացին և կիսելու մեր փորձը՝ ուսումնասիրելով նրանցը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ի Մերձավոր Արևելքի, Հյուսիսային Աֆրիկայի և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրենի տեղակալ Քեյթ Նյուտոնը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և շնորհավորել Հայաստանին՝ ծրագրի ամբողջական ազգայնացման կապակցությամբ՝ շեշտելով, որ Հայաստանն ունի «Դպրոցական սնունդ» ծրագրի հաջող իրականացման օրինակ:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպման մասնակիցներին տեղեկացրել է՝ աշխատանքներ են տարվում 2025-26 ուսումնական տարվա մեկնարկին Երևանի դպրոցները ևս «Դպրոցական սնունդ» ծրագրում ներառելու հնարավորության շուրջ, ինչը թույլ կտա մեծացնել շահառու երեխաների թիվը:
ԿԳՄՍ նախարարը նշել է՝ 2023 թվականի հունվարից ՀՀ 10 մարզերի 1075 դպրոցների 1-ից 4-րդ դասարանների հազարավոր երեխաներ սնունդ ստանում են պետական բյուջեի միջոցների հաշվին: Ընդ որում՝ շահառուների թիվը մեծացել է, քանի որ Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 17 հազար դպրոցահասակ երեխաներ են ընդգրկվել ՀՀ մարզերի դպրոցներում: Առաջին իսկ օրերից լուծվել է տարրական դասարանների երեխաների սննդի հարցը, և այժմ նրանք մյուս աշակերտների հետ միասին տաք և առողջ սնունդ են ստանում:
«Դպրոցական սնունդ և երեխաների բարեկեցություն» հիմնարկի տնօրեն Սաթենիկ Մկրտչյանի տեղեկացմամբ՝ սկզբնական շրջանում որոշ դպրոցներում տաք սննդով են ապահովվել նաև ավելի բարձր դասարաններում սովորող ԼՂ-ից բռնի տեղահանված աշակերտները:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ևս կարևորել է «Դպրոցական սնունդ» կոալիցիային Հայաստանի անդամակցությունն ու ընդգծել՝ Հայաստանում ծրագրի իրականացման հաջող փորձը հետաքրքրություն է առաջացրել նաև բազմաթիվ այլ երկրների շրջանում: Արթուր Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է՝ Փարիզում անցկացված «Դպրոցական սնունդ» կոալիցիայի առաջին Գլոբալ համաժողովի ընթացքում առաջարկվել է նաև համագործակցության ձևավորում տեղական ինքնակառավարման մակարդակում, մասնավորապես՝ Միլանի և Երևանի քաղաքապետարանների միջև:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև «Դպրոցական սնունդ և երեխաների բարեկեցություն» հիմնարկի գործունեությանը՝ ընդգծելով դրա շարունակականության ապահովման կարևորությունը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the delegation headed by Deputy Regional Director of the United Nations World Food Program (WFP) for Middle East, North Africa and Eastern Europe Kate Newton.
ESCS Deputy Minister Artհur Martirosyan, Director of the UN WFP Armenian Office Nanna Skau, and Director of the “School Nutrition and Child Welfare” Agency Satenik Mkrtchyan attended the meeting.
Zhanna Andreasyan greeted the guests and emphasized the significance of productive collaboration and achievements with the UN World Food Programme.
“It is thrilling that Armenia's experience is considered exemplary for a number of states. Last year, the School Nutrition program was fully nationalized and transferred to the Government of Armenia, and in October Armenia participated in the first School Meals” Coalition Global Summit, held in Paris. This was a really significant initiative that enabled us to become a participant in this process and share our experience by studying theirs, said Zhanna Andreasyan.
Thankful for the reception, UN WFP Deputy Regional Director for Middle East, North Africa and Eastern Europe Kate Newton congratulated Armenia on the full nationalization of the program, highlighting that Armenia is a prime example of how the "School Feeding" program has successfully been implemented.
Minister Zhanna Andreasyan informed meeting participants that efforts are in progress to enroll Yerevan schools into the “School Feeding” program by the start of the 2025-26 academic year, thus expanding the number of children benefiting.
The ESCS Minister stated that starting from January 2023, thousands of 1-4th grade pupils in 1,075 schools across 10 regions of Armenia are provided with meals funded by the state budget. In the meantime, the number of beneficiaries has increased, since more than 17 thousand school-age children forcibly displaced from Nagorno-Karabakh as a result of the military aggression unleashed by Azerbaijan on September 19, 2023, were enrolled in schools in the regions of Armenia. The nutrition issue for primary school children has been addressed from the very first days, and now they are provided with nutritious meals along with their peers.
According to the Director of the “School Nutrition and Child Welfare” Agency Satenik Mkrtchyan, initially, some schools provided hot meals also to higher-grade students forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan also highlighted Armenia's membership in the “School Meals” coalition, emphasizing that the successful program implementation in Armenia has sparked interest in many other countries. Arthur Martirosyan informed that at the first Global Summit of the “School Meals” Coalition in Paris, there was a suggestion to foster collaboration at the local government level, namely between the municipalities of Milan and Yerevan
During the meeting, the activities of the "School Nutrition and Child Welfare" Agency were also discussed, highlighting the importance of ensuring its continuity.