Եվրոպական միության և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) միջև ստորագրվել է համաձայնագիր՝ ազդարարելով EU4Education Reforms ծրագրի մեկնարկը, որը միտված է նպաստելու ՀՀ կրթական համակարգի արդյունավետ բարեփոխմանը:
Եվրոպական միության բյուջետային աջակցության համաձայնագրի շրջանակում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը կտրամադրի լրացուցիչ տեխնիկական աջակցություն՝ կրթության որակի բարձրացման, ենթակառուցվածքների բարելավման և կրթության հասանելիության ու մատչելիության բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերում:
Համաձայնագիրը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը և Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության արևելյան հարևանության և ինստիտուտների հզորացման հարցերով տնօրեն Ադրիեն Քիրալին, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արաքսիա Սվաջյանը, շահագրգիռ կողմերի այլ ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն առանձնահատուկ կարևորել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի և Եվրամիության հետ տարբեր ուղղություններով արդյունավետ համագործակցությունը՝ աջակցելու Հայաստանի կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, որը, նախարարի գնահատմամբ, ՀՀ կառավարության գերակայությունների շարքում է և մշտական ուշադրության կենտրոնում:
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ վերջին տարիներին կրթության ոլորտում մեծ թափով ընթացել են բարեփոխումներ, որոնք ուղղված են եղել կրթության որակի բարձրացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը և կրթության հասանելիության ու մատչելիության բարձրացմանը: ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է՝ ոլորտում կատարվող բարեփոխումները և սահմանված նպատակներին հասնելուն ուղղված քայլերն ավելի համակարգված իրականացնելու նպատակով 2023 թվականին հաստատվել է «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի» գործողությունների ծրագիրը, որով սահմանված են կրթության բոլոր մակարդակներում պետական քաղաքականության հստակ թիրախներ և ժամանակացույց՝ համահունչ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման 4-րդ նպատակի թիրախներին:
«Կրթության ոլորտի բարեփոխումներն ու դրանց իրականացումը պլանավորվում են պետական բյուջեում, և այդ միջոցները նշանակալիորեն ավելացել են, սակայն Եվրոպական միության բյուջետային աջակցությունը փոխլրացնում է դրանք և նպաստում աշխատանքների արդյունավետ իրագործմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նշենք՝ Եվրոպական միության բյուջետային աջակցության համաձայնագիրն ընդգրկում է Արարատի, Կոտայքի ու Գեղարքունիքի մարզերի բոլոր դպրոցներն ու Սյունիքի մարզի Կապան և Գորիս քաղաքների 13 հանրակրթական ուսհաստատությունները: Ընդհանուր առմամբ՝ մինչև 337 դպրոցներ կունենան վերանորոգված և կահավորված ԲՏՃՄ լաբորատորիաներ, վերապատրաստված ուսուցիչներ և վերապատրաստման նորացված մեթոդաբանություն:
Այն աջակցելու է ՀՀ կառավարության գործողությունների ծրագրի իրականացմանը՝ ներառյալ դպրոցների կառուցումն ու վերանորոգումը: Համագործակցության շրջանակում աշխատանքներ են իրականացվելու նաև աշակերտների ուսումնառության արդյունքների գնահատման ազգային համակարգի բարելավման ուղղությամբ:
Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել՝ լրացուցիչ տեխնիկական աջակցությունը կապահովի «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի» արդյունավետ իրականացումը:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակությանը և ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի գրասենյակին՝ կրթության ոլորտի բարեփոխումներին ցուցաբերվող աջակցության, մշտական և արդյունավետ համագործակցության համար:
«EU4Education բարեփոխումների միջոցով Եվրամիությունը Հայաստանի Հանրապետությանը կօգնի զարգացնելու լավ կառավարվող կրթական համակարգ՝ հարմարեցված երիտասարդության և աշխատաշուկայի կարիքներին: Երկարաժամկետ հեռանկարում մենք հույս ունենք նվազեցնելու երիտասարդների գործազրկությունը և ունենալու կենսունակ, լավ կրթված և պատրաստված աշխատուժ, որն ունակ է նպաստելու Հայաստանի զարգացմանը և կանաչ ու թվային օրակարգին անցնելուն»,- նշել է Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության արևելյան հարևանության և ինստիտուտների հզորացման հարցերով տնօրեն Ադրիեն Քիրալիի խոսքով՝ Հայաստանի կրթական համակարգի արդյունավետ գործունեությանն աջակցելը վաղուց առաջնահերթություն է Եվրամիության համար. «Որակյալ կրթության հասանելիությունը կայուն և բարգավաճ հասարակության հիմքն է, որը հատկապես կարևոր է գյուղական բնակավայրերում: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի կողմից իրականացվող այս համատեղ ծրագիրը վճռորոշ է լինելու կրթության ազգային նոր ռազմավարության առաջմղումը շարունակելու գործում՝ աջակցելով նաև ուսուցիչներին և սովորողներին՝ առաջնորդություն ստանձնելու և կրթական բարեփոխումներին նպաստելու հարցերում»:
Ներկաներին ողջունել է նաև Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը. «Մեր մոտեցումն առաջնահերթություն է տալիս տվյալահենք որոշումների կայացմանը, քաղաքականության շահերի պաշտպանությանը և երիտասարդության բովանդակալից ներգրավվածությանը: ԵՄ-ի հետ համատեղ մեր ընդհանուր նպատակն ավելին է, քան կրթական որակի բարելավումը. խոսքը փոփոխություն բերող ուժեղ սերունդ դաստիարակելու մասին է: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը հանձնառու է աջակցելու ՀՀ ջանքերին՝ արդիականացնելու իր կրթական համակարգը՝ բոլոր երեխաների և երիտասարդների համար ներառական որակյալ կրթություն ապահովելու նպատակով»:

The European Union and the United Nations Children's Fund (UNICEF) signed an agreement marking the launch of the EU4Education Reforms program to promote effective reform of the RA education system.
Under the European Union's budget support agreement, UNICEF will provide additional technical assistance to the RA ESCS Ministry for programs targeted at enhancing education quality, infrastructure, and accessibility.
The agreement was signed by the Head of the EU Delegation to the Republic of Armenia, Ambassador Vassilis Maragos and the UNICEF Representative in Armenia Christine Weigand.
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Director for Neighborhood East and Institution Building of the Directorate-General for Neighborhood and Enlargement Negotiations of the European Commission Adrienn Kiraly, ESCS Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Araksia Svajyan and other stakeholders attended the event.
Welcoming the participants, ESCS Minister Zhanna Andreasyan emphasized the significance of productive cooperation with the United Nations Children's Fund and the European Union across diverse areas to advance education reforms in Armenia, which, according to the Minister, stand as key priorities for the RA Government and are under constant scrutiny.
Zhanna Andreasyan observed that significant reforms have been implemented in the education sector recently with the objectives of enhancing infrastructure, raising accessibility standards, and enhancing education quality. The ESCS Minister stated that the “RA Education Development State Program until 2030” action plan was approved in 2023 to better coordinate the implementation of reforms and steps in the field aimed at achieving the set goals. The plan outlines specific objectives and a schedule for state policy at all levels of education, aligning with the objectives of the UN Sustainable Development Goals 4.
“The state budget earmarks resources for educational reforms and their execution with a significant increase in allocation. However, the budget support from the European Union complements these efforts, fostering the successful implementation of our initiatives,” stated Zhanna Andreasyan.
Note that the EU Agreement on budget support covers all schools in the Ararat, Kotayk and Gegharkunik regions, as well as 13 general education institutions in the cities of Kapan and Goris of the Syunik region. A total of 337 schools will have renovated and equipped STEM laboratories, trained teachers, and updated training methodology.
It will assist in implementing the RA Government's action plan, which includes school construction and renovation. As part of the cooperation, work will also be carried out to improve the national student learning outcomes assessment system.
Zhanna Andreasyan expressed confidence that additional technical support will ensure the efficient implementation of the “RA Education Development State Program until 2030”.
The ESCS Minister also expressed gratitude to the Delegation of the European Union to the Republic of Armenia and the Office of the United Nations Children's Fund in Armenia for their ongoing support and productive collaboration in educational reforms.
“Through EU4Education Reforms, the European Union will help Armenia develop a well-managed education system tailored to the needs of youth and the labour market. In the long term, we hope to reduce youth unemployment, particularly among marginalized social groups and create a vibrant, well-educated, and well-trained labour force capable of contributing to the growth and green and digital transition of Armenia,” noted Mr Vassilis Maragos, Ambassador of the European Union to Armenia.
According to the Director for Neighborhood East and Institution Building of the Directorate-General for Neighborhood and Enlargement Negotiations of the European Commission Adrienn Kiraly, supporting the well-functioning of the education system in Armenia has been a long-standing priority for the European Union: “Access to quality education is at the heart of a resilient and prosperous society, and is especially important in rural areas. Together with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports and UNICEF, this program will be crucial to continue driving forward the new national education strategy by also supporting teachers and students in taking leadership and contributing to the education reforms”.
The participants were also welcomed by UNICEF representative in Armenia, Christine Weigand: “Central to our approach is the prioritization of data-driven decision-making, policy advocacy, and meaningful youth engagement. In collaboration with the EU, our shared objective extends beyond enhancing education quality; it is about nurturing a generation of empowered change-makers. UNICEF is committed to supporting Armenia’s efforts to modernize its education system to provide all children and youth with inclusive quality education.”