ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի միաձայն որոշմամբ Կոմիտաս Վարդապետի ստեղծագործությունների հավաքածուն գրանցվել է Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում: Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել «Հազար ու մի երգ» հայկական ժողովրդական երգերի մատենաշարի «Աշխատանքային երգեր» հատորի շնորհանդեսը, գործարկվել է «Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR ցուցադրությունը:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտնել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը, գիտական բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Շախկուլյանը, «Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR նախագծի հեղինակ, թանգարանագետ Մարինե Հարոյանը և «Արդշինբանկ» ՓԲԸ վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին և հետազոտական թիմին՝ նշելով. «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի միաձայն որոշմամբ Կոմիտաս Վարդապետի ստեղծագործությունների հավաքածուի՝ Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում գրանցվելու փաստը պետության հետևողական քաղաքականության արդյունք է: Այն տարբեր գերատեսչությունների համակարգմամբ իրականացվող տևական աշխատանք է: Գործընթացի կարևոր մաս է մեծածավալ գիտահետազոտական աշխատանքը, որի ընթացքում հայտը պատշաճ նախապատրաստվում է՝ համապատասխանեցնելով միջազգային չափանիշներին»:
Նախարարի խոսքով թե՛ նյութական, թե՛ ոչ նյութական ժառանգության հանրահռչակման, հատկապես միջազգային հարթակներում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համապատասխան ցանկերում գրանցելու նպատակով շարունակական աշխատանքներ են իրականացվում: Նրա տեղեկացմամբ՝ գրանցվել է Գյումրու դարբնության ավանդույթը՝ որպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն, մեկնարկել է Տաթևի և Տաթևի Մեծ անապատ վանական համալիրի, Որոտան գետի կիրճի հուշարձանախմբին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի զինված հակամարտությունների պայմաններում մշակութային արժեքների պաշտպանության կոնվենցիայի շրջանակում ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակ շնորհելու գործընթացը:
Ըստ Ժաննա Անդրեասյանի՝ պետական բյուջեում առանձին տող է հատկացվել հայտերի պատրաստման համար: Հայտերի ցանկերը, որոնց շուրջ աշխատանքներ են իրականացվելու, արդեն հստակեցված են:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, շնորհավորելով կարևոր իրադարձության կապակցությամբ, նշել է, որ ԱԳ նախարարությունը հետևողական է մշակութային ժառանգության միջազգայնացման հարցում: Նրա խոսքով՝ դեռ 2019 թվականին Կոմիտաս վարդապետի 150-ամյակն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների ցանկում: «Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում գրանցվում են բացառիկ արժեք ներկայացնող փաստագրական նմուշներ: Այս ծրագրի գլխավոր նպատակն է կանխել աշխարհում գոյություն ունեցող արխիվների և գրադարանների արժեքավոր հավաքածուների կորուստը և նպաստել դրանց արդյունավետ պաշտպանությանը և լայն տարածմանը: Մինչ այդ՝ նշված հեղինակավոր ցանկում իրենց արժանի տեղն են գտել Բյուրականի աստղադիտարանի առաջին հետազոտությունը, Մատենադարանի ձեռագրերի և Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների հավաքածուները: Կոմիտասի ստեղծագործությունների գրանցումը Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում նախևառաջ տարիների համատեղ աշխատանքի արդյունք է»,- ասել է ԱԳ նախարարի տեղակալը:
Ըստ Վահան Կոստանյանի՝ Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանները ևս ընդգրկվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2024-2025 թթ. Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների օրացույցում:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանի խոսքով՝ հունվարի 29-ը խորհրդանշական է թանգարանի համար. թանգարանը բացվել է 9 տարի առաջ այս օրը: «Այս տարի նաև Կոմիտասի 155-ամյակն է, որին լայնածավալ ծրագրերով պատրաստվել ենք: Կոմիտաս Վարդապետի ստեղծագործությունների հավաքածուի՝ Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում գրանցվելու փաստը մեզ համար պարտավորեցնող է: Այն 8 տարիների հետևողական աշխատանք է՝ ԿԳՄՍ և ԱԳ նախարարությունների և թանգարանի համագործակցությամբ»,-ասել է թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը:
Թանգարանի գիտական բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Շախկուլյանն իր հերթին նշել է, որ Կոմիտաս Վարդապետի արվեստի նկատմամբ օտարազգի ուսումնասիրողների մեծ հետաքրքություն կա, որից էլ բխել է հավաքածուի գրանցման պահանջը: Նա նաև տեղեկացրել է, որ սկսվել է Կոմիտասի ստեղծագործությունների հրատարակությունների նոր շարք, որտեղ կարևոր են միջազգայնացումը և դրանք ավելի հասանելի դարձնելը:
Տաթևիկ Շախկուլյանը ներկայացրել է նաև «Հազար ու մի երգ» հայկական ժողովրդական երգերի մատենաշարի «Աշխատանքային երգեր» հատորը:
«Թանգարանը մշտապես կրթական ծրագրեր է իրականացնում, և օտարազգի մասնակիցների հետ լեզվի խնդիր էր առաջանում: Այս բացը լրացնելու համար սկսեցինք հատորների տպագրության շարք: Ներկայացված են հայկական ֆոլկլորային երաժշտության 50-ական նմուշ՝ յուրաքանչյուր հատորում առանձին ժանրով և բնորոշ նկարներով»,- ասել է Տաթևիկ Շախկուլյանը:
«Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR ցուցադրություն
Որպես թանգարանի ձեռքբերում՝ Նիկոլայ Կոստանդյանը նշել է «Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR ցուցադրությունը:
«Նախագիծը հնարավորություն է ստեղծում VR ակնոցի միջոցով մուտք գործել Կոմիտաս Վարդապետի՝ Կ. Պոլսում գտնվող բնակարանի աշխատասենյակ: Եռաչափ մոդելավորմամբ ստեղծված վիրտուալ աշխատասենյակի ինտերիերում ներկայացված են Կոմիտասի ռոյալը և ֆիսհարմոնը, անձնական այլ իրեր։ Վիրտուալ շրջայցը հագեցած է ինտերակտիվ բաղադրիչով, ամբողջ ընթացքն ուղեկցվում է Կոմիտասի մասին պատմող տեղեկատվական նյութով, որում հնչում է նաև Կոմիտասի ձայնը։ Մոդելավորումը կատարվել է Կոմիտասի սան Արամ Աստվածատրյանի ձեռքով պատրաստված մանրակերտի հիման վրա: Վերջինս երկար տարիներ աշխատել է Բյուրականի աստղադիտարանում: 2019 թ. Կոմպոզիտորների միությունը մանրակերտը փոխանցել է թանգարանին»,- ասել է Նիկոլայ Կոստանդյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ VR ցուցադրությունն իրականություն է դարձել մասնավոր ընկերության հետ համագործակցությամբ, այս դեպքում՝ «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի:
«Մասնավորի հետ համագործակցությունը ցույց է տալիս համատեղ աշխատանքի արդյունավետությունն ու հեռանկարային բնույթը: Հույս ունեմ՝ այն լավ օրինակ կլինի թե՛ մյուս թանգարանների, թե՛ մասնավոր գործընկերների համար»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Ըստ նրա ՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաները, մուտք գործելով մշակույթի ոլորտ, նոր հնարավորություններ են ստեղծում նաև թանգարանների համար՝ կենդանի դարձնելով այցը. «Այցելուները նորովի են բացահայտելու Կոմիտասի աշխատասենյակը, նրա առօրյան մոտիկից ուսումնասիրելու հնարավորություն են ունենալու: Սա հատկապես երեխաների համար անկրկնելի փորձառություն է՝ նրանց գիտելիքը դարձնելով առավել տպավորիչ: Թանգարաններում ինտերակտիվ կրթական ծրագրերի ուսումնական գործընթացի զուգահեռ ընթացքից մեր երեխաները միայն շահելու են»:
«Արդշինբանկ» ՓԲԸ վարչության նախագահ Արտակ Անանյանի խոսքով՝ «Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR ցուցադրությունը փոքրիկ ներդրում է ոչ միայն հայ, այլև համաշխարհային արժեք ներկայացնող Կոմիտասի ժառանգությունը հանրահռչակելու նպատակով. «Մեզ համար շատ կարևոր է մեր մշակութային արժեքները պահպանելը և հետագա սերունդներին փոխանցելը, և մեր համագործակցությունը կլինի շարունակական»:
«Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR նախագծի հեղինակ, թանգարանագետ Մարինե Հարոյանի ներկայացմամբ՝ Կոմիտասի աշխատասենյակի մանրակերտը ստեղծվել է ոչ միայն նրա սանի՝ Արամ Աստվածատրյանի հիշողությամբ, այլև օգտագործվել են Կոմիտասի ժամանակակիցների՝ հատկապես Աղավնի Մեսրոպյանի հուշերը: Այն մոդելավորված է Կոմիտասի իրերի հիման վրա, որպեսզի որևէ շեղում չլինի:
Նշենք, որ վիրտուալ ակնոց նախագիծն իրականացվել է ARLOOPA ընկերության տեխնիկական աջակցությամբ (համահիմնադիր՝ Արման Աթոյան):
Ասուլիսին ներկա էր նաև Արամ Աստվածատրյանի սանը՝ Հենրիկ Սարգսյանը, որը ևս իր վարպետի հետ որոշակիորեն աշխատել է մանրակերտի ստեղծման շուրջ: Ըստ Հենրիկ Սարգսյանի՝ իր վարպետը մանրակերտը ստեղծել է 1968 թ. և ավարտել 1969 թ.՝ ի նշանավորումն Կոմիտասի 100-ամյակի: Ներկայացված է Կոմիտասի՝ Կ. Պոլսի տան աշխատասենյակը:

By the unanimous decision of the UNESCO Executive Board, the collection of works by Komitas Vardapet has been included in the Memory of the World International Register. The presentation of "Labour Songs" volume of the “A Thousand and One Songs" collection of Armenian folk songs was held at Komitas Museum-Institute, and the VR exhibition “Komitas’ Study” was launched.
This was announced at the press conference convened at Komitas Museum-Institute by RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, RA Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan, Director of Komitas Museum-Institute Nikolay Kostandyan, Head of the Scientific Department Tatevik Shakhkulyan, author of the “Komitas’ Study” VR project, museologist Marina Haroyan and Chairman of the Management Board of “Ardshinbank” CJSC Artak Ananyan.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan expressed her gratitude to the partners and the research team noting: “The fact that the collection of works by Komitas Vardapet has been included in the Memory of the World International Register by the unanimous decision of the UNESCO Executive Board, is the result of a consistent state policy. A significant aspect of the procedure involves extensive research, ensuring that the application is properly prepared in compliance with international standards.”
According to the Minister, continuous work is carried out for the popularization of both tangible and intangible heritage, especially to include on relevant international platforms - UNESCO lists. The Minister stated that the tradition of blacksmithing in Gyumri is registered as an intangible cultural heritage of UNESCO, the process of assigning a status of enhanced protection as part of the UNESCO Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict to Tatev and the Great Hermitage of Tatev Monastery Complexes and the group of monuments of the Vorotan River Gorge has been launched.
According to Zhanna Andreasyan, a specific allocation has been made in the State Budget for application preparation. The lists of applications, for which work will be carried out, have already been clarified.
Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, Vahan Kostanyan congratulated on the important event and noted that the Ministry is committed to the internationalization of cultural heritage. According to him, back in 2019, the 150th anniversary of Komitas Vardapet was included in the list of the UNESCO Calendar of Anniversaries of Eminent Personalities and Important Events. “Exceptionally valuable documentary samples are listed in the Memory of the World International Register. The main objective of this program is to prevent the loss of valuable collections of existing archives and libraries around the world and to promote their effective protection and wide dissemination. Previously, the initial studies of Byurakan Observatory, collections of Matenadaran manuscripts, and Aram Khachaturian’s works were included in this prestigious list. First and foremost, the inclusion of Komitas' works in the Memory of the World International Register is the result of many years of joint work,” said the Deputy Minister of Foreign Affairs.
According to Vahan Kostanyan, the 100th anniversaries of Charles Aznavour and Sergei Parajanov are included in the UNESCO Calendar of Anniversaries of Eminent Personalities and Important Events for the 2024-2025 cycle.
According to the Director of Komitas Museum-Institute Nikolay Kostandyan, January 29 is symbolic for the museum: this date marks the museum's opening nine years ago. “This year also marks the 155th anniversary of Komitas, for which we have been planning extensive programs. We are bound by the fact that Komitas Vardapet's collection of work is listed in the Memory of the World International Register. This has been an 8-year consistent work in collaboration with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the Ministry of Foreign Affairs and the museum,” noted Director of Komitas Museum-Institute Nikolay Kostandyan.
Tatevik Shakhkulyan, the head of the museum's scientific department, in turn, mentioned the significant interest of international researchers in Komitas Vardapet’s art, highlighting the need to register the collection. She additionally informed that a new series of publications of Komitas' works has begun, in which internationalization and accessibility enhancements are important.
Tatevik Shakhkulyan also introduced the collection “Labor Songs”(Ashkhatankayin yerger) from the series of Armenian folk songs “A Thousand and One Song” (Hazar u mi yerg).
“The museum regularly runs educational programs, and foreign participants encountered language barriers. To fill this gap, we have launched a publication of a series of volumes. Each volume has fifty examples of Armenian folk music, each with a distinct genre and corresponding images,” said Tatevik Shakhkulyan.
“Komitas’ Study” VR Exhibition
Nikolay Kostandyan highlighted the VR exhibition “Komitas's study” as a notable achievement of the museum.
“The project provides an opportunity to access the study of Komitas Vardapet in Constantinople through VR glasses. The virtual study's interior, which was produced using 3D modelling, includes Komitas' piano and physharmonica in addition to other personal items. The virtual tour includes an interactive element and the entire process is enhanced by informative material about Komitas, including recordings of his voice. The modelling was done based on the scale model created by Komitas' student, Aram Astvatsatryan. The latter worked at Byurakan Observatory for many years. In 2019, the Union of Composers donated the scale model to the museum,” said Nikolay Kostandyan.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan emphasized the significance of the virtual exhibition becoming a reality through collaboration with a private company, in this instance “Ardshinbank” CJSC.
“Collaboration with the private sector demonstrates the efficiency and potential of joint work. I hope that both private partners and other museums will find this to be a fine example,” said Minister Zhanna Andreasyan.
According to her, as contemporary technologies permeate the cultural sector, they open up new possibilities for museums and make visits more interactive: “Visitors will discover Komitas' study in a new way and have the chance to learn more about his everyday activities. This is a unique experience, particularly for children, making their knowledge even more impressive. Our children will only benefit from the parallel educational process and interactive educational programs in museums.”
According to Artak Ananyan, Chairman of the Management Board of “Ardshinbank” CJSC, the “Komitas’ Study” virtual exhibition is a small investment aimed at popularizing Komitas' legacy, which represents not only Armenian but also world value: “We must prioritize the preservation of our cultural values and ensure their transmission to future generations. Our collaboration will be ongoing.”
The author of “Komitas’ Study” VR project, museologist Marina Aroyan, stated that the scale model of Komitas' study was created based on the memories of his student Aram Astvatsaturyan, as well as the recollections of Komitas' contemporaries, particularly Aghavni Mesropyan. It is based on Komitas’ items, so there is no deviation.
It should be mentioned that the virtual glasses project was implemented with the technical support of the “ARLOOPA” company (co-founder Arman Atoyan).
Aram Astvatsaturyan's student Henrik Sargsyan who had collaborated with his mentor on creating the scale model also attended the press conference. Henrik Sargsyan stated that his master had created the scale model in 1968 and completed it in 1969 to honour the 100th anniversary of Komitas. Komitas's study in the Constantinople House is introduced.