ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Ադդէ Հովասափյանին:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին և նշել, որ անցած տարիների հաջողված համագործակցությունը լավագույն հիմքն է՝ այն շարունակելու նաև այս և հետագա տարիներին:
Նախարարը հատկապես կարևորել է ԿԳՄՍ նախարարության արդյունավետ համագործակցությունը Բրիտանական խորհրդի հետ՝ որպես հաջողված օրինակներ նշելով անգլերենի ուսուցիչների վերապատրաստման և ուսուցման որակի ապահովմանն ուղղված աջակցությունը, դպրոցներում անգլերենի ակումբների ստեղծման ծրագիրը. «Առանձնահատուկ կարևոր են Բրիտանական խորհրդի դերը և աջակցությունն անգլերենի ուսուցման մեթոդաբանության մշակման և ուսուցիչների վերապատրաստման հարցերում: Կարող ենք արձանագրել, որ այս աջակցությամբ էականորեն բարելավվել են ուսուցիչների դասավանդման հմտությունները»:
Նշվել է, որ ծրագրի շրջանակում նախատեսված են այլ միջոցառումներ ևս, որոնք կիրականացվեն ընթացիկ տարում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են գիտակրթական համատեղ ծրագրերի իրականացումը, որը կարող է նպաստել գիտության և կրթության ոլորտներում համագործակցության նոր հնարավորությունների ստեղծմանը: Անդրադարձ է եղել ՀՀ-ում ընթացող կրթական և մշակութային բարեփոխումներին` վերահաստատելով պատրաստակամությունը ոլորտային ռազմավարությունների իրականացման հարցում։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հատկապես ընդգծել է Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի և Բրիտանական գրադարանի միջև նախատեսվող համագործակցության կարևորությունը՝ որպես հաջողված փորձ նախանշելով Հայաստանի պատմության թանգարանի և Բրիտանական թանգարանի համագործակցությունը:
Կողմերն անդրադարձել են «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության հետ կապերի հետագա ընդլայնմանը: Մասնավորապես՝ քննարկվել է ակադեմիական քաղաքի կրթական կլաստերի կայացման հարցում Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL) հետ համագործակցային կապերի հաստատման հարցը: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի և Լոնդոնի արվեստների համալսարանի միջև համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը, որն ուղղված է ակադեմիական քաղաքի Արվեստների կլաստերի ձևավորման համար առաջարկությունների և գործիքների տրամադրման, կրթական ծրագրերի մշակման, որակի ստուգման և ինստիտուցիոնալ կառավարման բնագավառներում աջակցությանը:
Հանդիպման ընթացքում նախարարն ու դեսպանը քննարկել են նաև համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին առնչվող մի շարք այլ հարցեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Armenia John Gallagher and Country Director of the British Council Armenia Office Addeh Hovasapian.
Minister Zhanna Andreasyan welcomed the guests and emphasized that the successful cooperation in past years is the best basis for its continuation in the current and upcoming years.
The Minister especially underlined the significance of productive collaboration between the ESCS Ministry and the British Council, citing as successful examples the assistance aimed at English teachers' training and quality assurance of education, and the program for establishing English language clubs in schools: “The British Council's participation and assistance in the development of English teaching methodologies and teacher training programs is particularly important.”
It was noted that further initiatives are intended to be executed this year under the program's framework.
During the meeting, the parties emphasized the need to implement collaborative scientific and educational programs that can create new opportunities for cooperation in the field of science and education. A reference was made to the ongoing educational and cultural reforms in RA, reconfirming the willingness to implement sector strategies.
Minister Zhanna Andreasyan emphasized the significance of the upcoming collaboration between the “Matenadaran” Research Institute of Ancient Manuscripts named after M. Mashtots and the British Library highlighting the cooperation between the History Museum of Armenia and the British Museum as a successful experience.
The parties touched upon the further expansion of relations with the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland within the “Academic City” program. The discussion focused on the establishment of partnerships with University College London (UCL) to create an educational cluster within the Academic City. Zhanna Andreasyan emphasized, in this regard, the significance of the memorandum of understanding “On Cooperation between the Committee on Higher Education and Science of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the University of the Arts London,” which aims to provide suggestions and tools for the establishment of the Academic City Art Cluster, the creation of curricula, quality assurance, and institutional management.
During the meeting, the Minister and the Ambassador also discussed various other issues related to the potential expansion of cooperation.