ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր մասնակցել է «Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական և նորարարական ազգային համակարգ. խնդիրներից դեպի վերածնունդ» խորագրով կոնֆերանսին, որն անցկացրել է «Գիտուժ» նախաձեռնությունը:
Կոնֆերանսին մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Կոնֆերանսը մեկ հարթակում միավորել է գիտական, կրթական և տեխնոլոգիական համայնքների, պետական հատվածի ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական և նորարարական համակարգի զարգացման հեռանկարները, այդ ճանապարհի խոչընդոտները և դրանց լուծումները, ինչպես նաև հասկանալու, թե ինչպես գիտությունը դարձնել առաջնային գործիք ՀՀ անվտանգության ապահովման և մրցունակության բարձրացման համար։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է նախաձեռնությունը և ընդգծել դրա կարևորությունը՝ ոլորտում առկա խնդիրների և դրանց լուծումների վերաբերյալ քննարկումները մասնակցային ու ներառական միջավայրում ապահովելու, տարբեր կարծիքներ հնչեցնելու տեսանկյունից: Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է գիտության ոլորտի առաջնահերթություններին. «Կառավարությունը հստակ ու չափելի թիրախներ է սահմանել՝ գիտության ֆինանսավորման, գիտության ոլորտի երիտասարդացման, սերնդափոխության, նոր գիտնականների ներգրավման, արդյունքների հաստատման և տեխնոլոգիական առաջընթացին նպաստելու առումով: Վերջին 3 տարիներին Կառավարությունը գիտության ոլորտում կատարել է էական ներդրումներ, և կարիք կա հասկանալու այդ ներդրումների արդյունավետության, միջանկյալ արդյունքների և դրանց չափելիության ցուցանիշները, որպեսզի մեր հաջորդ քայլերը լինեն առավել մտածված և արդյունքների տեսանկյունից՝ ավելի հաշվետվողական: Պետք է հասկանալ նաև հասարակության, տնտեսության և գիտական համայնքի ակնկալիքները գիտության ոլորտից: Մեր խնդիրն է՝ զարգացնել նաև կապը գիտության արդյունքների և տնտեսության միջև»:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ գիտության ոլորտի ֆինանսավորումը 2018 թվականի համեմատ արդեն իսկ ավելացել է 2,5 անգամ՝ ավելի քան 150 %-ով, և հասել ավելի քան 30 մլրդ-ի, որը բերում է տեսանելի փոփոխություններ:
«Նախորդ տարի գրանցել ենք գիտնականների թվի աճ. մեր դրամաշնորհային ծրագրերի մեծ մասը՝ ավելի քան 70 %-ը, բաժին է հասնում մինչև 35 տարեկան երիտասարդ գիտնականներին: 2024 թվականի հունվարից գիտնականների աշխատավարձերի շուրջ 170 տոկոս աճ կունենանք: Այս գործընթացներին նպասում է նաև տեխնիկական հագեցվածության ապահովումը: Միայն նախորդ տարի 28 գիտական սարքավորումներ են գնվել՝ շուրջ 2,9 մլրդ դրամ արժողությամբ: Կան նույնիսկ 1 մլն դոլար արժողությամբ սարքեր, որոնք թույլ են տալիս լուրջ և արդիական հետազոտություններ իրականացնել: Այս տարի արդեն 4,2 մլրդ-ի շրջանակում սարքավորումների գնման հայտեր են հավաքագրվել, և կազմակերպվում են գնման գործընթացները»,- փաստել է նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև հասարակական գիտությունների կարևորությանը. «ԿԳՄՍ նախարարությունը գիտության զարգացման առաջնահերթություն է դիտարկում ոչ միայն բնագիտամաթեմատիկական գիտությունները, այլև հասարակագիտությունը: Մենք ապրում ենք շատ բարդ ժամանակներում և ականատես լինում մեզ ծանոթ աշխարհակարգի ամբողջական վերափոխմանը, որտեղ հասարակագիտությունը մեծ անելիք ունի»:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը կոնֆերանսի մասնակիցներին տեղեկացրել է, որ 2024 թ. բյուջետային հայտում առաջարկվել է Հայաստանում սուպերհամակարգչային արհեստական բանականության կենտրոն ստեղծել՝ 8 մլն դոլար արժողությամբ: Հարցն առաջիկայում կքննարկվի Կառավարության նիստում:
ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն անդրադարձել է աշխատաշուկայի պահանջարկի հիման վրա մասնագետների պատրաստման խնդրին. «Առաջարկվող բոլոր գաղափարները փորձում ենք կյանքի կոչել շարունակական և նոր ծրագրերի շնորհիվ՝ ապահովելով ինչպես կրթական, այնպես էլ գիտական բաղադրիչները: Դրանք միտված է գիտության, կրթության, բարձր տեխնոլոգիաների և տնտեսության զարգացմանը»:
«ԱՅԲ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արամ Փախչանյանն իր հերթին ընդգծել է. «Գիտությունն այլևս անհատների գործ չէ, այն համակարգված և կազմակերպված ընթացք է: Ինչպես ողջ աշխարհում, այնպես էլ ՀՀ-ում տեղի են ունենում փոփոխություններ, որոնք ոչ միայն հասարակական, այլև տեխնոլոգիական են: Մարդկությունը միշտ կարողացել է գտնել բարդ իրականությունից ելք, որը եղել է նաև ռիսկի ճանապարհ, իսկ այդ ճանապարհի առաջամարտիկները գիտնականներն են»:
Կոնֆերանսի ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր՝ ուղղված համալսարաններում և ինստիտուտներում առկա գիտական ներուժին և ապագայի պահանջներին, հետազոտահեն կրթական միջավայր ստեղծելու անհրաժեշտությանը, Հայաստանում հումանիտար և հասարակագիտական գիտությունների առաջխաղացմանը, գիտության առևտրայնացմանը:
Կոնֆերանսն անցկացվում է գիտության ոլորտի վերաբերյալ 8 պանելային քննարկումների միջոցով: Ամփոփվել են նաև «Գիտուժ» նախաձեռնության անցած ճանապարհը, ձեռքբերումները և հետագա անելիքները:

RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan participated today in the Conference “Armenia’s National Research and Innovation System: Transforming Challenges into Revival”, which was held by the “Gituzh” Initiative.
Deputy Chairman of the National Assembly Hakob Arshakyan and Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan also attended the Conference.
The Conference has brought together representatives of the scientific, educational and technological community and the public sector on one platform to discuss the prospects for the development of Armenia's scientific, technological and innovation system, obstacles on this path and their solutions, as well as to understand how to make science a priority tool for ensuring security and increasing the competitiveness of Armenia.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the initiative and emphasized its significance in terms of ensuring participation and discussion of existing issues in the sector and their solutions in an inclusive environment, voicing various opinions. Zhanna Andreasyan touched upon the priorities in the field of science: “The Government has established specific and measurable objectives for funding the science sector, revitalizing the scientific community, fostering generational change, attracting new scientists, validating results, and advancing technological progress. Over the past 3 years, the Government has made significant investments in the field of science, and there is a need to understand the indicators of the efficiency of these investments, intermediate results and their measurability so that our next steps are more thoughtful and more accountable in terms of outcomes. It is important to understand the expectations of the society, the economy, and the scientific community from the field of science. Our task is to also develop the link between the outcomes of science and economy.”
ESCS Minister Zhanna Andreasyan emphasized that funding for the science sector has already increased by over 150%, which is 2.5 times more as compared to 2018, reaching more than 30 billion, resulting in noticeable changes.
“There was a rise in the number of scientists last year: over 70% of the grants awarded through our programs go to young scientists who are under 35. Starting from January 2024, scientists' salary will increase by almost 170%. These processes are also facilitated by the provision of technical equipment. Last year, a total of 28 scientific devices were purchased, amounting to approximately 2.9 billion AMD. There are even devices worth $ 1 million that enable to conduct serious and relevant research. This year applications for the acquisition of equipment were received within $4.2 billion and procurement procedures are being set up,” stated the Minister.
Zhanna Andreasyan discussed the significance of social sciences as well: “The ESCS Ministry prioritizes not only natural and mathematical sciences but also social sciences for scientific advancement. We are living in extremely challenging times and are witnessing a complete restructuring of the world order that we are accustomed to, and social science is playing a significant role in this.”
The Deputy Chairman of the National Assembly Hakob Arshakyan informed the Conference participants that it was proposed to establish a supercomputing artificial intelligence centre worth $8 million in Armenia as part of the 2024 budget application. The subject will be considered at the upcoming Government session.
HTI Minister Robert Khachatryan, stressed the need to train specialists in accordance with labour market demands: “We are working to put all of the suggestions into practice with the help of ongoing and new initiatives that include both educational and scientific components. They are aimed at the advancement of science, education, high technology and economy.”
Chairman of the Board of Trustees of the “AYB” Educational Foundation Aram Pakhchanyan, in turn, highlighted: “Science is becoming a methodical and structured field rather than a subject for individuals. Changes are occurring both globally and in Armenia, encompassing not only social but also technological aspects. Humanity has always found a way out of a complex reality, which was also a risky path, and scientists became the pioneers of this journey.”
During the Conference, several topics related to the scientific potential available in universities and institutes and the requirements of the future were considered, including the scientific potential in universities and institutes, future requirements, the need for a research-oriented educational environment, the promotion of humanities and social sciences in Armenia, and the commercialization of science.
The Conference is held through 8 panel discussions in the field of science. The “Gituzh” initiative's progress, accomplishments, and future plans were summarized.