Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում Համաշխարհային բանկի մարդկային ռեսուրսների զարգացման գծով տարածաշրջանային տնօրեն Միխայիլ Ռուտկովսկիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Կառոլին Գեգինատը:
ԿԳՄՍ նախարարը, ողջունելով հյուրերին, շնորհակալություն է հայտնել Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներին երկարատև, շարունակական և արդյունավետ համագործակցության համար: Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ կրթական համակարգում գրանցվող հաջողությունները համատեղ ջանքերի և աշխատանքի արդյունք են:
«Նախորդ տարի հաստատվել է ՀՀ կրթության զարգացման՝ մինչև 2030 թվականի պետական ծրագիրը, և այժմ ակտիվ բարեփոխումների փուլում ենք կրթական բոլոր մակարդակներում: Սա, իհարկե, մեծ ծավալի աշխատանք է ենթադրում, որտեղ փորձագիտական աջակցությունը շատ կարևոր է: Համաշխարհային բանկի հետ արդեն իսկ մեծ աշխատանք ենք իրականացրել նաև հանրակրթության պետական նոր չափորոշչի փորձարկման և ներդրման տեսանկյունից: Ուրախ եմ մեր շարունակական համագործակցության առիթով: Մեր բարեփոխումների մեծ օրակարգին միանում է նաև բարձրագույն կրթության ոլորտը, որտեղ ևս բազում անելիքներ կան»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Ներկայացնելով ՀՀ կրթական համակարգի առջև ծառացած հիմնական խնդիրները՝ նախարարն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 30 հազար աշակերտների և ուսանողների կրթական իրավունքի ապահովմանն առնչվող հարցերին՝ նշելով, որ երեխաների ներգրավումը կրթական հաստատություններում պետության ուշադրության ներքո է:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել Ակադեմիական քաղաքի ձևավորման ծրագրին:
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ այս ուղղություններով մեծ ծավալի բովանդակային և ենթակառուցվածքային աշխատանք պետք է իրականացվի, որտեղ միջազգային գործընկերների աջակցությունը նշանակալի դերակատարություն կունենա:
Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում Համաշխարհային բանկի մարդկային ռեսուրսների զարգացման գծով տարածաշրջանային տնօրեն Միխայիլ Ռուտկովսկին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ բարդ և դժվարին այս ժամանակներում Հայաստանը շարունակում է կրթական բարեփոխումները:
«Մարդկային կապիտալի զարգացումը ՀԲ առաջնահերթություններից է: Վստահ ենք՝ կրթական ոլորտի բարեփոխումներն ուղղակիորեն կնպաստեն երկրի ընդհանուր զարգացմանը»,- ասել է Ռուտկովսկին՝ վերահաստատելով Համաշխարհային բանկի պատրաստակամությունը՝ շարունակական աջակցության և օժանդակության տրամադրման հարցում:
Միխայիլ Ռուտկովսկին բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը կրթական ոլորտի բարեփոխումների, Հանրակրթության պետական նոր չափորոշչի փորձարկման ու ներդրման համատեքստում՝ ընդգծելով, որ արդյունքները բավականին տպավորիչ են:
Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Ռենատա Ֆրեյտաս Լեմոսը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է Հայաստանում ԲՏՃՄ ուղղություններով իրականացված կրթական բարեփոխումների գնահատման վերաբերյալ հետազոտության արդյունքները: Դիտարկումը ցույց է տվել, որ Տավուշում, որտեղ առաջինն է ներդրվել հանրակրթության պետական չափորոշիչը, նկատելի է կրթության որակի առաջընթաց: Ըստ Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների՝ վերլուծությունը փաստում է, որ հանրակրթության պետական չափորոշչի ամբողջական ներդրումը կրթության որակի բարելավման տեսանկյունից դրական արդյունք կապահովի:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ համագործակցության հետագա հեռանկարներն ու հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan received today the delegation headed by the World Bank Regional Director for Human Development in Europe and Central Asia Michal Rutkowski.
Country Manager of the World Bank for Armenia Carolin Geginat and Chairman of the Committee on Higher Education and Science Sargis Hayotsyan also attended the meeting.
Welcoming the guests, the ESCS Minister thanked the representatives of the World Bank for long-term, continuing and efficient collaboration. According to Zhanna Andreasyan, success in the education system is the result of joint efforts and work.
“Last year, the “RA Education Development State program until 2030” was approved, and currently we are in the stage of active reforms at all levels of education. Naturally, this requires a large amount of work, in which case professional assistance is essential. We have already carried out a lot of work with the World Bank also in terms of piloting and implementing the new state standard for general education. I am happy for the long-term cooperation we have. The sector of higher education is also joining our comprehensive reform agenda, where there remains much to be done,” said Zhanna Andreasyan.
Presenting the primary challenges facing the education system of the Republic of Armenia, the Minister also touched upon issues related to ensuring the right to education of about 30 thousand forcibly displaced students and schoolchildren from Nagorno-Karabakh, noting that the state places a high priority on children's involvement in educational institutions.
During the meeting, the parties referred to the plan for the creation of the Academic City.
According to the ESCS Minister, considerable infrastructure development should be carried out in these directions, in which the assistance of international partners will play a significant role.
Thankful for the reception, World Bank Regional Director for Human Development in Europe and Central Asia Michal Rutkowski highlighted that Armenia continues educational reforms in these hard times.
“The development of human capital is one of the priorities of the World Bank. We are confident that education reforms will directly contribute to the overall development of the country,” said Rutkovsky, reaffirming the World Bank's commitment to offer ongoing support and assistance.
Michal Rutkowski highly appreciated Armenia's efforts in the context of reforms in the field of education, piloting and implementation of the new state standard for general education, stressing that the results are impressive.
During the discussion, Senior Economist at the World Bank Renata Freitas Lemos presented the results of the evaluation of the STEM-related educational reforms carried out in Armenia. According to the monitoring, there has been a noticeable improvement in the quality of education in Tavush, the place where the state standard for general education was initially implemented. The research, according to World Bank experts, indicates that the complete implementation of the state standard for general education will have a favourable impact on advancing the quality of education.
According to representatives of the World Bank, the analysis shows that the full implementation of the state standard of general education will provide a positive result in terms of improving the quality of education
Further prospects of bilateral cooperation and other issues of interest were also considered during the meeting.