Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հունգարիայի արտաքին գործերի ու առևտրի նախարարության միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ 2023-2025թթ. «Stipendium Hungaricum» կրթաթոշակային ծրագրի շրջանակում համագործակցության մասին»՝ երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների խորացման և բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման նպատակով:
Հուշագրի համաձայն՝ հունգարական կողմը մինչև 2025 թվականը յուրաքանչյուր տարի կրթաթոշակային 30 տեղ կհատկացնի ՀՀ քաղաքացիներին՝ Հունգարիայի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում հունգարերեն կամ այլ օտար լեզուներ ուսանելու նպատակով:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի՝ Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հունգարիայի Պետքարտուղար Տրիստան Ազբեջը, Հունգարիայի նախարարական հանձնակատար Գյուլա Բուդային, ՀՀ ԱԳՆ և ԿԳՄՍՆ այլ ներկայացուցիչներ:
ԿԳՄՍ նախարարը ողջունել է հյուրերին և կարևորել հայ-հունգարական համագործակցությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում: Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ լեզուների ուսուցումը «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի» կարևոր թիրախներից է, իսկ հունգարերենի ուսուցումը նոր հեռանկարներ և հնարավորություններ կարող է բացել հայ երիտասարդների համար:
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին՝ Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել նաև հայոց լեզու, գրականություն և հայագիտական առարկաների դասավանդման ծրագրի իրականացումը Հունգարիայի պետական համալսարանում: Անդրադարձ է կատարվել Բուդապեշտի Պետեր Պազմանի անվան կաթոլիկ համալսարանում հայագիտական հետազոտությունների թեմային, ինչպես նաև Երևանի պետական համալսարանում կամ Երևանի պետական մանկավարժական համալսարանում հնարավորության դեպքում հունգարագիտության և հունգարերենի ուսումնասիրությունների զարգացմանը:
Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ կարևորելով երկու երկրների միջև ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները, համագործակցության առկա ուղիներն ու ներուժը: Անդրադառնալով կրթաթոշակային ծրագրին՝ նախարարը նշել է, որ պահանջարկի դեպքում հունգարական կողմը կդիտարկի նաև կրթաթոշակային տեղերի ավելացման հնարավորությունը: Պետեր Սիյարտոն կարևորել է հունգարերենի և հայերենի տիրապետող մասնագետների պատրաստումը՝ հույս հայտնելով, որ կրթաթոշակային ծրագիրը կնպաստի հայ երիտասարդների շրջանում հունգարերենի հանդեպ հետաքրքրության բարձրացմանը և համապատասխան մասնագետների պատրաստմանը:
Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ հանդիպմանը ԿԳՄՍ նախարարը բարձրացրել է Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային ժառանգության պաշպանության հարցը: Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական հարուստ մշակութային ժառանգությունն այժմ գտնվում է Ադրբեջանի կողմից վերացման հստակ սպառնալիքի ներքո։ ԿԳՄՍ նախարարը Պետեր Սիյարտոյի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ 2020 և 2023 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել հայոց պատմության և մշակույթի 5000 անշարժ հուշարձաններ, ինչպես նաև պետական 16 թանգարաններ, որոնց պահպանությանն ուղղված միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը կարող է էական դեր ունենալ:
«Ամարասի վանական համալիրը, որտեղ 5-րդ դարում բացվել է առաջին հայկական դպրոցը, Գանձասարի վանական համալիրը և պատմամշակութային մի շարք այլ հուշարձաններ համաշխարհային քրիստոնեական ժառանգության կարևոր մասն են և, ցավոք, այսօր գտնվում են այլախեղման հստակ սպառնալիքի ներքո: Հույս ունենք՝ միջազգային հանրության և կառույցների ջանքերի մեկտեղման արդյունքում հնարավոր կլինի գտնել լուծումներ՝ Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության պահպանության համար: Բաց աղբյուրներից ստացված տեղեկությունների հիման վրա՝ 2020-ից 2023 թվականներին հավաքագրել ենք փաստագրական տեսանյութեր և լուսանկարներ՝ հուշարձանների մասնակի կամ ամբողջական ոչնչացման շուրջ 50 դեպքերի վերաբերյալ»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Պետեր Սիյարտոն նշել է, որ որպես քրիստոնյա երկիր՝ Հունգարիան ևս կարևորում է քրիստոնեական կոթողների, մասնավորապես եկեղեցիների պահպանությունը:

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary signed a memorandum of understanding on cooperation within the “Stipendium Hungaricum” scholarship program for 2023-2025, aimed at strengthening friendly relations between the two countries and advancing cooperation in the field of higher education.
According to the memorandum, the Hungarian side will annually allocate 30 scholarship places to RA citizens to study Hungarian or other foreign languages in Hungarian higher education institutions until 2025.
Deputy Minister of Foreign Affairs Paruyr Hovhannisyan, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, Hungarian Secretary of State Tristan Azbej, Hungarian Ministerial Commissioner Gyula Budai and other representatives of the RA Ministries of FA and ESCS attended ESCS Minister Zhanna Andreasyan's meeting with the delegation headed by Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Siarto.
The ESCS Minister welcomed the guests and highlighted the importance of Armenian-Hungarian cooperation in the fields of education, science, culture, sports and youth. According to Zhanna Andreasyan, studying languages is one of the important targets of the “RA Education Development State Program until 2030”, and studying the Hungarian language can open up new perspectives and opportunities for the Armenian youth.
Touching upon the prospects of cooperation in the field of education, Zhanna Andreasyan also suggested considering the implementation of the program of teaching the Armenian language, literature and Armenian studies at the Hungarian State University. A reference was made to the topic of Armenian studies at the Peter Pazmany Catholic University in Budapest, as well as the development of Hungarian studies and Hungarian language studies at Yerevan State University or Yerevan State Pedagogical University, upon possibility.
Thankful for the reception, Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Siarto emphasized the importance of the partnership relations formed between the two countries and the existing and potential avenues of cooperation. Touching upon the scholarship program, the Minister noted that in case of demand, the Hungarian side will also consider the possibility of increasing scholarship places. Peter Siarto stressed the importance of training Hungarian and Armenian-speaking specialists, expressing hope that the scholarship program will contribute to the increase of interest in the Hungarian language among Armenian youth and the training of relevant specialists.
At the meeting with Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Siarto, the ESCS Minister raised the issue of protecting the historical and cultural heritage of Nagorno-Karabakh. Zhanna Andreasyan stressed that the rich Armenian cultural heritage of Nagorno-Karabakh is now under a direct threat of destruction by Azerbaijan. The Minister drew Peter Siarto’s attention to the fact that due to the military aggression against Nagorno-Karabakh in 2020 and 2023, 5000 immovable monuments of Armenian history and culture, as well as 16 state museums, came under the control of Azerbaijan and that the targeted address of the international community to the preservation of which can have an essential role.
“The Amaras Monastery Complex, where the first Armenian school was founded in the 5th century, the Gandzasar Monastery complex and several other historical and cultural monuments are an important part of the world Christian heritage and, unfortunately, today are under an obvious threat of distortion. We are hopeful that due to the joint efforts of the international community and structures, it will be possible to find solutions for preserving the cultural heritage of Nagorno-Karabakh. Based on the information from open sources in the period from 2020 to 2023, we have collected documentary videos and photographs about 50 cases of partial or complete destruction of monuments,” noted Zhanna Andreasyan.
Peter Siarto noted that, as a Christian country, Hungary also attaches importance to the preservation of Christian monuments, in particular churches.