Հոկտեմբերի 25-27-ը պաշտոնական այցով Հայաստանում է Ֆրանսիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ Մալակի գլխավորած պատվիրակությունը:
Պատվիրակության կազմում են Ֆրանսիայի ԱԺ բարեկամական խմբի նախագահ Անն-Լորանս Պետելը, պատգամավոր Անն Ժընըտեն, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Լորանս Ֆարան, Լիոնի նախկին քաղաքապետ Ժորժ Քեփենեկյանը, Լուվրի թանգարանի նախագահ-տնօրեն Լորանս դե Կարը, դիվանագետ, ALIPH ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Վալերի Ֆրելանդը, ֆրանսահայ արվեստագետներ, այդ թվում՝ դերասան Սիմոն Աբգարյանը, դաշնակահար, հեղինակ-կոմպոզիտոր Անդրե Մանուկյանը, մշակույթի ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղեկցությամբ Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ Մալակի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր առավոտյան այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակին: Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում: ՖՀ մշակույթի նախարարը շրջել է հուշահամալիրի հիշատակի ծառուղում, որտեղ նախկինում եղևնի է տնկել նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնակատար Էդիտա Գզոյանը հյուրերին ներկայացրել է Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիրի կառուցման պատմությունն ու խորհուրդը: Առանձնակի ներկայացվել է բազալտե հուշապատի վրա հավերժացած Ֆրանց Վերֆելի, Յոհաննես Լեփսիուսի, Անատոլ Ֆրանսի գործունեությունը՝ ընդդեմ հայերի նկատմամբ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրագործված ցեղասպանության:
Ֆրանսիայի Հանրապետության պատվիրակությունը շրջել է նաև թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել ներկայացված ցուցադրություններին: ՖՀ մշակույթի նախարարն այցի ավարտին գրառում է կատարել թանգարան-ինստիտուտի պատվավոր հյուրերի մատյանում՝ մասնավորապես նշելով. «Պետք է անտարբեր չլինել խնդիրների հանդեպ, որոնց բախվում ենք: Պետք է գործել՝ հիշելով դրանք: Մենք չենք հանդուրժի և չենք մոռանա ոչ մի բացասական եղելություն: Ֆրանսիան այս պահին և ընդմիշտ հայ ժողովրդի կողքին է»:
Ֆրանսիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ Մալակի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր այցելել է նաև «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան:
Այցերի ընթացքում նախարարներին ուղեկցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը, Դանիել Դանիելյանը, Ալֆրեդ Քոչարյանը, ԿԳՄՍ նախարարության այլ ներկայացուցիչներ:
Նշենք՝ Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի՝ Մատենադարանի նոր մասնաշենքի դահլիճում այսօր տեղի կունենա ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ Մալակի համատեղ ասուլիսը:

On October 25-27, the delegation headed by the Minister of Culture of the Republic of France Rima Abdul Malak is on an official visit to Armenia.
The delegation includes the Chair of the Friendship Group of the National Assembly of France Anne-Laurence Petel, Deputy Anne Genten, Deputy of the European Parliament Laurence Farah, former Mayor of Lyon Georges Kepenekian, President-Director of the Louvre Laurence des Cars, diplomat, executive director of the “ALIPH” Foundation Valery Freeland, French-Armenian artists, including actor Simon Abgaryan, pianist, writer-composer Andre Manoukian and other representatives of the cultural sector.
Accompanied by ESCS Minister Zhanna Andreasyan, the delegation headed by French Minister of Culture Rima Abdul Malak visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex this morning and paid tribute to the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide. The guests laid flowers at the memorial of the victims of the Armenian Genocide. The French Minister of Culture strolled around the memorial alley, where Emmanuel Macron, the French Republic's President, had planted a fir tree earlier.
Acting Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Edita Gzoyan presented to the guests the history and significance of the construction of the Tsitsernakaberd Memorial Complex. In particular, the activities of Franz Werfel, Johannes Lepsius, and Anatole France perpetuated on the basalt memorial wall against the Armenian Genocide perpetrated by Ottoman Turkey were presented.
The delegation of the French Republic also toured the Museum-Institute and got acquainted with the exhibitions presented. At the end of the visit, the French Minister of Culture made an entry in the Book of Honorary Guests of the Museum-Institute, in particular noting: “We must not show indifference to the issues we face. We need to act keeping them in mind. We will not tolerate or forget anything negative. France is currently and forever next to the Armenian people.”
The delegation headed by the Minister of Culture of the French Republic Rima Abdul Malak also visited the “Erebuni” Historical and Archaeological Museum-Reserve.
Deputy Ministers Arthur Martirosyan, Daniel Danielyan, Alfred Kocharyan, and other representatives of the ESCS Ministry accompanied the ministers during the visits.
It should be noted that today in the hall of the new building of the Mesrop Mashtots Matenadaran Research Institute of Ancient Manuscripts, a joint press conference of the ESCS Minister Zhanna Andreasyan and the Minister of Culture of the French Republic Rima Abdul Malak will be held.