ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ալֆրեդ Քոչարյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով ներկաներին, նշել է, որ հայ-իտալական փոխառնչությունները պատմական հենք ունեն, և այդ կապն ամրապնդվել է տարբեր ոլորտներում շարունակական համագործակցությամբ: «Այս հանդիպումը ևս մեկ հնարավորություն է՝ ընդլայնելու նոր համագործակցությունների հեռանկարները: Մենք պատրաստակամ ենք քննարկելու համատեղ նոր ծրագրերի և գաղափարների իրականացումը»,- ասել է նախարարը:
ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանն իր հերթին նշել է, որ երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը սկսվում է մշակութային հարաբերություններից, և Իտալիայի հետ Հայաստանի համագործակցությունն առավել ակտիվ է մշակութային ոլորտում:
Կողմերը քննարկել են տարաբնույթ միջոցառումների շրջանակում հայ-իտալական մշակութային կապերի զարգացման հեռանկարները, երկու երկրների մշակութային արժեքների՝ ձեռագրերի, արվեստի նմուշների հանրահռչակելու, ճանաչելի դարձնելու հնարավորությունները: Իտալացի գործընկերները կարևորել են նաև նշագրերի վերականգնման հարցում հայկական փորձը և դրա փոխանցման անհրաժեշտությունը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation headed by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to the Republic of Armenia Alfonso Di Rizzo. ESCS Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Alfred Kocharyan also attended the meeting.
Welcoming those present, ESCS Minister Zhanna Andreasyan noted that the Armenian-Italian relations have a historical basis, and this relationship has been strengthened by continuous cooperation in various fields. “This meeting is another opportunity to expand the prospects of new cooperation. We are willing to discuss the implementation of new joint programs and ideas,” said the Minister.
The Italian Ambassador to Armenia, in turn, noted that the interaction between the two countries begins with cultural relations, and Armenia's cooperation with Italy is more active in the cultural sphere.
The sides discussed the prospects for the development of Armenian-Italian cultural ties within the framework of various events, and the possibilities of popularizing and disseminating the cultural values of the two countries such as manuscripts and art samples. The Italian partners also emphasized the importance of the Armenian experience in the restoration of scripts and the need to share it.