ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին, որն ավարտում է իր առաքելությունը ՀՀ-ում:
Նախարարը, ողջունելով դեսպանին, շնորհակալություն է հայտնել պաշտոնավարման ընթացքում հայ-իրանական հարաբերությունների ամրապնդման ու համագործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ներդրած ջանքերի համար և մաղթել հաջողություններ հետագա աշխատանքային գործունեության մեջ:
Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպման ընթացքում վերահաստատել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցել կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը:
Անդրադառնալով համատեղ իրականացվող ծրագրերին՝ ԿԳՄՍ նախարարը հատկապես կարևորել է Իրանի աջակցությունը՝ ուղղված ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում պարսկերենի ուսուցման խորացման ծրագրի ընդլայնմանը, որը նպաստում է դպրոցներում պարսկերենի դասավանդման արդյունավետության բարձրացմանը:
Վերահաստատելով համատեղ ծրագրերը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ նախարարը խոսել է գործող ծրագրերի շարունակականության և զարգացման մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին ընդգծել է, որ իրանական կողմը պատրաստ է ընդլայնել համագործակցության շրջանակը: Նա նշել է, որ հատկապես կրթության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցությունը կարևոր ուղղություններից է:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի ու երիտասարդության ոլորտներում հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը, տարբեր բնագավառներում համագործակցության օրակարգի ընդլայնմանն ու զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia Abbas Badakhshan Zohouri, who is completing his mission in the Republic of Armenia.
Welcoming the Ambassador, the Minister expressed her gratitude for the efforts to strengthen the Armenian-Iranian relations and increase the efficiency of cooperation and wished success in further endeavors.
During the meeting, Zhanna Andreasyan reaffirmed the RA ESCS Ministry’s willingness to continue promoting the development and strengthening of Armenian-Iranian friendly relations in the fields of education, science, culture, sports and youth.
Touching upon the jointly implemented programs, the ESCS Minister highlighted Iran's assistance aimed at expanding the program of advanced teaching of the Persian language in general education institutions of the Republic of Armenia, which contributes to promoting the efficiency of teaching Persian in schools.
Reaffirming the willingness to continue joint programs, the Minister spoke about the continuation and development of existing programs.
Thankful for the warm welcome, Ambassador Abbas Badakhshan Zohouri emphasized that the Iranian side is ready to expand the scope of cooperation. He noted that cooperation, especially in the fields of education and culture, is one of the important directions.
The sides discussed a number of issues related to the further strengthening of relations between Armenia and Iran in the fields of education, science, culture, sports and youth, expansion and advancement of the agenda of cooperation in various fields.