ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին, որն ավարտում է իր առաքելությունը ՀՀ-ում:
Նախարարը, ողջունելով դեսպանին, շնորհակալություն է հայտնել պաշտոնավարման ընթացքում հայ-իրանական հարաբերությունների ամրապնդման ու համագործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ներդրած ջանքերի համար և մաղթել հաջողություններ հետագա աշխատանքային գործունեության մեջ:
Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպման ընթացքում վերահաստատել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցել կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը:
Անդրադառնալով համատեղ իրականացվող ծրագրերին՝ ԿԳՄՍ նախարարը հատկապես կարևորել է Իրանի աջակցությունը՝ ուղղված ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում պարսկերենի ուսուցման խորացման ծրագրի ընդլայնմանը, որը նպաստում է դպրոցներում պարսկերենի դասավանդման արդյունավետության բարձրացմանը:
Վերահաստատելով համատեղ ծրագրերը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ նախարարը խոսել է գործող ծրագրերի շարունակականության և զարգացման մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին ընդգծել է, որ իրանական կողմը պատրաստ է ընդլայնել համագործակցության շրջանակը: Նա նշել է, որ հատկապես կրթության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցությունը կարևոր ուղղություններից է:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի ու երիտասարդության ոլորտներում հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը, տարբեր բնագավառներում համագործակցության օրակարգի ընդլայնմանն ու զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в РА Аббаса Бадахшана Зохури, который завершает свою миссию в Армении.
Приветствуя посла, министр выразила благодарность за усилия по укреплению армяно-иранских отношений и повышению эффективности сотрудничества и пожелала успехов в дальнейшей трудовой деятельности.
В ходе встречи Жанна Андреасян подтвердила готовность министерства ОНКС РА продолжать содействовать развитию и углублению армяно-иранских дружественных отношений в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи.
Коснувшись совместно реализуемых программ, министр ОНКС особо отметила содействие Ирана, направленное на расширение программы углубления обучения персидскому языку в общеобразовательных учебных заведениях РА, что способствует повышению эффективности преподавания персидского языка в школах.
Подтвердив готовность продолжить совместные программы, министр говорила о продолжении и развитии действующих программ.
Поблагодарив за теплый прием, посол Аббас Бадахшан Зохури подчеркнул, что иранская сторона готова расширить рамки сотрудничества. Он отметил, что сотрудничество в сферах образования и культуры является одним из особенно важных направлений.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся дальнейшего укрепления отношений между Арменией и Ираном в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи, расширения и развития повестки сотрудничества в различных сферах.