Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում հունիսի 28-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հանդիպումը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի մշակութային հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեի հետ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը, ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի ոլորտի կոնվենցիաների կիրարկումն ապահովող աշխատակազմը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի աջակցությունը «Մոնդիակուլտ 2022» համաժողովի եզրափակիչ հռչակագրի դրույթներին, ինչպես նաև ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կողմից մշակվող Մշակույթի և գեղարվեստական կրթության զարգացման փաստաթղթին: Կարևորվել են նաև մշակութային և լեզվական բազմազանության հարցերը, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ֆրանկոֆոն խմբի գործունեությունը։
Քննարկման ընթացքում նախարարը հատուկ անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման և ինքնության աղավաղման հարցերին, այդ թվում՝ Սուրբ Համբարձում եկեղեցին մզկիթի վերածելու մասին անցյալ շաբաթ հայտնի դարձած Ադրբեջանի ծրագրերին։ Ներկայացվել է հայկական կողմի խոր մտահոգությունը Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության կողմից մշակութային և մարդու հիմնարար իրավունքներն իրացնելու հնարավորության բացակայության կապակցությամբ։ Շեշտվել է նաև, որ շրջափակման հետևանքով խախտվում է նաև արվեստագետների շարժունության սկզբունքը։ Այս կապակցությամբ մեկ անգամ ևս կարևորվել է Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստանի սահմանամերձ տարածքներ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի անկախ տեխնիկական առաքելություն ուղարկելու անհրաժեշտությունը։
Էռնեստո Օտտոնեն բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համագործակցությունը՝ այդ թվում ընդգծելով Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը և աջակցությունը տարածաշրջանում մշակութային ժառանգության ուսումնասիրության, տեխնիկական առաքելությունների իրականացման և վերականգնողական աշխատանքներին մասնակցության հարցում։
Նույն օրը կայացել է ԿԳՄՍ նախարարի հանդիպումը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի կրթության հարցերով տեղակալ Ստեֆանիա Ջանինիի հետ։ Գլխավոր տնօրենի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Ներսես Շնորհալուն նվիրված ճանաչողական ցուցահանդեսի և գիտաժողովի կազմակերպման համար։
Հանդիպման ընթացքում քննարկումներ են ծավալվել Գլոբալ քաղաքացիության և մարդու իրավունքների կրթության, ինչպես նաև կրթության միջոցով ռասիզմի, խտրականության և ատելության խոսքի դեմ պայքարի, «Կանաչ կրթություն» նախաձեռնության, թվային կրթության զարգացման հարցերի շուրջ։
Ժաննա Անդրեասյանը վերահաստատել է Հայաստանի որոշումը մասնակցել «Կանաչ կրթություն» նախաձեռնությանը: Նախարարը կարևորել է թվային կրթության և թվայնացման գործընթացների ընդլայնումը կրթության ոլորտում, միջբուհական համագործակցության շրջանակների ընդլայնումը, կրթության համակարգում ներառականության ընդլայնման հարցերը:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղ կրթության ապահովումը և առաջարկել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին՝ գործուն մասնակցությամբ աջակցել այս գաղափարին:
Անդրադառնալով թվային կրթությանը և ուսուցիչների կարողությունների զարգացմանը՝ ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների և Լեռնային Ղարաբաղի ուսուցիչներին աջակցելու, վերապատրաստման ծրագրերում ներգրավելու կարևորությունը։ Նախարարն ընդգծել է, որ խախտվում են նաև երեխաների և ուսանողների կրթություն ստանալու իրավունքները. աշակերտները հաճախակի զրկված են լինում դպրոց հաճախելու, իսկ ուսանողները՝ բուհերում առկա ուսուցում ստանալու հնարավորությունից։
Նույն օրը նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Փարիզի Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների պետական ինստիտուտ (INALCO) , որտեղ հանդիպել է կառույցի ղեկավար Ժան Ֆրանսու Հյուշեի, հայագիտության բաժնի դասախոսների և ուսանողների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկել են մի շարք հարցեր, այնուհետև նախարարը շրջայց է կատարել և ինստիտուտի գրադարանում ծանոթացել հայերեն հնատիպ գրքերին: Նախարարը բուհի գրադարանին է նվիրել Ներսես Շնորհալուն նվիրված մատենագիտական վերջին հրատարակությունը։ Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աջակցել գրադարանային ֆոնդի համալրմանը, կազմակերպել հայագիտական կենտրոնների ուսանողների հավաք Հայաստանում, աջակցել կենտրոնի գիտական ուսումնասիրությունների ծրագրերին։

В рамках визита во Францию в штаб-квартире ЮНЕСКО 28 июня состоялась встреча министра ОНКС РА Жанны Андреасян с заместителем генерального директора ЮНЕСКО по вопросам культуры Эрнесто Оттоне.
На встрече присутствовали заместитель министра ОНКС РА Араик Хзмалян, постоянный представитель РА при ЮНЕСКО Кристиан Тер-Степанян, начальник управления современного искусства Светлана Саакян, рабочий состав ЮНЕСКО, обеспечивающий применение конвенций в сфере культуры.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся совместного сотрудничества.
Министр подтвердила поддержку Армении положениям заключительной декларации конференции «Mondiakult 2022», а также разрабатываемому ЮНЕСКО документу о развитии культуры и художественного образования. Также была отмечена важность вопросов культурного и языкового разнообразия и деятельность франкоязычной группы ЮНЕСКО.
В ходе обсуждения министр особо подчеркнула вопросы уничтожения армянского культурного и религиозного наследия и искажения идентичности в Нагорном Карабахе и прилегающих территориях со стороны Азербайджана, в том числе планов Азербайджана по превращению церкви Сурб Амбарцум в мечеть, о чем стало известно на прошлой неделе. Была выражена глубокая обеспокоенность армянской стороны в связи с отсутствием возможности реализации армянского населения Нагорного Карабаха основных культурных прав и прав человека в связи с блокированием Азербайджаном Лачинского коридора. Также было подчеркнуто, что в результате блокады нарушается принцип мобильности деятелей искусства. В этой связи еще раз была подчеркнута необходимость отправки независимой технической миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах и приграничные территории Армении.
Эрнесто Оттоне высоко оценил сотрудничество ЮНЕСКО с Арменией, в том числе подчеркнув активное участие и поддержку Армении в изучении культурного наследия в регионе, выполнение технических миссий и участие в восстановительных работах.
В тот же день состоялась встреча министра ОНКС РА с заместителем генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования Стефанией Джанини.
Заместитель генерального директора выразила благодарность за организацию познавательной выставки и конференции, посвященной Нерсесу Шнорали.
В ходе встречи были обсуждены вопросы глобального гражданства и образования в области прав человека, а также борьбы с расизмом, дискриминацией и ненавистью посредством образования, инициативы «Зеленое образование», развития цифрового образования.
Жанна Андреасян подтвердила решение Армении участвовать в инициативе «Зеленое образование». Министр подчеркнула важность расширения процессов цифрового образования и оцифровки в сфере образования, расширения рамок межвузовского сотрудничества, расширения инклюзивности в системе образования.
Министр ОНКС РА подчеркнула важность обеспечения мирного образования в регионе и предложила ЮНЕСКО поддержать эту идею.
Коснувшись цифрового образования и развития возможностей педагогов, Жанна Андреасян подчеркнула важность поддержки учителей приграничных районов Армении и Нагорного Карабаха, вовлечения их в программы переподготовки. Министр подчеркнула, что нарушаются также права детей и студентов на получение образования, а учащиеся часто бывают лишены возможности посещать школу, а студенты-возможности получить доступ к очному обучению в вузах.
В тот же день делегация во главе с министром Жанной Андреасян посетила Государственный институт восточных языков и цивилизаций Парижа (INALCO), где встретилась с руководителем структуры Жаном Франсуа Юше, преподавателями и студентами отделения арменоведения.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, затем министр обошла библиотеку института и ознакомилась с древними книгами на армянском языке.
Министр подарила библиотеке вуза последнее библиографическое издание, посвященное Нерсесу Шнорали. В ходе встречи была достигнута договоренность содействовать пополнению библиотечного фонда, организовать сбор студентов арменоведческих центров в Армении, содействовать программам научных исследований Центра.