Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում հունիսի 28-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հանդիպումը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի մշակութային հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեի հետ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը, ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի ոլորտի կոնվենցիաների կիրարկումն ապահովող աշխատակազմը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի աջակցությունը «Մոնդիակուլտ 2022» համաժողովի եզրափակիչ հռչակագրի դրույթներին, ինչպես նաև ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կողմից մշակվող Մշակույթի և գեղարվեստական կրթության զարգացման փաստաթղթին: Կարևորվել են նաև մշակութային և լեզվական բազմազանության հարցերը, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ֆրանկոֆոն խմբի գործունեությունը։
Քննարկման ընթացքում նախարարը հատուկ անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման և ինքնության աղավաղման հարցերին, այդ թվում՝ Սուրբ Համբարձում եկեղեցին մզկիթի վերածելու մասին անցյալ շաբաթ հայտնի դարձած Ադրբեջանի ծրագրերին։ Ներկայացվել է հայկական կողմի խոր մտահոգությունը Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության կողմից մշակութային և մարդու հիմնարար իրավունքներն իրացնելու հնարավորության բացակայության կապակցությամբ։ Շեշտվել է նաև, որ շրջափակման հետևանքով խախտվում է նաև արվեստագետների շարժունության սկզբունքը։ Այս կապակցությամբ մեկ անգամ ևս կարևորվել է Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստանի սահմանամերձ տարածքներ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի անկախ տեխնիկական առաքելություն ուղարկելու անհրաժեշտությունը։
Էռնեստո Օտտոնեն բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համագործակցությունը՝ այդ թվում ընդգծելով Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը և աջակցությունը տարածաշրջանում մշակութային ժառանգության ուսումնասիրության, տեխնիկական առաքելությունների իրականացման և վերականգնողական աշխատանքներին մասնակցության հարցում։
Նույն օրը կայացել է ԿԳՄՍ նախարարի հանդիպումը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի կրթության հարցերով տեղակալ Ստեֆանիա Ջանինիի հետ։ Գլխավոր տնօրենի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Ներսես Շնորհալուն նվիրված ճանաչողական ցուցահանդեսի և գիտաժողովի կազմակերպման համար։
Հանդիպման ընթացքում քննարկումներ են ծավալվել Գլոբալ քաղաքացիության և մարդու իրավունքների կրթության, ինչպես նաև կրթության միջոցով ռասիզմի, խտրականության և ատելության խոսքի դեմ պայքարի, «Կանաչ կրթություն» նախաձեռնության, թվային կրթության զարգացման հարցերի շուրջ։
Ժաննա Անդրեասյանը վերահաստատել է Հայաստանի որոշումը մասնակցել «Կանաչ կրթություն» նախաձեռնությանը: Նախարարը կարևորել է թվային կրթության և թվայնացման գործընթացների ընդլայնումը կրթության ոլորտում, միջբուհական համագործակցության շրջանակների ընդլայնումը, կրթության համակարգում ներառականության ընդլայնման հարցերը:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղ կրթության ապահովումը և առաջարկել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին՝ գործուն մասնակցությամբ աջակցել այս գաղափարին:
Անդրադառնալով թվային կրթությանը և ուսուցիչների կարողությունների զարգացմանը՝ ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների և Լեռնային Ղարաբաղի ուսուցիչներին աջակցելու, վերապատրաստման ծրագրերում ներգրավելու կարևորությունը։ Նախարարն ընդգծել է, որ խախտվում են նաև երեխաների և ուսանողների կրթություն ստանալու իրավունքները. աշակերտները հաճախակի զրկված են լինում դպրոց հաճախելու, իսկ ուսանողները՝ բուհերում առկա ուսուցում ստանալու հնարավորությունից։
Նույն օրը նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Փարիզի Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների պետական ինստիտուտ (INALCO) , որտեղ հանդիպել է կառույցի ղեկավար Ժան Ֆրանսու Հյուշեի, հայագիտության բաժնի դասախոսների և ուսանողների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկել են մի շարք հարցեր, այնուհետև նախարարը շրջայց է կատարել և ինստիտուտի գրադարանում ծանոթացել հայերեն հնատիպ գրքերին: Նախարարը բուհի գրադարանին է նվիրել Ներսես Շնորհալուն նվիրված մատենագիտական վերջին հրատարակությունը։ Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աջակցել գրադարանային ֆոնդի համալրմանը, կազմակերպել հայագիտական կենտրոնների ուսանողների հավաք Հայաստանում, աջակցել կենտրոնի գիտական ուսումնասիրությունների ծրագրերին։

As part of the visit to France, on June 28, the RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan had a meeting with UNESCO Assistant Director-General for Culture Ernesto Ottone at UNESCO headquarters.
RA ESCS Deputy Minister Arayik Khzmalyan, Permanent Representative of the Republic of Armenia to UNESCO Christian Ter-Stepanyan, Head of the Department for Contemporary Art Svetlana Sahakyan, UNESCO officials ensuring the application of conventions in culture attended the meeting.
During the meeting, a number of issues related to cooperation were discussed. The Minister reaffirmed Armenia's support for the provisions of the final declaration of the “Mondiacult 2022” Conference, as well as the development of the UNESCO “Framework for Culture and Arts Education”. The importance of issues of cultural and linguistic diversity, the activities of the UNESCO Francophone group was also emphasized.
During the discussion, the Minister particularly touched upon the issues of Azerbaijan's destruction of the Armenian cultural and religious heritage and distortion of identity in Nagorno-Karabakh and adjacent territories, including Azerbaijan's plans to turn the St. Hambardzum church into a mosque, which became known last week. The Armenian side expressed its deep concern in connection with the lack of the possibility for the Armenian population of Nagorno-Karabakh to realize basic cultural and human rights due to the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan. It was also emphasized that as a result of the blockade, the mobility of cultural figures is also violated. In this regard, the need to send an independent UNESCO technical mission to Nagorno-Karabakh and the border territories of Armenia was once again highlighted.
Ernesto Ottone highly appreciated UNESCO's cooperation with Armenia, emphasizing Armenia's active participation and support in the study of cultural heritage in the region, the implementation of technical missions and participation in restoration work.
On the same day, the ESCS Minister had a meeting with UNESCO Assistant Director-General for Education Stefania Giannini. The Assistant Director-General expressed her gratitude for organizing the cognitive exhibition and conference dedicated to Nerses Shnorhali.
During the meeting, issues of global citizenship and human rights education, as well as the fight against racism, discrimination and hatred through education, the “Green Education” initiative, and the development of digital education were discussed.
Zhanna Andreasyan reaffirmed Armenia's decision to participate in the “Green Education” initiative. The Minister highlighted the importance of expanding the processes of digital education and digitization in the field of education, expanding the framework of inter-university cooperation, and enhancing inclusiveness in the education system.
The ESCS Minister noted the importance of ensuring peaceful education in the region and invited UNESCO to support this idea with active participation.
Touching upon digital education and the development of teachers' capacities, Zhanna Andreasyan highlighted the importance of supporting teachers in the border regions of Armenia and Nagorno-Karabakh and engaging them in training programs. The Minister stressed that the rights of children and students to receive education are also violated: schoolchildren are often deprived of the opportunity to attend school, and students don’t have the opportunity to have access to offline education at universities.
On the same day, the delegation headed by Minister Zhanna Andreasyan visited the State Institute of Oriental Languages and Civilizations of Paris (INALCO), where they met with the head of the institution Jean-Francois Huchet, teachers and students of the Department of Armenian Studies. During the meeting, a number of issues were discussed, then the Minister toured the institute's library and got acquainted with ancient books in Armenian. The Minister presented the university library with the latest bibliographic edition dedicated to Nerses Shnorhali. During the meeting, an agreement was reached to contribute to the replenishment of the library fund, organize meetings of students of Armenian studies centers in Armenia, and promote the Center's research programs.