Հունիսի 28-ին Փարիզում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում, կայացել է Ներսես Շնորհալու 850-րդ տարելիցին նվիրված եզրափակիչ միջոցառումը՝ «Հովեր» երգչախմբի համերգը։
Համերգին ներկա էին ՅՈԻՆԵՍԿՕ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, հրավիրված հյուրեր, Ֆրանսիայի գիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ, քույր եկեղեցիների հոգևոր հայրեր:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի տեղակալ Էդուարդո Ֆիրմին Մատոկոն, ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ղեկավար Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը: Մայր Աթոռի թանգարանների և արխիվի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ․ Ասողիկ աբեղա Կարապետյանը միջոցառման մասնակիցներին փոխանցել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ողջույնի խոսքը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ Ս. Ներսես Շնորհալին իր անփոխարինելի տեղն է զբաղեցնում հայոց միջնադարի հոգևոր պատմության մեջ. «Չափազանց հարուստ, բազմաժանր ու բազմաբովանդակ է Շնորհալու գրական ու աստվածաբանական ժառանգությունը: Շնորհալին հայ քնարերգության մեջ մի շարք ժանրերի հեղինակ է և ամենամեծ շարականագիրն է: Ներսես Շնորհալին հեղինակել է հարյուրավոր օրհներգեր, որոնք հարստացրել են հայ եկեղեցու պատարագների և ժամերգությունների երգասացությունները, կատարելագործել է հոգևոր երգերի եղանակները, բարեկարգել և ճոխացրել եկեղեցական պաշտոներգությունը»:
Նախարարի նշմամբ՝ Հայրապետին նվիրված այս արարողությունն ավելին է, քան հանդիսությունը։ Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ ներկայիս աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները, ռազմական ընդհարումների ժամանակ մշակութային համամարդկային արժեքների՝ հազարամյա կոթողների փաստացի ոչնչացումը այլ խորհուրդ են հաղորդում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2022-2023 թվականների օրացույցում ընդգրկված Ներսես Շնորհալու հիշատակի միջոցառումներին. «Համոզված ենք, որ մշակութային, կրոնական ու հոգևոր արժեքների անձեռնմխելիությունը պետք է բարձրագույն և անխախտ սկզբունք լինի բոլոր ազգերի ու պետությունների համար։ Աշխարհաքաղաքական ալեկոծումները, քաղաքական հակասությունները և ռազմական ընդհարումները չեն կարող սպառնալիք լինել այնպիսի արժեքների համար, որոնց ստեղծումն ու պահպանումը հազարավոր սերունդների հոգևոր սխրագործության ու հումանիստական արժեքների բարձր գիտակցության դրսևորում են։ Սուրբ Ներսես Շնորհալուն նվիրված այս միջոցառումն այնպիսի բարձր միջազգային հարթակում, ինչպիսին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանն է, մեզ համար ունի մշակութային ժառանգության պահպանման համընդհանուր պատասխանատվության ուղերձի նշանակություն,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը և շարունակել,- ի՞նչ կմնար Ներսես Շնորհալու ժառանգությունից, եթե այդ ժառանգության հետ վարվեին այնպես, ինչպես այսօր վարվում են Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության հետ՝ ոչինչ...»:
Ավարտելով խոսքը՝ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր կազմակերպիչներին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարությանը նման հնարավորություն ստեղծելու և միջոցառման կայացմանն աջակցելու համար։
Միջոցառման բացման բանախոսներն արժևորել և կարևորել են Ներսես Շնորհալու ստեղծագործական ժառանգությունը, նրա դերակատարությունը համաքրիստոնեական արժեքների տարածման գործում։
Ողջույնի խոսքերին հետևել է համերգային ծրագիրը, որը կազմված էր հայ հոգևոր միջնադարյան շարականների, Կոմիտասի և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից։ Երգչախումբը ներկայացրել է նաև եվրոպական հոգևոր երաժշտություն։ Համերգն ուղեկցվել է թեմատիկ տեսաշարով։

On June 28, at UNESCO headquarters in Paris, the concert of the “Hover” choir as a closing event dedicated to the 850th anniversary of Nerses Schnorhali was held.
Ambassadors accredited to UNESCO, invited guests, representatives of the scientific circles of France, and spiritual fathers of sister churches attended the concert.
RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan, UNESCO Deputy Director-General Edouardo Firmin Matoko, Head of the Permanent Mission of the Republic of Armenia to UNESCO Christian Ter-Stepanyan made welcome remarks. Director of the Museums and Archives of the Mother See of Holy Etchmiadzin Rev. Fr. Asoghik Karapetyan conveyed to the participants of the event the welcome speech of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
Welcoming those present, RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan emphasized that St. Nerses Shnorhali has an irreplaceable role in the spiritual history of Medieval Armenia: “The literary and theological heritage of Shnorhali is extremely rich, multi-genre and multi-layered. Shnorhali is the author of a number of genres in Armenian lyrics and a major hymn composer. Nerses Shnorali is the author of hundreds of hymns, which enriched the compositions of the liturgies and messes of the Armenian Church, improved the modes of spiritual songs, and enhanced and enriched the church liturgy.”
According to the Minister, this ceremony dedicated to the Patriarch is more than a celebration. According to Zhanna Andreasyan, the current geopolitical challenges, the actual destruction of thousand-year-old monuments of universal cultural values during military conflicts give a different meaning to the events in memory of Nerses Shnorhali included in the UNESCO calendar of eminent personalities and important events for 2022-2023: “We are convinced that the inviolability of cultural, religious and spiritual values should be the highest and inviolable principle for all nations and states. Geopolitical upheavals, political contradictions, and military conflicts cannot be a threat to values, the creation and preservation of which are a manifestation of the spiritual feat and high consciousness of humanistic values of thousands of generations. This event dedicated to St. Nerses Shnorhali in such a high international arena as the UNESCO headquarters has for us the significance of the message of universal responsibility for the preservation of cultural heritage” noted the ESCS Minister and continued, “What would remain of the heritage of Nerses Shnorhali if this heritage was treated the same way as the cultural heritage of Nagorno-Karabakh is treated today: nothing...”
Concluding her speech, the Minister expressed gratitude to all the organizers and the officials of UNESCO for creating such an opportunity and contributing to the organization of the event.
The speakers of the opening ceremony highly appreciated the creative heritage of Shnorhali and his role in spreading pan-Christian values.
The welcoming speeches were followed by a concert program consisting of works by medieval Armenian spiritual hymns, Komitas, and contemporary composers. The choir also performed European spiritual music. The concert was accompanied by a thematic video presentation.