Ավստրիական զարգացման գործակալության աջակցությամբ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, շրջակա միջավայրի, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունների հետ համատեղ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն իրականացնում է «Երիտասարդները հանուն բարենպաստ կլիմայի» ծրագիրը, որի ղեկավար խորհրդի հանդիպմանն այսօր մասնակցել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը, ողջունելով ներկաներին, նշել է, որ հանրակրթության ոլորտում մի շարք կարևոր բարեփոխումներ են իրականացվում, որոնք ուղղված են որակյալ կրթության ապահովմանը:
«Մեզ համար առաջնահերթ խնդիրներից է ունենալ այնպիսի կրթված և իրավագիտակից սերունդ, որն իր գիտելիքներով և կարողություններով կարողանա նպաստել կլիմայի փոփոխությունների հետևանքով հնարավոր աղետների մեղմացմանը, ռիսկերի նվազեցմանը, հոգ տանել շրջակա միջավայրի մասին: Կրթական բոլոր մակարդակներում մենք ներդնում ենք նոր չափորոշիչներ, որոնցում կարևոր դերակատարում ունի նաև շրջակա միջավայրի վրա ազդեցություն ունենալու գիտակցության ձևավորումը: Այս ամենը պետք է իրագործվի ոչ միայն ֆորմալ կրթության, այլև ոչ ֆորմալ կրթության շրջանակում: Այս տեսանկյունից իրականացվող բոլոր ծրագրերում կարևորում ենք միջազգային գործընկերների աջակցությունը»,- ասել է Արաքսիա Սվաջյանը:
Հանդիպման նպատակն էր «Երիտասարդները հանուն բարենպաստ կլիմայի» ծրագրի շրջանակում վերահաստատել գործընկերների միջև համագործակցությունը, ներկայացնել ծրագրի տարեկան հաշվետվությունը, քննարկել ժամկետների վերանայման անհրաժեշտությունը և պլանավորել հաջորդ քայլերը։
Նշենք նաև, որ 2022 թվականին մի քանի առանցքային հաջողություններ են գրանցվել․ ավելի քան 400 ուսուցիչներ վերապատրաստվել են կլիմայի փոփոխության և ուսումնական նախագծային աշխատանքների իրականացման թեմայով, կատարվել է տեղական մակարդակում կլիմայական ռիսկի գնահատում ավելի քան 99 բնակավայրերում, անցկացվել են կլիմայի փոփոխության թեմայով իրազեկման արշավներ և այլն։
Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիստինե Վայգանդը ևս կարևորել է ՀՀ կառավարության մասնակցությունը ծրագրի իրականացմանը: Նա իր խոսքում նշել է, որ կլիմայի փոփոխման աղետներին դիմակայելու համար գործընկերների հետ նորարական լուծումները կարող են ուղենշային լինել:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Ավստրիայի զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Կլաուս Կապպերը, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ներկայացուցիչներ, «Երիտասարդները հանուն բարենպաստ կլիմայի» ծրագրի համակարգող Մկրտիչ Դալլաքյանը, Կլիմայի փոփոխության և ԱՌՆ ծրագրերի ղեկավար Վիգեն Շիրվանյանը, ծրագրում ներգրավված այլ անդամներ:

With the assistance of the Austrian Development Agency, UNICEF is implementing the “Adolescents for Climate Action” program together with the RA Ministries of Education, Science, Culture and Sports, Environment, Territorial Administration and Infrastructure. ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan attended the meeting of the Governing Council today.
Welcoming those present, the ESCS Deputy Minister noted that a number of important reforms aimed at ensuring quality education are currently being implemented in the field of general education.
“One of the priority tasks for us is to have such an educated and law-conscious generation, which, with its knowledge and abilities, will be able to contribute to mitigating possible disasters due to climate change, reducing risks, and taking care of the environment. We are introducing new standards at all levels of education, in which the formation of awareness of environmental impact also plays an important role. All this should be realized not only within the framework of formal education but also within non-formal education. In this regard, we highlight the support of international partners in all implemented programs,” said Araksia Svajyan.
The aim of the meeting was to confirm cooperation between partners within the framework of the “Adolescents for Climate Action” program, to present the annual report of the program, to discuss the need to revise the deadlines and plan the upcoming activities.
It should also be noted that several key successes were recorded in 2022: more than 400 teachers were trained on the topic of climate change and the implementation of educational and project work, a climate risk assessment was carried out at the local level in more than 99 settlements, information campaigns on climate change were conducted, etc.
UNICEF Representative in Armenia Christine Weigand also emphasized the importance of the participation of the Government of Armenia in the implementation of the program. In her speech, she noted that innovative solutions with partners to counteract natural disasters related to climate change can become a guideline.
Director of the Armenian Office of the Austrian Development Agency Klaus Kapper, RA Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan, “Adolescents for Climate Action” program coordinator Mkrtich Dallakyan, UNICEF Climate Change Officer and Head of the DRR programs Vigen Shirvanyan, representatives of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure and other participants also attended the meeting.