ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն այսօր ներկա է եղել «Թուրինյան գործընթացդեպի ցկյանս ուսումնառություն» ազգային մեկնարկային հանդիպմանը:
Հայաստանը Թուրինյան գործընթացի նոր փուլի ակտիվ մասնակիցն է. գործընթացի մեկնարկը տվել է Եվրոպական կրթական հիմնադրամը (ԵԿՀ)՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կրթական և ուսումնական համակարգերի ցկյանս հեռանկարների մշտադիտարկմանը և ցկյանս ուսումնառության հայեցակարգի փոփոխությանը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը շնորհակալություն է հայտնել եվրոպացի գործընկերներին՝ ի դեմս Եվրոպական կրթական հիմնադրամի, ցկյանս կրթության հայեցակարգի և ուսումնառության, գործող մեխանիզմների վերաբերյալ Հայաստանում իրականացրած մշտադիտարկման և ստացված արդյունքների համար:
«Մշտադիտարկման շնորհիվ հնարավորություն ունենք արձանագրելու բոլոր խնդիրներն ու ձեռքբերումները և դրանց հիման վրա սկսելու գործընթացի երկրորդ փուլը: Սա նաև հնարավորություն է հայեցակարգում անհրաժեշտ փոփոխություններ կատարելու և մեր քաղաքացիների ապահովելու ցկյանս ուսումնառության՝ առավել բարենպաստ պայմաններ»,- ասել է Արաքսիա Սվաջյանը:
Փոխնախարարը գործընթացի իրականացումը կարևորել է թե՛ ֆորմալ, թե՛ ոչ ֆորմալ կրթական ոլորտների համար՝ որպես հնարավորություն տարբեր մասնագիտություններ ունեցող մարդկանց կարողությունները զարգացնելու կամ կյանքի ցանկացած փուլում նոր մասնագիտություն ընտրելու և ներուժը երկրի տնտեսության զարգացմանն ուղղելու տեսանկյունից:
Աշխատաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև Համագործակցության բաժնի ղեկավար, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչ Ֆրանկ Հեսսը, ԿԳՄՍՆ նախնական /արհեստագործական/ և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ, Թուրինյան գործընթացի ազգային համակարգող Արմենուհի Պողոսյանը, ԵԿՀ Մարդկային կապիտալի զարգացման ավագ մասնագետ Միհայլո Միլովանովիչը:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել և քննարկվել են Թուրինյան գործընթացի կողմից Հայաստանում ՄԿՈւ հայեցակարգի և դրա համակարգային առաջընթացի մշտադիտարկման արդյունքները։ Միջոցառումը դարձել է նաև Թուրինյան գործընթացի կողմից Հայաստանում ցկյանս ուսումնառության հայեցակարգի ուսումնասիրության և գործընթացի հետագա փուլերում Հայաստանը ներգրավելու մեկնարկ։
ԿԳՄՍՆ նախնական /արհեստագործական/ և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արմենուհի Պողոսյանի խոսքով՝ Հայաստանը 2010 թվականից միացել է Թուրինյան գործընթացին. «Սա մեզ համար շատ կարևոր գործիք է, որի շնորհիվ կարողանում ենք վերլուծել ու գնահատել ՄԿՈՒ ոլորտում արձանագրված առաջընթացը և որի հիման վրա նախանշում ենք բոլոր բարեփոխումներն ու ծրագրերը: Թուրինյան գործընթացի նախորդ տարիների վերլուծական փաստաթղթերը և զեկույցները մեծապես նպաստել են «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի» և գործողությունների պլանի մշակման գործընթացին, ինչպես նաև օգնել՝ հստակ գնահատելու, թե ինչ ունենք և ինչպես պետք է շարժվենք առաջ մեր նպատակների իրագործման համար»:
Արմենուհի Պողոսյանը կարևորել է Եվրոպական կրթական հիմնադրամի մշտական աջակցությունը Հայաստանում ՄԿՈՒ համակարգի զարգացմանը՝ իրականացնելով մի շարք ծրագրեր, որոնք ուղղված են թե՛ բովանդակության, թե՛ կառավարման բարելավմանը, թե՛ սոցիալական գործընկերության զարգացմանը, և թե՛ ՄԿՈՒ ոլորտում ինստիտուցիոնալ համակարգի ներդրմանը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության և Եվրոպական կրթական հիմնադրամի ներկայացուցչները բարձր են գնահատել Հայաստանի մասնակցությունը Թուրինյան գործընթացին՝ ընդգծելով, որ մեր երկրում ստեղծված են բավական լավ հնարավորություններ ՄԿՈՒ համակարգի գրավչության բարձրացման ու մարդկանց ներգրավվածության ապահովման համար:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Araksia Svajyan attended today the national launch meeting of the “Torino Process: Towards Lifelong Learning”.
Armenia is an active participant in the new round of the Torino Process. The European Training Foundation (ETF) has launched the process with a specific focus on monitoring the performance of education and training systems from a lifelong learning perspective, and on reviewing policies for lifelong learning.
ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan expressed gratitude to the European partners represented by the European Training Foundation for the monitoring of the concept of education and lifelong learning in Armenia, the existing mechanisms and the outcomes obtained.
“Thanks to monitoring, we have the opportunity to record all the issues and achievements and start the second round of the process based on them. It is also an opportunity to make the necessary changes to the concept and provide our citizens with more favorable conditions for lifelong learning,” said Araksia Svajyan.
The Deputy Minister highlighted the importance of implementing the process for both formal and informal education, as an opportunity for developing the capacities of people with different professions, or choosing a new profession at any stage of life and directing the potential for the development of the country's economy.
Head of the Cooperation Department, representative of the EU delegation to Armenia Frank Hess, Head of the Department for Primary (Handicraft) and Secondary Vocational Education of the MoESCS, Torino Process National Coordinator Armenuhi Poghosyan, Senior Specialist in the Development of Human Capital Mihailo Milovanovic also delivered welcoming speeches at the workshop.
During the event, the results of monitoring the VET concept in Armenia through the Torino Process and its systemic progress were presented and discussed. The event was also the launch of the review of the concept of lifelong learning by the Torino Process in Armenia and the engagement of Armenia in the follow-up stage of the Process.
According to the Head of the Department for Primary (Handicraft) and Secondary Vocational Education of the MoESCS Armenuhi Poghosyan, Armenia has joined the Torino Process since 2010: “This is a very important tool for us, thanks to which we can analyze and evaluate the progress achieved in VET and outline all reforms and programs based on it. The analytical documents and reports of the previous years of the Torino Process greatly contributed to the process of developing the “RA Education Development State Program until 2030” and the action plan, and also helped to clearly assess what we have and how we should move forward to achieve our goals.”
Armenuhi Poghosyan emphasized the importance of the European Training Foundation's continuous assistance to the development of the VET system in Armenia, implementing a number of programs aimed at both improving the content and management, developing social partnerships, and introducing an institutional system in VET.
The representatives of the EU Delegation to Armenia and the European Training Foundation highly appreciated Armenia's participation in the Torino Process, stressing that our country has created quite good opportunities to increase the attractiveness of the VET system and ensure the engagement of people.