Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը (այսուհետ՝ Նախարարություն), հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի ապրիլի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ օտարերկրյա քաղաքացիների, ինչպես նաև օտարերկրյա պետություններում գործող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմիններում աշխատող դիվանագետների ընտանիքների անդամների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 700-Ն և ՀՀ կառավարության 2011 թվականի օգոստոսի 25-ի «Հայաստանի Հանրապետության նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 1295-Ն որոշումները, սկսում է օտարերկրացի և սփյուռքահայ դիմորդների փաստաթղթերի ընդունումը՝ 2023-2024 ուսումնական տարում ՀՀ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական), միջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ընդունվելու համար:
Օտարերկրյա քաղաքացիները՝ սփյուռքահայ և օտարազգի դիմորդները, փաստաթղթերը պետք է ներկայացնեն նախարարություն հետևյալ ժամկետներում՝
• Անվճար առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրով սփյուռքահայ դիմորդների ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև օգոստոսի 25-ը ներառյալ
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև սեպտեմբերի 22-ը ներառյալ
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրով ընդունելության համար -2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև հոկտեմբերի 6-ը ներառյալ
• Վճարովի հեռակա ուսուցմամբ բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև հոկտեմբերի 13-ը ներառյալ
• Վճարովի հետբուհական՝ ասպիրանտի կրթական ծրագրով ընդունելության համար - 2023 թ. hունիսի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 1-ը ներառյալ
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև օգոստոսի 18-ը ներառյալ
• Վճարովի հեռակա ուսուցմամբ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև հոկտեմբերի 13-ը ներառյալ
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ նախապատրաստական բաժանմունքում ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև նոյեմբերի 10-ը ներառյալ
Փաստաթղթերը նախարարություն ներկայացվում են`
• դիմորդի կողմից անձամբ կամ նրա լիազորված անձի կողմից,
• բարձրագույն ուսումնական հաստատության, նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) կամ միջին մասնագիտական հաստատության կողմից,
• օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով:
1. Դիմում` համաձայն կից ներկայացված ձևի,
2. Դիմում-հարցաթերթիկ` համաձայն կից ներկայացված ձևի,
3. բժշկական տեղեկանք` ընդհանուր առողջական վիճակի մասին (սույն տեղեկանքը կարող է տրված լինել նաև Հայաստանի Հանրապետության բժշկական կազմակերպությունների կողմից),
4. անձնագրի պատճենը,
5. սփյուռքահայ դիմորդների համար` ծննդյան վկայականի պատճենը` նոտարով վավերացված կամ մկրտության վկայականի պատճենը,
6. կրթական աստիճանի վերաբերյալ ավարտական փաստաթղթի պատճենը (գնահատականներով)` թարգմանված և նոտարական, իսկ առանձին երկրների դեպքում` նաև միջազգային վավերացմամբ (ապոստիլ),
7. 3x4 չափսի 4 լուսանկար,
8. ինքնակենսագրություն (CV)` հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով,
9. հետբուհական մասնագիտական կրթություն ստանալու համար՝ ընտրած մասնագիտության թեմայով գիտական ռեֆերատ` 20 էջի սահմաններում (հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով):
Դիմորդի կողմից ներկայացվող փաստաթղթերի փաթեթը ոչ ամբողջական կամ թերի լինելու դեպքում դիմորդի փաստաթղթերը չեն ուսումնասիրվելու։
Դիմորդը, կա՛մ նրա լիազորված անձը, կա՛մ ուսումնական հաստատության ներկայացուցիչը վերոնշյալ կետերով (1-9) պահանջվող փաստաթղթերը սահմանված ժամկետներում պետք է ներկայացնեն Նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն կամ պահանջվող փաստաթղթերի էլեկտրոնային տարբերակները պետք է ուղարկեն secretariat@escs.am էլեկտրոնային հասցեին։
Գիտելիքների գնահատման ընթացքում դիմորդը, կա՛մ նրա լիազորված անձը, կա՛մ ուսումնական հաստատության ներկայացուցիչը պարտավոր են Նախարարության էլեկտրոնային հասցեին ուղարկած 1-9-րդ կետերով պահանջվող փաստաթղթերի բնօրինակները ներկայացնել Նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարելի է դիմել Նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության հետևյալ բաժիններին՝

Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения объявляет прием документов иностранных заявителей, в том числе армян диаспоры, для поступления в 2023-2024 учебном году в начальные профессиональные (ремесленные), средние профессиональные и высшие учебные заведения Республики Армения. Прием документов осуществляется согласно постановлению Правительства Республики Армения N 700-Ն от 28 апреля 2011 года «Об утверждении порядка приема в высшие учебные заведения Республики Армения иностранных граждан, а также членов семей дипломатических работников, осуществляющих служебную деятельность в дипломатических представительствах Республики Армения за рубежом», и решения Правительства Республики Армения N 1295-Ն от 25 августа 2011 года «Об утверждении порядка приема иностранных граждан в начальные профессиональные (ремесленные) и средние профессиональные учебные заведения Республики Армения».
Иностранные граждане (иностранцы и представители армянской диаспоры) должны представить документы в Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения в следующие сроки:
- Для поступления на очную форму обучения по образовательным программам бакалавриата на бюджетной основе для заявителей из числа армян диаспоры - с 15 июня по 25 августа 2023 г.
- Для поступления на очную форму обучения по образовательным программам бакалавриата и непрерывным и интегрированным образовательным программам на платной основе - с 15 июня по 22 сентября 2023 г.
- Для поступления на очную форму обучения по образовательным программам магистратуры на платной основе - с 15 июня по 6 октября 2023 г.
- Для поступления на заочную форму обучения по образовательным программам бакалавриата и магистратуры на платной основе - с 15 июня по 13 октября 2023 г.
- Для поступления на обучение по образовательной программе послевузовского профессионального образования (аспирантура) на платной основе - с 15 июня по 1 декабря 2023 г.
- Для поступления на очное обучение в начальные профессиональные (ремесленные) и средние профессиональные учебные заведения на платной основе - с 15 июня по 18 августа 2023 г.
- Для поступления на заочное обучение в средние профессиональные учебные заведения на платной основе - с 15 июня по 13 октября 2023 г.
- Для поступления на очное обучение в подготовительное отделение на платной основе - с 15 июня по 10 ноября 2023 г.
Документы в Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения представляются:
- заявителем лично или уполномоченным представителем;
- высшим учебным заведением, начальным профессиональным (ремесленным) и средним профессиональным учебным заведением;
- через дипломатические представительства Республики Армения за рубежом.
- Заявление (согласно приложенной форме);
- Заявление-анкета (согласно приложенной форме);
- Нотариально заверенная копия свидетельства о рождении или копия свидетельства о крещении (для заявителей из числа армянской диаспоры);
- 4 фотографии размером 3x4;
- Автобиография (CV) на армянском, русском или английском;
- Для получения послевузовского профессионального образования – научный реферат по теме выбранной специальности в объеме 20 страниц (на армянском, русском или английском языках).
В случае направления в Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения неполного пакета документов, представленных заявителем, документы заявителя рассматриваться не будут, о чем отправитель документов будет проинформирован.
Заявитель или его/ее уполномоченное лицо или представитель учебного заведения в установленные сроки должны предоставить вышеперечисленные документы (пункты 1-9) в управление внешних связей и диаспоры Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения или направить электронные версии соответствующих документов на электронный адрес Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения: secretariat@escs.am .
При оценке знаний заявитель или его/ее уполномоченное лицо или представитель учебного заведения обязан предоставить в управление внешних связей и диаспоры Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения оригиналы вышеперечисленных документов (пункты 1-9), отправленные на электронный адрес Министерства.
За дополнительной информацией обращаться в следующие отделы управления внешних связей и диаспоры Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения: