Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը (այսուհետ՝ Նախարարություն), հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի ապրիլի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ օտարերկրյա քաղաքացիների, ինչպես նաև օտարերկրյա պետություններում գործող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմիններում աշխատող դիվանագետների ընտանիքների անդամների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 700-Ն և ՀՀ կառավարության 2011 թվականի օգոստոսի 25-ի «Հայաստանի Հանրապետության նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 1295-Ն որոշումները, սկսում է օտարերկրացի և սփյուռքահայ դիմորդների փաստաթղթերի ընդունումը՝ 2023-2024 ուսումնական տարում ՀՀ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական), միջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ընդունվելու համար:
Օտարերկրյա քաղաքացիները՝ սփյուռքահայ և օտարազգի դիմորդները, փաստաթղթերը պետք է ներկայացնեն նախարարություն հետևյալ ժամկետներում՝
• Անվճար առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրով սփյուռքահայ դիմորդների ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև օգոստոսի 25-ը ներառյալ
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև սեպտեմբերի 22-ը ներառյալ
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրով ընդունելության համար -2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև հոկտեմբերի 6-ը ներառյալ
• Վճարովի հեռակա ուսուցմամբ բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև հոկտեմբերի 13-ը ներառյալ
• Վճարովի հետբուհական՝ ասպիրանտի կրթական ծրագրով ընդունելության համար - 2023 թ. hունիսի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 1-ը ներառյալ
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև օգոստոսի 18-ը ներառյալ
• Վճարովի հեռակա ուսուցմամբ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև հոկտեմբերի 13-ը ներառյալ
• Վճարովի առկա ուսուցմամբ նախապատրաստական բաժանմունքում ընդունելության համար - 2023 թ. հունիսի 15-ից մինչև նոյեմբերի 10-ը ներառյալ
Փաստաթղթերը նախարարություն ներկայացվում են`
• դիմորդի կողմից անձամբ կամ նրա լիազորված անձի կողմից,
• բարձրագույն ուսումնական հաստատության, նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) կամ միջին մասնագիտական հաստատության կողմից,
• օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով:
1. Դիմում` համաձայն կից ներկայացված ձևի,
2. Դիմում-հարցաթերթիկ` համաձայն կից ներկայացված ձևի,
3. բժշկական տեղեկանք` ընդհանուր առողջական վիճակի մասին (սույն տեղեկանքը կարող է տրված լինել նաև Հայաստանի Հանրապետության բժշկական կազմակերպությունների կողմից),
4. անձնագրի պատճենը,
5. սփյուռքահայ դիմորդների համար` ծննդյան վկայականի պատճենը` նոտարով վավերացված կամ մկրտության վկայականի պատճենը,
6. կրթական աստիճանի վերաբերյալ ավարտական փաստաթղթի պատճենը (գնահատականներով)` թարգմանված և նոտարական, իսկ առանձին երկրների դեպքում` նաև միջազգային վավերացմամբ (ապոստիլ),
7. 3x4 չափսի 4 լուսանկար,
8. ինքնակենսագրություն (CV)` հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով,
9. հետբուհական մասնագիտական կրթություն ստանալու համար՝ ընտրած մասնագիտության թեմայով գիտական ռեֆերատ` 20 էջի սահմաններում (հայերենով, ռուսերենով կամ անգլերենով):
Դիմորդի կողմից ներկայացվող փաստաթղթերի փաթեթը ոչ ամբողջական կամ թերի լինելու դեպքում դիմորդի փաստաթղթերը չեն ուսումնասիրվելու։
Դիմորդը, կա՛մ նրա լիազորված անձը, կա՛մ ուսումնական հաստատության ներկայացուցիչը վերոնշյալ կետերով (1-9) պահանջվող փաստաթղթերը սահմանված ժամկետներում պետք է ներկայացնեն Նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն կամ պահանջվող փաստաթղթերի էլեկտրոնային տարբերակները պետք է ուղարկեն secretariat@escs.am էլեկտրոնային հասցեին։
Գիտելիքների գնահատման ընթացքում դիմորդը, կա՛մ նրա լիազորված անձը, կա՛մ ուսումնական հաստատության ներկայացուցիչը պարտավոր են Նախարարության էլեկտրոնային հասցեին ուղարկած 1-9-րդ կետերով պահանջվող փաստաթղթերի բնօրինակները ներկայացնել Նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարելի է դիմել Նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության հետևյալ բաժիններին՝

The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia (hereinafter referred to as the Ministry), in accordance with the Decree of the RA Government N 700-Ն "On admission to higher educational institutions of foreign citizens of the Republic of Armenia, as well as family members of the diplomats working in RA diplomatic institutions operating in foreign states", dated April 28, 2011, and the Decree of the RA Government N 1295-Ն “On the procedures for admission of foreign citizens to primary professional (vocational) and middle professional education institutions of the RA”, dated August 25, 2011, calls for applications for foreign applicants and Diaspora Armenians for admission to primary professional (vocational), middle professional and higher educational institutions of the Republic of Armenia for the academic year 2023-2024.
The foreign citizens, Diaspora Armenians and foreign applicants must submit their applications to the Ministry within the following timeframe:
- For admission to a free full-time bachelor’s educational program for applicants from the Armenian Diaspora - from June 15 to August 25, 2023
- For admission to full-time bachelor’s, as well as continuous and integrated educational programs with tuition fee - from June 15 to September 22, 2023
- For admission to a full-time master’s educational program with a tuition fee - from June 15 to October 6, 2023
- For admission to part-time bachelor’s and master’s educational programs with tuition fee - from June 15 to October 13, 2023
- For admission to a postgraduate educational program with a tuition fee (PhD) - from June 15 to December 1, 2023
- For admission to full-time primary professional (vocational) and middle professional educational institutions with tuition fee - from June 15 to August 18, 2023
- For admission to part-time middle professional educational institutions with tuition fee - from June 15 to October 13, 2023
- For admission to the preparatory department with tuition fee - from June 15 to November 10, 2023
The documents are presented to the Ministry:
- directly by the applicant or an authorized person;
- by the higher educational institution, primary professional (vocational) and middle professional educational institutions;
- through diplomatic representations of the RA in foreign countries.
The applicants present the following documents:
- Filled-in application (see the attached form);
- Filled-in application questionnaire (see the attached form);
- Copy of the graduation certificate with the grades, translated and verified by the Notary. In the case of specific countries, international validation (Apostille) may be needed
The documents of the applicant will not be examined if the package of the submitted documents is incomplete.
The applicant or his/her authorized person or the representative from the educational institution must submit the documents mentioned in the points from 1 to 9 to the Department of Foreign Relations and Diaspora of the Ministry or send electronic versions of the relevant documents within the established timeframe to the following email address: secretariat@escs.am .
During the knowledge assessment, the applicant or his/her authorized person or the representative of the educational institution must submit the originals of the documents (points 1-9) to the Department of Foreign Relations and Diaspora of the Ministry.
For more details contact the following divisions of the Department of Foreign Relations and Diaspora of the Ministry: