ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում մասնակցել է Կաթի համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառմանը:
Պանելային քննարկմանը մասնակցել են նաև ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաունը, ՀՀ էկոնոմիկայի և Առողջապահության նախարարությունների ներկայացուցիչները, «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը, ինչպես նաև Ջերմուկի և Եղեգնաձորի երկու դպրոցների աշակերտները: Այդ դպրոցներում 2023 թվականի հունվարից իրականացվում է «Կաթ դպրոցներում» ծրագիրը:
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը և «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունը նախորդ տարեվերջին համաձայնագիր են ստորագրել՝ «Կաթ դպրոցներում» փորձնական ծրագիրը իրականացնելու մասին: 2023 թվականի փետրվարից Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկի Գորկու անվան թիվ 1 և Եղեգնաձորի թիվ 1 դպրոցների 5-8-րդ դասարանների ավելի քան 300 աշակերտ ամեն առավոտ ստանում է մեկ բաժակ կաթ՝ օրն ավելի առողջ սկսելու համար։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը նախ շնորհավորել է դպրոցականներին՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ: Արաքսիա Սվաջյանը նշել է՝ դպրոցն այն միջավայրն է, որտեղ երեխաները պետք է առողջ սնունդ ստանալու հնարավորություն ունենան: «Դպրոցում երեխաները պետք է գիտելիք ստանան, թե ինչ է առողջ սնունդը և որքան կարևոր է այն օրգանիզմի ու կենսակերպի ճիշտ կազմակերպման համար»,-նշել է նախարարի տեղակալը՝ այս համատեքստում անդրադառնալով «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրին:
«Հաճախ դպրոցն ու երեխաները դառնում են այն ճանապարհը, որով մենք նաև ընտանիքում ենք փոփոխություն բերում: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ այս տարվանից ՀՀ մարզերի բոլոր դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտները «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրով ստանում են տաք կամ չոր սնունդ: Ամեն ինչ անում ենք, որ բոլոր դպրոցներում անցում կատարենք տաք սննդի: Կաթն ու կաթնամթերքն առողջ սննդամթերքների կարևոր բաղադրիչներն են, և այս առումով կարևորում ենք ուսումնական միջավայրում դրանք ստանալու հնարավորությունը: Դպրոցում իրականացվող սննդի ծրագիրը նպաստում է նաև առողջ ապրելակերպի արդյունավետ ուսուցմանը՝ նպաստելով վարքագծային և գաղափարական փոփոխությունների»,- ասել է Արաքսիա Սվաջյանը՝ ընդգծելով, որ դպրոցականներն այդ կերպ գիտակցում են նաև առողջ սնունդ ստանալու կարևորությունը:
ՊՀԾ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաունը կարևորել է դպրոցականների շրջանում առողջ սնունդի տարածման գործընթացը, մասնավորապես՝ «Կաթ դպրոցներում» ծրագրի իրականացումը. «Ուրախ եմ, որ այսօր նաև երեխաներին ենք հյուրընկալել: Վստահ եմ՝ ամեն առավոտ կաթի օգտագործումը դրական ազդեցություն է ունենում երեխաների առողջության վրա: Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում երեխաների միայն 60 %-ն է առավոտյան թարմ կաթ օգտագործում. նպատակ ունենք նպաստել այդ թվի ավելացմանը»:
Պանելային քննարկման ընթացքում Ջերմուկի և Եղեգնաձորի դպրոցականները պատմել են, որ սառը կաթ խմելու գաղափարն ի սկզբանե դժկամությամբ են ընդունել, բայց գիտակցելով դրա օգտակարությունն ու առողջարար հատկանիշները՝ այժմ սիրով են այն խմում և իրենց ընտանիքներում ևս խթանում են կաթի ու կաթնամթերքի օգտագործումը:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Араксия Сваджян в армянском офисе ООН приняла участие в мероприятии, посвященном Всемирному дню молока.
В панельной дискуссии приняли участие также представитель и директор армянского офиса Всемирной продовольственной программы ООН Нанна Скаун, представители министерств экономики и здравоохранения РА, исполнительный директор компании «Еремян Проджектс» Давид Еремян, а также учащиеся двух школ Джермука и Ехегнадзора. В этих школах с января 2023 года реализуется программа «Молоко в школах».
Всемирная продовольственная программа ООН и компания «Еремян Проджектс» в конце прошлого года подписали соглашение о реализации пилотной программы «Молоко в школах». С февраля 2023 года более 300 учеников 5-8 классов школ № 1 им. М. Горького в Джермуке и школы № 1 в Ехегнадзоре Вайоцдзорской области каждое утро получают стакан молока, чтобы начать день более здоровым.
Заместитель министра ОНКС РА поздравила школьников с Международным днем защиты детей. Араксия Сваджян отметила, что школа - это та среда, в которой дети должны иметь возможность получать здоровую пищу: «В школе дети должны получать знания о том, что такое здоровое питание и насколько оно важно для правильной организации организма и образа жизни», - отметила замминистра, коснувшись в этом контексте программы «Стабильное школьное питание».
«Часто школа и дети становятся тем способом, при помощи которого мы также изменяем семью. С радостью должна отметить, что с этого года учащиеся начальных классов всех школ регионов РА получают горячее или сухое питание по программе «Стабильное школьное питание». Мы делаем все возможное, чтобы перейти на горячую еду во всех школах. Молоко и молочные продукты являются важными компонентами здоровой пищи, и в этом смысле мы придаем большое значение возможности их получения в учебной среде. Программа питания, реализуемая в школе, способствует также эффективному обучению здоровому образу жизни, способствуя поведенческим и идеологическим изменениям», - сказала Араксия Сваджян, подчеркнув, что таким образом школьники осознают важность здорового питания.
Представитель и директор армянского офиса ВПП ООН Нанна Скаун отметила важность процесса распространения здорового питания среди школьников, в частности, реализации программы «Молоко в школах». «Рада, что сегодня мы приняли и детей. Я уверена, что употребление молока каждое утро положительно влияет на здоровье детей. Статистика показывает, что только 60% детей в Армении употребляют свежее молоко по утрам и мы должны внести свой вклад в увеличение этого числа».
В ходе панельной дискуссии школьники из Джермука и Ехегнадзора рассказали, что изначально неохотно приняли идею пить холодное молоко, но, осознавая его полезные свойства, теперь пьют его с любовью и в своих семьях также стимулируют употребление молока и молочных продуктов.